• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Adım adım kürt devletine doğru !..

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Adım adım kürt devletine doğru !..

Sunday Times: ABD Irak'ı üç özerk bölgeye bölmeyi planlıyor.

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesi, ABD'nin Irak'ta çıkmazdan kurtulmak için ülkeyi üç ayrı özerk bölgeye ayırma planı yaptığını öne sürdü.

Gazetenin web sitesinde Sarah Baxter imzasıyla yayımlanan makalede, iyi haber alan kaynaklara göre, eski ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile Demokrat Parti'den Lee Hamilton'un başında olduğu Irak Çalışma Grubu adlı bağımsız komisyonun, hazırlayacağı bir raporla, gelecek ayki Kongre seçimlerinden sonra Irak'ın üç özerk bölgeye ayrılmasını önereceği belirtildi.

Komisyonunun Irak'ın Şii, Sünni ve Kürt bölgeleri olarak ayrılmasının tek alternatif olduğunu düşündüğü ve Baker'ın bunu böl ve yönet veya yolu sürdürme olarak adlandırdığı kaydedilen makalede, komisyonun bölünmeyi, kitle halinde adam kaçırmanın arttığı, polisin bile giderek artan cinayetlerin sorumlusu olabileceği şüphesinin ağırlık kazandığı Irak'ta son şans olarak gördüğü iddia edildi.

Makalede, ABD Başkanı George Bush ailesinin eski dostu olan ve birinci Körfez Savaşında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan 76 yaşındaki Baker ile Hamilton'un yönettiği komisyonun, Irak'ın taksimi önerisinde bulunmayacağı, Bağdat'ta dışişleri, sınırların korunması ve petrol gelirlerinin dağıtımından sorumlu bir ulusal hükümetin yanında özerk bölgelerin daha iyi bir yönetim ve güvenlik sağlayacağı görüşünün dile getirildiği belirtildi.

Sunday Times, mekik diplomasisinin önde gelen isimlerinden Baker'ın kısa bir süre önce Suriye hükümetinin temsilcileriyle bir araya geldiğini ve New York'ta İran'ın BM nezdindeki büyükelçisiyle görüşmeyi planladığını yazdı ve Baker'ın geçen hafta sarf ettiği, Benim görüşüm sadece dostlarla değil, barış yolunda diplomatik olarak ileri gidebilmek için düşmanlarınızla da görüşmeniz gerektiğidir sözlerine yer verdi.

Başkan Bush'un onayıyla Kongre tarafından kurulan Irak Çalışma Grubunun bu konuda henüz son kararını vermediğini belirten İngiliz gazetesi, buna karşın Amerika'nın artık Irak'a daha fazla asker gönderemeyeceğini ve hiçbir gelişme işareti yokken kayıpların artmasını kabul edemeyeceğini kaydetti. Gazete, Irak'ta belirsiz bir süre çok fazla sayıda asker bulundurmak yerine, Irak güvenlik güçlerine daha fazla üst düzey Amerikalı askeri danışman sağlanması konusunda uzlaşma bulunduğunu belirtti.

Alıntı haber olup, ABD birgün İnşallah tarihin derinliklerine gömülür...
    Next 2000X CIS Plus - Diseqc Motor
    Next 5000X CI - Turksat, Hotbird

"Eli ile çalışan işçidir, eli ve aklı ile çalışan ustadır; eli aklı ve ruhu ile çalışan sanatkardır."

"Nice insanlar gördüm, üstünde elbisesi yok; nice elbiseler gördüm, içinde insan yok." Mevlana

"Sevap kazanmak iyilik yaptığının hayır duasıyla, günah kazanmak zarar verdiğinin bedduasıyla olur."

[email protected]

www.konyahasanseyh.com (Lütfen tıklayınız!)

www.pagosking.com (Lütfen tıklayınız)

Düşmanlarımızı iyi bilelim !

Bu gün gazetede okudum: ABD Senotosu bu konuda bir rapor hazırlayacakmış. Allahım ne kötü günler bekliyor bizi. Uyanık olmalıyız ve ülkemize sahip çıkmalıyız.

Ülkemde doğdum, ülkemde öleceğim...

Yorum yap

Hazırlanıyor...
    X