• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

3 otomotiv devi İzmir'de yatırıma hazırlanıyor

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• 3 otomotiv devi İzmir'de yatırıma hazırlanıyor

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, otomotiv yan sanayinin bazı dallarının Avrupa'dan taşındığını belirterek, bu alanda 3 büyük firmanın İzmir'de yatırıma hazırlandığını söyledi.

Taşkın, son 5 yılda İstanbul ve çevresi kadar yeni yatırım çekemeyen İzmir'in 2007 yılından itibaren atılım yapacağını ileri sürdü.

İzmir'in belli sanayi gruplarında yatırımcılara önemli avantajlar sunduğuna dikkat çeken Taşkın, Avrupa ülkelerinde yaptıkları tanıtım çalışmalarının sonuçlarını vermeye başladığını kaydetti.

Otomotiv yan sanayisinde döküm, dövme, alüminyum, metal enjeksiyon gibi bazı kolların Avrupa'dan taşındığını ifade eden Taşkın, şunları söyledi:

“Taşınmayı planlayan firmalara etkili bir tanıtım yaptık. Onların gelebilecekleri en kolay ve doğru yerin İzmir ve çevresi olduğunu belirttik. Orta büyüklükteki firmaların yanı sıra sektör devlerini de ikna etmeyi başardık. 3 büyük firma İzmir'de yatırım için fizibilite hazırlığında. 2007'den itibaren yatırımların başlayacağını öngörebiliyoruz.”

Otomotiv sektöründe İzmir'in teknoloji ve insan gücü altyapısına sahip olduğunu, bölgedeki firmaların dünya standartlarında üretim yaptığını ifade eden Taşkın, İzmir ve Çeşme limanlarının sunduğu lojistik avantajın yatırımcılara cazip geldiğini belirtti.

İSTANBUL VE İZMİR

Son 5 yılda İzmir'in İstanbul ve çevresinde görüldüğü oranda yeni yatırım çekemediğini, yapılan yatırımların çoğunun kapasite artırma ve tevsiyeye ilişkin olduğunu dile getiren Taşkın, şöyle konuştu:

“2007, İzmir ve Ege için yatırım yılı olacak. 4 yıl içinde kentte büyük bir değişim görülecek. Bu bölgenin sanayi odası başkanı olarak bunu görebiliyorum. İstanbul bölgesi artık kapasitesini doldurdu. Türkiye'de altyapısı, insan ve iklim yapısı, lojistik olanaklarıyla devlete para harcatmadan yatırım çekilebilecek en iyi yer burasıdır. Bu yatırımcılarca da kabul ediliyor. İzmir, İstanbul ve Avrupa'dan gelecek yeni yatırımlarla kısa süre içinde tanınmayacak derecede değişecek.'

Taşkın, Çin ve Güney Koreli firmaların da Avrupa, Rusya ve Ortadoğu pazarlarına hızlı ulaşım sağlayabilmek için İzmir'i bir lojistik üs olarak belirlemesini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

TEMSA'NIN YATIRIMI

Tamer Taşkın, Sabancı Holding bünyesindeki Temsa'nın da kamyon üretimi yapmayı hedeflediğini hatırlatarak, bu yatırımı Ege Bölgesi'ne çekmeye çalışacaklarını söyledi.

Bölgede BMC'nin yetiştirdiği 200'ün üzerinde yan sanayi firmasının bulunduğunu, bu konuda eğitimli ve deneyimli insan gücünün ülke ortalamasının üzerinde olduğunu, MAN ve BMC'nin dış ticaretini Çeşme ve İzmir limanı üzerinden yaptığını kaydeden Taşkın, “Temsa'nın kamyon üretimi yapacağı en uygun yer İzmir ve çevresidir. Bunu her platformda kanıtlayabiliriz. Temsa yetkililerine de konuyu aktarıp ikna ederek yatırımı bölgemize çekmek istiyoruz” diye konuştu.

hürriyet internet

Hazırlanıyor...
X