• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

WeTek Play2 OpenELEC 8.0.4 (Aarch64)

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• WeTek Play2 OpenELEC 8.0.4 (Aarch64)

OpenELEC 8.0.0 WeTek Play 2 İçin ....

These builds are based on the AARCH64 architecture and run on the WeTek Play 2 system only. Please see our Wiki for special installation instructions.

To install on SD-Card you MUST update WeTek's Android software to the latest OTA version first

(Stable) OpenELEC 8.0.0 (Aarch64) WeTek Play 2 - Updatefile:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...ch64-8.0.0.tar

(Stable) OpenELEC 8.0.0 (Aarch64) WeTek Play 2 -Android Recovery install file:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...ch64-8.0.0.zip

(Stable) OpenELEC 8.0.0 (Aarch64) WeTek Play 2 - Diskimage for SD-Card install file:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...4-8.0.0.img.gz

Openelec yaşıyor hala o zaman. Le 8.0 dakika mozaiklenme bunda var midir?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum yap

İlginçime geldi bu. Araştıracağım.

Messert; büyük ihtimal aynıdır.

Paylaşım için teşekkürler Birali abi.

Sevgiler...

Yorum yap

MSD kart kurulumu yaptım normal çalıştırdım hiç bir eklenti yüklenmiyor
        yükleme başarısız ikazı çıkıyor

saygılar
        Cihazınızda meydana gelebilecek herhangi bir hasar veya veri kaybından sorumlu değilim.
        Bütün dosya eklenti ve sunumlar test amaçlıdır.

Yorum yap

Bu imajların düzgün çalışması için öncelikle android sürümlerinin güncellemesi zorunlu uyarısı var. Bu uyarı droid yeni sürüm uyarısımı acaba?
          BeeLink GT King Pro-TBS5520SÊ-WETEKPLAYER 2,-120 cm Ofset çanak-İNVERTO 0.2 LNB-USALS Motor

Yorum yap

çalışmayan imajları 3 denemeden sonra tekrar denemiyorum

saygılar
            Cihazınızda meydana gelebilecek herhangi bir hasar veya veri kaybından sorumlu değilim.

Yorum yap

SFTP çalışmıyor.SFTP yi kapattıktan sonra hiç açılmıyor onun içinde yeniden başlatman gerekiyor ama yinede bağlanmıyor.SFTP şifre bile kabul etmiyor.Klasör sistemi ile bağlandım onunlada hiç bir dosya gönderemiyorsun.Yetersiz alan uyarısı veriyor.
              BeeLink GT King Pro-TBS5520SÊ-WETEKPLAYER 2,-120 cm Ofset çanak-İNVERTO 0.2 LNB-USALS Motor

Yorum yap

[Stable] OpenELEC 8.0.1 released

OpenELEC 8.0.1 is a maintenance release for OpenELEC-8.0.0. The main fixes are:

Fix broken automount for (external) USB storage devices.
                Fix always blinking LED on SolidRun's Cubox.
                Fix broken Filesystem resize on new install.
                Rename Kodis old database files when updating, to try to fix updating issues when Kodi updates the own databases.
                Readd SFTP support on user requests.
                Always load TUN driver for VPN users on user request.
                Updated WeTek DVB driver to prevent issues when running TV.
                Rename users samba configfile to force the user to include own changes in a new config then using the old one.

Platform changes:

New Platform WeTek Play 2Play 2 supported with a own Build.
                WeTek Play 2 brings endless entertainment to your living room. Enjoy the latest movies and series in 4K UHD, play games, browse the internet, keep up with the news, or use the DVB modular tuner to watch thousands of TV channels via satellite, terrestrial and cable connections.

(Stable) OpenELEC 8.0.1 (Aarch64) WeTek Play 2 - Updatefile:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...ch64-8.0.1.tar

(Stable) OpenELEC 8.0.1 (Aarch64) WeTek Play 2 -Android Recovery install file:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...ch64-8.0.1.zip

(Stable) OpenELEC 8.0.1 (Aarch64) WeTek Play 2 - Diskimage for SD-Card install file:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...4-8.0.1.img.gz

Yorum yap

test edip sonuçları yazarım

saygılar

Yorum yap

WeTek Play2 OpenELEC 8.0.1 (Aarch64)

bülent56 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    test edip sonuçları yazarım

saygılar
                    WeTek Play2 OpenELEC 8.0.1 (Aarch64) imajı MSD karta yükledim
                    imaj başlaması normal
                    ayarlar çok anormal donuyor bekliyorsun
                    Tvheadent kendi içindeki eklenti çalışıyor tv kanallarını yükleyeceğin
                    sunucu eklentisi yok kuramıyorsun eklentiyi haricen yükleyim diyorsun yüklenmiyor
                    o nedenle tv kanallarını yükleyemiyorsun yazılımda eksikler çok
                    IPTV silent çalışıyor
                    kendi içindeki eklentiler çalışıyor
                    demek isteyen arkadaşlar denesin onlarda sonuçlarını yazsın benim unuttuklarım olabilir

OpenELEC test etmeye devam

sevgiler saygılar

Yorum yap

[Stable] OpenELEC 8.0.2 released

OpenELEC 8.0.2 release has been published. Users running OpenELEC 8.0.0 or later with auto-update enabled will be prompted on-screen to reboot and apply the update once it has been downloaded and enabled in some hours. Users running older OpenELEC releases or with auto-update disabled will need to manually update. If you would like to update from an older OpenELEC release please read update instructions/advice on the Wiki before updating. Manual update files can be obtained from the downloads page.

OpenELEC 8.0.2 is a maintenance release for OpenELEC-8.0 series. The main fixes are:

disable RTL8XXXU driver, which was loaded together with RTL8192CU/EU driver and caused conflicts with some WLAN USB dongles.
                      add CONFIG_SND_SOC_STA32X and CONFIG_SND_SOC_WM8804_I2C for RPi builds, needed for some RPi Sound modules.
                      remove 0 byte database files in Kodi, to workaround database upgrade failures in Kodi.
                      build Kodi with SSE4 support for Generic builds.
                      fix broken Kodi addon library names for x86_64 builds.
                      force loading fuse module to fix mounting ntfs and exfat partitions.
                      update to mesa-17.0.4, dbus-1.10.18, linux-4.9.24 (Generic), linux-4.9.23 (RPi), libdrm-2.4.80 and curl-7.54.0

(Stable) OpenELEC 8.0.2 (Aarch64) WeTek Play 2 - Updatefile:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...ch64-8.0.2.tar

(Stable) OpenELEC 8.0.2 (Aarch64) WeTek Play 2 -Android Recovery install file:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...ch64-8.0.2.zip

(Stable) OpenELEC 8.0.2 (Aarch64) WeTek Play 2 - Diskimage for SD-Card install file:

http://releases.openelec.tv/OpenELEC...4-8.0.2.img.gz

Yorum yap

WeTek Play2 OpenELEC 8.0.2 (Aarch64)

WeTek Play2 OpenELEC 8.0.2 (Aarch64)

bu imajı denememde

Kurulum: çok yavaş MSD kartın iyi olmasımı gerekiyor onu denemek lazım
                        TVHEADENT HTSP Cilent: yüklenmiyor yüklenmediği için sunucuya erişilemiyor
                        ve TV seyredemiyorsun
                        IPTV seyredemiyorsun çok çabuk ileri sarıyor
                        ZAP olayı çok uzun başlamasını bekliyorsun
                        Kendi içindeki eklentiler server hep güncel olduğu için düzgün ve donmasız çalışıyor
                        OPENELEC Kodi v17.1 wersiyon üzerine yapılandırılmış
                        Openelec in bu versiyonundada eksikler devap ediyor

OPENELEC denemeye devam

sevgiler saygılar

Yorum yap

Merağımdan soruyorum, niye fetişlik yapıyorsun Bülent dostum?

Sevgiler...

Yorum yap

ozkaradag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                            Merağımdan soruyorum, niye fetişlik yapıyorsun Bülent dostum?

Sevgiler...
                            mecazi anlamı farklıdır kelimenin gördüklerimi yazıyorum
                            karşı taraf düzgün vermeyince ne yapmam lazım denemem lazım
                            deneyin ce de sorunlar çıkıyor bir daha yapmam ve de denemem

saygılar

Yorum yap

Bunu ben E2'nin gayri-resmi desteği gibi gördüğüm ve bildiğim için denemeye bile tenezzül etmedim.

Hobi, sıkıntı, merak vs vs tamam katılıyorum ama zamanıza yazık, daha kaliteli şeylere harcayın vaktinizi.

Yoksa benim haddime değil ve olamaz da, kusur ettiysem ya da ediyorsam özür olsun candostum.

Sevgilerimle...

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X