• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

[Güncel] Oyun Dünyasındaki Önemli detaylar

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Video oyunları adına; oynanış ve kattığı eğlenceyle birlikte önemli ölçütlerden birisi de bilindiği üzere grafikler ve FPS oranlarıdır. Son zamanlarda oyun konsollarında bile özellikle arttırılan donanımlar nedeniyle, çözünürlük, grafik kalitesi ve FPS oranlarına dair seçimler sunuluyor. Bu ölçümler, standart ürünlerde bile önemliyken, farklı donanımlar barındıran PC’lerde daha bir ön plana çıkıyor. YouTube’daki başarılı grafik karşılaştırma kanallarından Candyland da, yakın zamanda çıkışını gerçekleştiren Far Cry 5 için birbiriyle zıt grafik ayarlarını test etti ve FPS değerlerini yayımladı. Bakalım oldukça ilgi çeken açık dünya FPS oyununun düşük ve ultra ayarlardaki performanslarında, ne gibi farklılıklar görülüyor?

Far Cry 5 PC sürümü için düşük ve ultra ayarlarda performans testi yapıldı

Bakalım Far Cry 5, düşük ve ultra grafik ayarlarındaki farklar neler?
    Far Cry 5 oyununun düşük ve ultra grafik ayarları karşılaştırma testi; aynı çözünürlükte ve aynı donanımlı bilgisayarda gerçekleşti. Bu test için 4K, bir başka deyişle 2160p çözünürlük seçildi. Karşılaştırma testinde kullanılan bilgisayardın teknik özelliklerine baktığımızda; Intel Core i7 6700K 4.00 GHz işlemci ve 16 GB DDR4 RAM göze çarpıyor. Ayrıca ekran kartı olarak da Nvidia GeForce GTX 1080 Ti ASUS ROG Strix OC kullanılmış durumda. Anakart olarak, MSI Z170A PC Mate kullanılan bilgisayarın işletim sistemi ise Windows 10 Pro 64bit olarak kaydedildi.

Karşılaştırmalar, haritanın farklı bölgelerinde ve başka oyun içi şartlarda gerçekleştirildi. Bunlardan örnekler sunarsak; orman içi ve herhangi bir karakter animasyonunun bulunmadığı alanlarda, düşük grafik ayarlarıyla 75 FPS alındığı gözlerinken, bu sayı ultra grafik ayarlarında 54 FPS civarına geriliyor. Gece atmosferinde, insanların ve ateş efektinin bulunduğu noktada düşük grafik ayarlarında ortalama 73 FPS alınırken, ultra grafik ayarlarında ortalama 53 FPS alınıyor. Gölgelendirmelerin yoğun olduğu, gün batımı zamanına ait değerlere baktığımızda düşük grafik ayarlarında ortalama 87 FPS gözlenirken, ultra grafik ayarlarında ortalama olarak 60 FPS oranının alındığını görüyoruz.

Ara sahnelerdeki bazı karşılaştırmaları da video vasıtasıyla gözlemleyebiliyoruz. Misal olarak karşılaştırmada; helikopter sahnesinde düşük grafik ayarlarında 70 FPS, ultra grafik ayarlarında 50 FPS alınabiliyor. Karşılaştırmada ayrıca düşük ve ultra grafik ayarları arasındaki görsel kalite farklılıkları, yakınlaştırmalar vasıtasıyla gösteriyor. Özellikle, oyunun gölgelendirme ve ışıklandırma anlamındaki farklarda burada açığa çıkıyor.

Yorum yap

• Video oyunları dünyası ile beyaz perde arasında uzun yıllardır bir bağ bulunuyor. İlgi çeken, beğeni toplayan video oyunlarına dair sinema filmleriyle sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu filmlerin bütçeleri de hiç de küçük olmadığından, tabiri caizse, çekimlerine başlandıkları bangır bangır bildiriliyor. Konumuza gelirsek, 2014 senesinde çekime başlandığı açıklanan yeni Metal Gear Solid sinema filminin yapımının devam ettiğine dair bulgulara ulaşıldı. Uzun süredir haber alınamayan ve iptal edildiği düşünülen filmin yapımının devam ettiğine dair bazı işaretler var. Sony Pictures tarafından yapımına devam edildiği söylenen sinema filmin akıbeti hakkında henüz bir duyurunun yapılmaması da ilgi çekiyor. Bununla birlikte, herkes tarafından bilinen bazı nedenlerden ötürü çekimlerin gizli tutulması, anlayışla da karşılanabilir.

Sony Pictures, Metal Gear Solid sinema filmi çekiyor olabilir

Herkes tarafından bilinen nedenler kısmını biraz açalım isterseniz. Bir kere Metal Gear Solid serisinin, en basit biçimde ifade edersek, parçalandığını görebiliyoruz. Video oyunu serisinin yönetmeni Hideo Kojima’nın, Konomi ile yaşadığı sancılı ayrılış süreci biliniyor. Ayrılış sonrasında serinin isim haklarının kaldığı Konami firmasının, bu isimle geliştirdiği video oyununun akıbeti de ortada. Kısaca, bölesine çalkantılı bir süreç yaşanmasa rahat rahat açıklanacak olan bir yapımın önünün tıkandığı görülüyor ama bazı dedikodular da filmin kararlılıkla yapımına devam edildiği yönünde.

Portekizce bir kaynak, bahsettiğimiz sinema filminin çekimlerinin sürdüğüne dair bazı ip uçları yakaladı ve izleri takip etti. Biz de aynı izleri takip ederek, sizlere aktaralım. Öncelikle 2007 yılında yeni bir Metal Gear Solid filminin çekileceği duyurulmuştu fakat 2010 senesinde, filmle ilgili bir ilerleme kaydedilmediği açıklanmıştı. 2014 senesine gelindiğindeyse yönetmen Jordan Vogt-Roberts, seriye ait yeni bir film için yönetmenliği üstlendiğini açıklamıştı. Takip eden süreçte ise 2015 senesinde Hideo Kojima, Konami şirketiyle kötü bir biçimde yollarını ayırdı. Dolayısıyla marka adı da bir hayli lekelendi ve yıpratıldı.

İp uçları Metal Gear Solid filmi ve Sony Pictures cephesine kadar gidiyor.
      Peki bunun söylentiyle ne ilgisi var dersek, ip uçları bizlerin biraz uzağına düşüyor ama aktaralım. Sanatçı Nivahn Chantara, 24 Mart 2018 tarihinde sosyal medyadaki profil resmini değiştirdi. Yeni eklediği görsel; Metal Gear Solid 1 video oyunundaki olaylarının merkezi olan askeri birim Fox Gear’a aitti. Sanatçı Nivahn Chantara, projeyi kutladığına ait yazılar ekleyince haliyle merak edildi ve o da tasarım sanatçısı olan arkadaşı Ben Mauro’yu işaret etti. Ben Mauro’nun profiline bakıldığında ise Sony Pictures adına hazırlanan Metal Gear Solid bildirimleri görülüyordu. Ayrıca konsept çizimler de bu video oyunu serisini gösteriyordu.

Tabii ki bu iz sürme macerası, bir çeşit tahmin ama gerçeklik payı da olabilir. Bir takım söylentilere göre filmde aktif olarak çalışmasa da Hideo Kojima’nın fikirlerini sunduğu belirtiliyor. Filmle ilgili 4 senedir bir bilgilendirmenin yapılmadığını da hatırlatalım. Öncesinde filmin yönetmeniyle Hideo Kojima’nın tanışma resimleri, medyada yer bulmuştu ama henüz elimizde somut bir kanıtın olmadığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu film çekim aşamasında mı, Sony Pictures tarafından doğrulanır mı, çıksa dahi markanın hasar alan imajını düzeltebilir mi, bilemiyoruz. Konuyla ilgili yeni duyumlar veya açıklamalar geldiği takdirde, sizlerle paylaşacağız.

Yorum yap

• Eğer bir oyunda en ufak bir hikaye kırıntısı varsa bile, o oyun benim ilgimi çok çeker. Çünkü hikaye temelli oyunlar oynamaya, başkalarının hikayelerine tanık olmaya, hatta başkalarının hikayelerine yön vermeyi çok seviyorum. Bu tip oyunları oynarken, duyguları da en sınırında yaşıyorum. Yaşanan durumlarla eğlenebiliyorum, çok üzülebiliyorum veya buna benzer farklı onlarca duygu beni alıp götürüyor bu dünyadan, bu tip hikaye temelli oyunları oynarken. Bu noktaya kadar her şey güzel fakat bu tip oyunları sevmeme rağmen, 2015 senesine kadar hiç bir Telltale Games oyunu oynamadığımı söylesem, nasıl olur?

Telltale Games

Telltale Games benim ilgimi çekmeyen bir ekipti. Kendilerini pek sevmiyordum birçok farklı nedenden dolayı. Bu nedenlerin en büyüğü de, oyunları bölüm bölüm çıkartıyor olmaları idi. Zaten bir bölüm, 1-2 saat oluyor. Bugün, ilk bölümü 2 saatte bitirip, 1 ay boyunca tekrar 2 saatlik bir bölüm için mi bekleyecektim? Hayır. Fakat bu bölüm bölüm piyasaya sürülen oyunlar ile aram, 2015 senesinin başında piyasaya sürülen Life is Strange ile sıcaklaştı. Life is Strange oyununu ilk çıktığı gün almıştım ve her yeni bölüm için öyle meraklı bir şekilde bekliyordum ki, tahmin bile edemezsiniz. Tabii bu noktada, bölüm bölüm çıkan oyunlar ile aram sıcak olsa da, Telltale Games ekibine karşı olan ön yargım devam ediyordu. Bu ön yargım da 2015 senesinin sonlarına doğru, Minecraft: Story Mode ile kırıldı.

Peki, neden Minecraft: Story Mode? 2009 ile 2012 yılları arasında sıkça Minecraft oynuyordum. Hem saf haliyle, hem de modlarla oldukça eğlenceli idi. Zaten o zamanlarda da Minecraft modları ile alakalı bir sitede yazarlık yapmaktaydım. Bir gün Steam üzerinde dolaşırken, daha aynı gün çıkmış olan Minecraft: Story Mode oyununu gördüm ve kimin yapmış olduğuna bakmadan satın aldım. Oyuna girdiğim zaman bunun bir Telltale Games oyunu olduğunu anlamıştım ve Life is Strange oyununda olduğu gibi, Minecraft: Story Mode oyununu da aynı şekilde, meraklıca oynamıştım. Peki, Minecraft: Story Mode benim gönlümün kapısını Telltale Games ekibine açtı mı? Ne yazık ki hayır.

Telltale Games

Tam da bu noktada, giriş yazısını inanılmaz uzattığımın farkındayım fakat Telltale Games ve bu ekibin oyunları ile olan aramı, en net şekilde sizlere sunmak istiyorum. Bu yüzden, fütursuzca giriş metnimin 4. paragrafını yazayım: Bundan uzun bir zaman önce PlayStation Plus ile Tales from the Borderlands oyunu verildi ücretsiz olarak. Ben, daha önce sadece 1 kez Borderlands oyunu oynadım ve onun da hangi oyun olduğunu net olarak hatırlamıyorum. Buna rağmen, Telltale Games tarafından yapılmış olan Tales from the Borderlands oyununu indirdim ve bu oyun bittiği zaman tek bir cümle kurdum: “Telltale Games’in her oyununu oynamam gerekiyor artık.â€. Tales from the Borderlands ardından, bir sonraki ay da Game of Thrones oyunu verilmişti, sözümde durarak o oyunu da oynadım ve Game of Thrones izlemiyor olmama rağmen, Game of Thrones oyunu beni benden almıştı. Sonrasında zaten kimse beni durduramadı, seri bir şekilde Telltale Games oyunlarına yüklendim. Bu yüzden artık bir, “En iyi Telltale Games oyunları†yazısı yazabileceğime inanıyorum.

Sıralama kısmına geçmeden önce küçük bir not düşmek istiyorum: En iyi Telltale Games oyunları yazımı uzun bir süre boyunca güncel tutmayı düşünüyorum. Henüz tüm Telltale Games oyunlarını oynamadım ve oynadıkça, o oynadığım oyunları da bu sıralamaya ekleyeceğim. Ayrıca listedeki bazı oyunların tamamını bitirmemiş olabilirim. Bunu zaten belirteceğim. O oyunu tamamen bitirmemiş olmamın sebebi ise, oyunun henüz yeni bölümünün çıkmamasıdır. Her yeni bölüm çıktığı zaman, o oyunun sıralamasını tekrar değerlendireceğim ve gerekirse daha yukarıya veya aşağıya taşıyacağım. Umarım yapmak istediğim şey açık bir şekilde anlaşılmıştır.

Telltale Games

12 – Minecraft: Story Mode – İkinci Sezon
        Listemin en kötü oyunu, ne yazık ki Telltale Games ekibinin en yeni oyunlarından bir tanesi olan Minecraft: Story Mode – İkinci Sezon. Aslında Minecraft severler için bu oyun mutlaka güzeldir fakat ben bu oyun ile alakalı hiçbir şeyi, uzun zamandır takip etmiyorum. Aktif bir şekilde Minecraft’ı takip etmeyi 2014 senesinde bıraktım. Oyun içerisinde birçok Minecraft içerik üreticisi bulunuyor fakat ben hiçbirini tanımadığım için ilgimi çekmiyorlar. Aynı şekilde, senaryodan ele aldığımız zaman da bence Telltale Games ekibinin diğer oyunları çok daha başarılı. Yine de, eğer bir Minecraft fanatiği olsaydım, bu oyun listemin başında olurdu gibi hissediyorum.

11 – Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon
        Beni Telltale Games oyunları ile tanıştırmış olan Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon, ekibin en uzun tek sezonluk macerası idi. Oyun, tam 8 bölümden oluşuyor ve bunun için geliştirici ekibe minnettarım. Oyunda gerçekten çok eğlendim. Minecraft: Story Mode – İkinci Sezon aksine, Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon gerçekten hoşuma giden bir oyun olmuştu. Sıralamamda bu kadar aşağıda kalmasının sebebi ise, ekibin diğer oyunlarının oldukça iyi olması.

Telltale Games

10 – Batman – The Telltale Series
        Performans bakımından, bugüne kadar şahit olduğum en kötü Telltale Games oyunu buydu. Oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde oynama imkanı buldum, oynanış oldukça eğlenceliydi, diyaloglar güzel, senaryo güzel, karakterler daha da güzel. Batman evrenine çok yakın biri değilim, ona rağmen bu oyundan etkilendim. Fakat sadece performansı yüzünden bu sıraya çekiyorum Batman – The Telltale Series isimli bu yapıtı. Tabii performans sorunu deyince, “Ha oyunu 30 FPS oynadı herhalde.†şeklinde düşünmeyin. 30 FPS değerini mumla aradım. Sahneler değişirken sürekli 1 FPS olan oyun, bol aksiyonlu sahnelerde 15 FPS ile 20 FPS arasında bir performans sergiliyordu. Oyunun çok kısa sahneleri 60 FPS idi. Telltale Games ekibinin bu kadar berbat bir performanslı oyun yapmasına şaşırdım açıkçası.

9 – The Walking Dead – A New Frontier
        Telltale Games ekibinin en güçlü serisi bence The Walking Dead. Zaten bu seri için 4 sezonun planlanmış olması da, benim söylediğim şeyi doğrular nitelikte. Genel olarak The Walking Dead serisine çok şey katmış olan bu üçüncü sezon, ne yazık ki listemin ortalarında bulunuyor çünkü oyunun performansı ciddi anlamda berbattı. Oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde oynadım ve oyun sürekli 30 FPS ile 60 FPS arasında gidip geliyordu. Bu beni inanılmaz rahatsız etti ve oyundan alabileceğim tüm deneyimi de mahvetti. Yine de senaryo bakımından Clementine karakterinin bu noktalara geldiği görmek, The Walking Dead evreninde bir umudun olduğunu bilmek, şimdilik seriye çok güzel bir nokta koydu. Bu cümleleri yazdığım sırada henüz serinin final sezonu piyasaya sürülmedi ve inanılmaz heyecanlıyım.

Telltale Games

8 – Marvel’s Guardians of the Galaxy: The Telltale Series
        Guardians of the Galaxy filmi ile hiç aram yoktur. Hatta Marvel ile alakalı hiçbir film ile aram yoktur. Hatta ve hatta Telltale Games tarafından lisansı kullanılan birçok ürün ile aram yok. Yine de bu oyunu denemek istedim çünkü işin arkasında Telltale Games var. Bana soracak olursanız, Marvel’s Guardians of the Galaxy: The Telltale Series kesinlikle Tales from the Borderlands seviyesinde bir oyun olabilirdi. Belki de o seviyede bir oyundu. Fakat ben karakterlere hemen ısınamadım. Bu yüzden ilk 2 bölüm de bana çok sıkıcı geldi. Hatta 2. bölümü bitirdiğim zaman bu oyunu direkt listenin en sonuna koymayı düşündüm ama bölümler ilerledikçe oyun kendisini gösterdi ve listemdeki bu yeri aldı. Bu oyunun müzikleri kesinlikle efsane idi. Karakterler ve senaryosu ise ortalama üstüydü. Performans sorunları vardı ama idare edilebilecek seviyede idi. Telltale Games kesinlikle bunun ikinci sezonunu yapacak ve bana soracak olursanız, ikinci sezon bundan çok daha başarılı olacak. Bu satırları yazdığım sırada ikinci sezon henüz duyurulmadı bile.

7 – Game of Thrones
        Game of Thrones evrenini bilmediğimden midir, yoksa bu oyunu oynarken gerçekten başka bir kafa yaşadığımdan mıdır, hiç emin değilim fakat Telltale Games oyunları arasında beni en çok zorlayan oyun bu oldu. Hiç beklenmedik anlarda, beklenmedik karakterlerin ölmesi ve özellikle de yaptığımız seçimlerin neredeyse tüm karakterleri etkilemesi benim üzerimde çok büyük bir yük oluşturmuştu. Ayrıca, en hüzünlendiğim, duygusal olarak çöktüğüm oyunlardan bir tanesi de buydu. Bu yüzden Game of Thrones oyununun hakkını yiyemem. Oldukça başarılıydı, ikinci sezonu çok büyük bir merakla bekliyorum.

Telltale Games

6 – The Walking Dead: Michonne
        The Walking Dead: Michonne oyununa çok ön yargı ile yaklaşmıştım. Arka arkaya The Walking Dead – Birinci Sezon ve The Walking Dead – İkinci Sezon oyunlarını bitirince, direkt olarak üçüncü sezona zıplamak istemiştim ama arada sanırım böyle mini bir seri oynamak iyi geldi. Bana kalırsa, The Walking Dead: Michonne oyununun da serinin ana oyunlarından geride kalır hiçbir yanı yok. Eminim ki bu oyun 3 bölüm yerine 5 bölüm olsa ve ikinci sezonu gelse; ana The Walking Dead oyunları kadar değer görür. Ayrıca ana serinin birinci ve ikinci sezonundan sonra direkt bu oyundaki performans ve grafik iyileştirmeleri de oldukça güzel hissettirmişti. Bu hisler, bir sonraki oyun olan The Walking Dead – A New Frontier’da ölmüş olsa da…

5- Batman: The Enemy Within
        Ekip tarafından geliştirilmiş ilk Batman oyunu ile ikinci Batman oyunu arasında biraz fark var. Çünkü ikinci oyun gerçekten kusursuz bir şekilde tasarlanmış ve piyasaya sürülmüş. Oyundaki grafikler tatmin edici, performans sorunu yok, karakterler tam yerinde, senaryo ilgi çekici, finali gayet tatmin edici… Daha ne olsun? Yani, bana soracak olursanız Batman: The Enemy Within kesinlikle bu ekibinin geliştirdiği en güçlü oyunlardan bir tanesi. Fakat listemin bu sırasında, daha üstünde değil. Çünkü daha yukarıda bulunan oyunlar, benim üzerimde daha çok etki bıraktı. Bu oyun da bıraktı tabii. Finalden çok anlayamadım ama eğer yanlış düşünmüyorsam, ekip kesinlikle bu oyunun üçüncü sezonunu düşünüyor ve sonraki sezonda da Joker gibi karakterleri görmeye devam edeceğiz. Joker’in nasıl hayata geldiğini gördüğümüz bir seride, kesinlikle kendisinin tam potansiyelini görmek istiyorum. Harley Quinn, Catwomen ve diğerlerini de tabii. Bu satırları yazdığım sırada henüz üçüncü sezon duyurulmadı ama umarım 2019 için planlanıyordur.

Telltale Games

4 – The Walking Dead – Birinci Sezon
        The Walking Dead – Birinci Sezon bana soracak olursanız, uzun soluklu bir oyunun başlatılabileceği en güzel sezondu. Oyuncular ve tabii ki ben, Lee ve Clementine karakterlerine inanılmaz bir şekilde bağlandık ilk sezonda. Bu da oyunun ikinci sezonuna kusursuz bir kapı araladı. Bir sonraki sezonu bırakalım, sezonun kendisi bile tek başına müthişti. Kenny karakterinin başından geçenler, diğer yan karakterlerin hikayeleri, tanık olduğumuz sahneler… Yani, ilk sezon hakkında kötü bir şey düşünüyorum ama aklıma hiçbir şey gelmiyor. Beni duygudan duyguya sürükleyen, finali ile de kendimi kaybettiğim bir oyundu The Walking Dead – Birinci Sezon. Bazı oyunları, içerisinde deneyimlediğim şeylerden ötürü ve yaşadığım ağır duygulardan ötürü tekrar oynamaya cesaret edemem. The Walking Dead – Birinci Sezon da hatta yazımdaki tüm The Walking Dead oyunları benim için tekrar oynayamayacağım oyunlardan.

3 – The Wolf Among Us
        The Wolf Among Us, tek başına oldukça başarılı bir oyun fakat önemli bir hatayı da içerisinde bulunduruyor: Book of Fables. Bu sistemin, The Wolf Among Us markasının çizgi romanları ile alakası var mı bilmiyorum ama oyunda beni en çok rahatsız eden bu oldu. The Wolf Among Us hariç tüm Telltale Games oyunlarını, tek seferde, kafamda hiçbir şey kaçırmadığım düşüncesiyle oynarken; The Wolf Among Us ile öyle olmuyor. Ben, oynadığım oyundaki her şeyi deneyimlemek istiyorum ve bu yüzden Book of Fables sistemini de tamamlamam gerekiyor diye hissediyorum. Bu his yüzünden, oyun içerisindeki önemli seçimlerim daha da zorlaşıyor. Acaba ilk şuraya gitsem daha fazla Book of Fables girişi bulabilir miyim düşüncesi ile oyunu oynamak istemiyorum, seçimlerimde bunun etkili olmasını istemiyorum. Ayrıca karakterlerin hikayelerini de oyunu durdurup okumak yerine, oyun içerisinde görmeyi tercih ederdim. Bu yüzden The Wolf Among Us benim için en iyi 3. Telltale Games oyunu. Eğer Book of Fables olmasaydı, 2. olabilirdi.

Telltale Games

2 – Tales from the Borderlands
        Tales from the Borderlands, listemde ele aldığım diğer oyunlardan oldukça farklı. Çünkü listemdeki tüm oyunlarda ciddi anlamda hüzün bulunuyor, aksiyon bulunuyor ve yer yer de komedi bulunuyor. Fakat Tales from the Borderlands oyununun tamamı komedi. Bu yüzden, bu oyunu direkt olarak listemde 2. sıraya almak istedim. Çünkü Telltale Games oyunlarına genel bir bakış yaptığımız zaman, tüm oyunlar arasındaki en farklı yapıt Tales from the Borderlands ve bu yüzden Tales from the Borderlands biraz da olsa yukarıda olmayı hak ediyor. Ha, tabii ki bu oyunda da aksiyon ve bolca duygusallık var. Fakat ekibin en fazla komedi bulundurduğu oyun bu.

1- The Walking Dead – İkinci Sezon
        Bana soracak olursanız, Telltale Games ekibinin en iyi oyunu The Walking Dead – İkinci Sezon. Çünkü serinin ikinci sezonu, birinci sezon içerisinde güçlü bir şekilde oluşturulmuştu. Clementine olarak oynamamız, bu güçlülüğün en temeli. Ayrıca oyunda verilen hisler olarak yine The Walking Dead – İkinci Sezon ile The Walking Dead – Birinci Sezon arasında hiçbir fark göremiyorum ben. Yani, The Walking Dead – Birinci Sezon yerine The Walking Dead – İkinci Sezon oyununun 1. sırada olmasının tek nedeni, bu sezonun daha önceden güçlendirilmiş, desteklenmiş olması. The Walking Dead – İkinci Sezon da aynı ilk sezon gibi kusursuz bir oyundu. Keşke üçüncü sezonda da bu kalite tutturulabilseydi.

Sonradan Eklenecek Telltale Games Oyunları
        The Walking Dead: The Final Season (Henüz çıkmadı.)
        The Wolf Among Us: Season 2 (Henüz çıkmadı.)

Yorum yap

• 12 Haziran 2018 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirecek olan Jurassic World Evolution için pek çok bilgi geldi. Geliştirici ekip tarafından; çıkış tarihi verildiğinde, 29 Mart 2018 tarihinde oyuna dair yeni bilgilerin paylaşılacağı açıklanmıştı. Sözünde duran oyunun geliştirici ekibi ve dağıtıcısı Frontier Developments, oyunun PC sürümü için gerekli minimum sistem gereksinimleri, mod desteği ve daha pek çok konu hakkında bilgiler verdi. Ayrıca oyunda dair, yeni ve detaylı görseller yayımlandı. Dilerseniz bu görsellere haberimizin en alt kısmında bulunan galeriden ulaşabilirsiniz.

Jurassic World Evolution için sistem gereksinimleri açıklandı ve videolar yayımlandı

Kendi dinozor parkımızı kuracağımız strateji ve park simülasyonu türündeki bu video oyununun, öncelikle PC platformu için gerekli sistem gereksinimlerinden bahsedelim dilerseniz. Oyunu çalıştırmak için bilgisayarlarımızda 64 bit işletim sisteminin kurulu olması gerekiyor. Minimum sistem gereksinimlerini hemen aşağıda liste halinde belirttik. Bu sistem gereksinimleri açıklamasına bir de not düşüldüğünü ekleyelim. Oyunun geliştirici ekibi; geliştirme aşamasında, minimum sistem gereksinimlerinin değişebileceğini ifade ediyor.

Jurassic World Evolution minimum sistem gereksinimleri:
          İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1 +), Windows 8.1, Windows 10 64bit
          İşlemci: Intel i5-2300 / AMD FX-4300
          Bellek: 8 GB RAM
          Ekran Kartı: nVidia GTX 650 (2GB RAM) veya AMD Radeon 7850 (2GB RAM)
          DirectX: Sürüm 11
          Sabit Disk Alanı: 8 GB kullanılabilir alan
          Oyundaki mod desteğiyle ilgili de bazı bilgilerin açıklandığını belirtelim. Bu açıklamalara göre; oyun çıkışını yaptığında herhangi bir mod desteği barındırmayacak. Ayrıca oyuncular, kendi ürettikleri birimleri yükleyemeyecek ve paylaşamayacaklar. Oyunun çıkış tarihine henüz süre olduğu için bu konuda değişiklikler yapılabileceğine dair yorumları yapıldığını da ekleyelim. Oyunun geliştirici ekibi, mod desteği yerine eklenti paketleriyle oyunda çeşitliliğin sağlanacağını belirtiyor. Eklenti paketlerinin dinozor parklarındaki aletlerden, yeni dinozor türlerine kadar pek çok birimi içereceği tahmin ediliyor. Bu arada Jurassic World Evolution oyununda 40 farklı dinozorun ve 5 adanın bulunacağı bilgisinin verildiğini de ekleyelim.

Tüm bu bilgilerle birlikte Jurassic World Evolution için yeni görseller paylaşıldı. Oyunun grafiklerini daha yakından görmemize imkan verilen görsellerin odak noktası ise oyundaki dinozorların detaylı çizimleri oluyor. İçeriğimizin alt kısmındaki galeriden inceleyebileceğiniz bu görsellerde, oyunda bulunan dinozorların detaylı çizimlerini görebiliyoruz. Tabii bu görseller üzerinde oynamalar yapılma ihtimalini de hatırlatalım. Kendi dinozor parkımızı kuracağımız oyunun kamera açısıyla, böylesine detayları görebilir miyiz bilemiyoruz ama oyundaki ara sahneler ve tasarım bölümlerinde karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz.

Yorum yap

• Daha önceden Call of Duty, Grand Theft Auto, Battlefield ve Need for Speed serilerinde bulunan oyunları bizim fikrimize göre listelemiştik. Bu seferki listemizde, benim en çok beğenmiş olduğum Far Cry oyunlarını sizlerle paylaşacağım. Elbette sebeplerini de olabildiğince açıklamaya çalışacağım. Listenin en başındaki oyunu muhtemelen siz de tahmin etmişsinizdir çoktan. O Joker’i anımsatan, hatta benim fikrime göre direkt Joker baz alınarak kurgulanmış bir olan karakterin öne çıkan yüz olduğu oyunun ta kendisi. Neyse, ben en iyisi listeye geçeyim, en sonda hangi oyundan bahsettiğimi anlarsınız zaten.

En iyi Far Cry oyunları

7 – Far Cry 2
            Far Cry 2, bana göre çok daha iyi olabilecekken fazlasıyla başarısız olmuş bir yapım. Aslında, gerçekten çok daha iyi olma olasılığı vardı bu oyunun. Mesela, özellikle alev silahı ile ateşe verdiğiniz çimlerin sırasıyla yana yana ilerlemesi efsane bir özellikti benim gözümde. Biliyorum, çok ufak bir özellik, sonuçta oynanışın tamamı bundan ibaret değil, fakat yine de beni hep benden almıştır.

Küçücük bir özelliğinin bile bu kadar beni eğlendirmiş olmasına rağmen en sona koyma sebebime geleyim. Karakterler ve hikaye ciddi anlamda leş gibiydi oyunda. Oyunun açık dünyasındaki görevleri tamamlamıza yardımcı olan NPC’lerin de pek hoşa giden bir tarafları yoktu. Oyunda bulunan her 2 tarafa da, bir türlü kendime yakın hissedemediğimi de çok iyi hatırlıyorum. Oyunu en son oynadığımda kim bilir yıl kaçtı, fakat Far Cry 2’nin, ilk oyuna göre bu kadar itici oluşu, hala dün gibi aklımda.

6 – Far Cry Primal
            Far Cry Primal’ın bu kadar geride olmasının en büyük sebebine değinmek istiyorum, direkt olarak. Oynanış iyi, güzel, yani en azından fena değil. Vuruş hissiyatına da lafım yok, her Far Cry oyununda olduğu gibi, gayet kaliteliydi, fakat Ubisoft çok yanlış bir adım atarak, neredeyse Far Cry 2’den bile kötü bir oyun yapmayı başardı. Oyun, Far Cry 4’ün haritasında geçiyordu, direkt olarak. Sadece biraz daha ilkel bir zaman atmosferi yaratmışlar, bu kadar.

Oyunun benim gözümde bu kadar kötü olmasının sebebi elbette sadece kopyalanmış harita değil. Oynanış konusunda da birçok göze batan unsuru bulunuyor. Örnek olarak aşırı derecede kolaylaştırılmış kamp alanı baskınlarından söz edebilirim. Baykuşunuzu çağırıp kamp alanlarını bombaladığınızda size düzen tek şey biraz beklemek oluyor. Sadece bu da değil, açık dünyada bulunan gereksiz derecede fazla hayvan miktarı da, tuzunu kaçırmış.

En iyi Far Cry oyunları

5 – Far Cry 3: Blood Dragon
            Listemde 4. sırada yer alıyor diye kafanız karışmasın, ciddi anlamda çok tatlı bir yapım olmuş Far Cry 3: Blood Dragon. Tema olarak 80’lerin filmlerinden esinlenmiş olması, karakterimizin Michael Biehn tarafından seslendirilmiş olması, resmen oyun hakkındaki her şey çok güzel olmuştu. İsminde de bulunan kan ejderhaları vardı oyunda, zaten oyundaki düşmanlar öylece herhangi bir bu tarz oyunlarda görebileceğiniz düşmanlardan da değildi.

Far Cry 3: Blood Dragon’un 4. sırada olmasının sebebi, Far Cry 3’e göre çok daha fazla çizgisel ilerlemesiydi. Ayrıca, eşya üretme sisteminin de oyunda bulunmuyor olması, benim açımdan büyük bir eksi oldu. Fakat, zevkine yapılmış bir oyun olduğu için, hiç de çok görmedim bu eksiği oyuna. Oyunu benim için mükemmel hale getiren özelliğine de değinmeden sonlandırmak istemiyorum. Oyunun retro teması, beni Far Cry 3: Blood Dragon’a çeken özelliği oldu.

4 – Far Cry 4
            Açıkçasını sorarsanız, serinin 3. ve 2. sırasındaki oyunları konusunda çok arada kaldım. Çünkü yapımlardan bir tanesi yenilikçiyken, diğeri bizleri bambaşka ve muhteşem görünümlü bir dünyaya çekiyordu. Elbette ilk oyun da çıktığında makineleri zorlayan bir yapımdı, fakat serinin ilk oyununu önemli kılan özelliği, oyunun yenilikçi bir yapım olması. Ne yapacağımı düşünürken karar verdim en sonunda ve 3. sıraya Far Cry 4’ü yerleştirdim.

Far Cry 4, Far Cry 3’ün başarısından sonra resmen baştan aşağıya kopyalanmış bir oyun olmuş, fakat bu benim için hiç sorun değil. Sebebini soracak olursanız, oyun başarılı bir şekilde kopyalanmış. Elbette, Far Cry Primal kadar ileri gidilmemiş kopyalanma, benim bahsettiğim benzerlikler oynanış açısından. Örneğin, kamplar daha genişti, yapay zeka daha geliştirilmişti ve daha birçok şey. Oynanışın başarılı bir şekilde kopyalanmış olmasından kastım tam olarak bu yani. Oyunda karşılaştığımız mükemmel ötesi manzaralar, beni özellikle oyuna bağlayan kısmı oldu. Hikayesi hakkındaki fikrimi sorarsanız, özet geçecek şekilde, “Eh.†diyebilirim.

Far Cry

3 – Far Cry
            Cevat Yerli ile gurur duyduğumuz Crytek’in geliştirmiş, fakat sonradan Crysis’e odaklanıp Ubisoft’a satmış olduğu oyun. Doğru veya yanlış bir karar olduğunu yargılamak pek de bana düşmüyor açıkçası, fakat yine de fikrimi belirtmek gerekirse iyi bir seçim olmuş. Çünkü, o Crysis tam anlamıyla efsane ötesiydi. Her neyse, konumuz Crysis değil, Far Cry. Bu yüzden konuyu saptırmadan buradan devam edeyim.

Far Cry, cidden yenilikçi bir oyun oldu endüstride. Açık dünya, gizlilik ve FPS türlerini bir arada bu kadar canlı bir şekilde harmanlamış olması, benim gözümde oyunu 1 numara ile kapışacak derecede yüceltiyor. Hikayesi biraz sıkıntılı olsa da, oynanış açısından sunmuş olduğu özellikler, beni benden aldı. Trigens olarak bilinen insan ve hayvan karışımı yaratıkların gereksizce güçlü olmasının bana yaşatmış olduğu kabus dakikalardan bahsetmeyeceğim bile.

2- Far Cry 5
            Aslında serinin olgunluğa ulaştığı oyun olarak adlandırabiliriz Far Cry 5’i. Hatalarından ve tekrarlanmalarından vazgeçildiği, salt eğlenceye odaklandığı görüyoruz. Bir tek kişilik oyunda olması gereken, o oyuna yapılan yorumlara pozitif katkı sağlayacak pek çok unsuru barındırıyor. Ayrıca Far Cry 5 ile serinin, açık dünya FPS oyunları arasındaki yeri de bir hayli oturuyor. Oyun içi doluluk oranıyla da seriye liderlik ediyor. Normal şartlarda harita üzerinde bir görev seçip, yalnızca o görevi yapıp döneyim dediğiniz anlarda bile en az 5 farklı etkinlikle kendinizi iç içe buluyorsunuz.

Aksiyon dozajı yükseltilen, dolu dolu bir haritaya sahip olan oyun pekala en iyi Far Cry oyunu olarak lanse edilebilir ama bir temelin üzerine inşa edildiğini de görmezden gelemeyiz. Bu temelin de serinin 3. oyunu olduğu, pek çok kişi tarafından kabul görüyor. Özgürlük hissi, görevlerdeki yardım alma dinamikleri ve en önemlisi oyuncuya sunduğu eğlence ile serinin 5. Oyunu, belki de serinin en keyif verici oyunu olabilir fakat ona yol gösteren yapıyı kenara atamayız. Güzel bir gökdelenin içerisine ilgi çekici unsurlar eklenip, dış cephesini göz alıcı bir hale getiren oyun olarak örnekleyebiliriz serinin 5. oyununu.

1 – Far Cry 3
            Listemin zirvesine ulaştık artık. Bu yazının ilk paragrafında bahsetmiş olduğum karakter Vaas Montenegro, ben kendisinden bahsederken kısaca Vaas deyip geçeceğim, soyadı biraz yorucu. Vaas, oyun boyu bize delilikten bahsedip durdu. Hem de bunu eğlenceli ve ilgi çekici bir biçimde gerçekleştirdi, bu sebeple hiç de sıkıcı gelmedi. Fakat, o kadar önce çıkarılmış karakterin aslında bir o kadar da önemsiz olduğunu öğrenmek ve oyun süresinin sadece kısacık bir kısmında görmek fazlasıyla üzdü.

Far Cry 3, özellikle oynanış açısından çok muhteşem bir oyun olmuştu. Eksikleri yok muydu peki? Elbette vardı. Örneğin, hayvanların farklı renklerde karşımıza çıkıp çok farklı bir hayvanmış gibi var olması. Her şeyden önce Vaas konusunda bir şeye açıklık getirmek istiyorum. Karakter tamamen Joker’den esinlenerek yapılmış, besbelli. Fakat, bu bir sorun mu? Tabii ki de değil! Sonuçta, Joker de kalbimizde büyük bir yerin sahibi olan bir karakter.

Konu açık dünya ve FPS olduğunda, Far Cry 3’ün sunduğu özelliklerle karşılaştırılabilecek kadar başarılı bir içerik sunmuş olan çok fazla bir oyun bulunmuyor. Hikayesi, oynanışı, karakterlerin canlılığı, kısaca oyun hakkındaki her şey mükemmel, tek kelime ile. Hikayesine, “Mükemmel.†diyerek özetle yorumumu yaptım, fakat hikaye açısından beni üzmüş olan mevzu, hikayenin çok klasik olması. Zengin bir çocuğun, bu fazla mükemmel olarak yorumlayacağım yeni şartlara uyum hızı ve üstüne bir de başarısını eklediğimde, detaya girmeden ne olduğunu anlayabileceğiniz bir sıradanlık çıkıyor ortaya hikayede.

Yorum yap

• Daha önceden Call of Duty, Grand Theft Auto, Battlefield ve Need for Speed serilerinde bulunan oyunları bizim fikrimize göre listelemiştik. Bu seferki listemizde, benim en çok beğenmiş olduğum Far Cry oyunlarını sizlerle paylaşacağım. Elbette sebeplerini de olabildiğince açıklamaya çalışacağım. Listenin en başındaki oyunu muhtemelen siz de tahmin etmişsinizdir çoktan. O Joker’i anımsatan, hatta benim fikrime göre direkt Joker baz alınarak kurgulanmış bir olan karakterin öne çıkan yüz olduğu oyunun ta kendisi. Neyse, ben en iyisi listeye geçeyim, en sonda hangi oyundan bahsettiğimi anlarsınız zaten.

En iyi Far Cry oyunları

7 – Far Cry 2
              Far Cry 2, bana göre çok daha iyi olabilecekken fazlasıyla başarısız olmuş bir yapım. Aslında, gerçekten çok daha iyi olma olasılığı vardı bu oyunun. Mesela, özellikle alev silahı ile ateşe verdiğiniz çimlerin sırasıyla yana yana ilerlemesi efsane bir özellikti benim gözümde. Biliyorum, çok ufak bir özellik, sonuçta oynanışın tamamı bundan ibaret değil, fakat yine de beni hep benden almıştır.

Küçücük bir özelliğinin bile bu kadar beni eğlendirmiş olmasına rağmen en sona koyma sebebime geleyim. Karakterler ve hikaye ciddi anlamda leş gibiydi oyunda. Oyunun açık dünyasındaki görevleri tamamlamıza yardımcı olan NPC’lerin de pek hoşa giden bir tarafları yoktu. Oyunda bulunan her 2 tarafa da, bir türlü kendime yakın hissedemediğimi de çok iyi hatırlıyorum. Oyunu en son oynadığımda kim bilir yıl kaçtı, fakat Far Cry 2’nin, ilk oyuna göre bu kadar itici oluşu, hala dün gibi aklımda.

6 – Far Cry Primal
              Far Cry Primal’ın bu kadar geride olmasının en büyük sebebine değinmek istiyorum, direkt olarak. Oynanış iyi, güzel, yani en azından fena değil. Vuruş hissiyatına da lafım yok, her Far Cry oyununda olduğu gibi, gayet kaliteliydi, fakat Ubisoft çok yanlış bir adım atarak, neredeyse Far Cry 2’den bile kötü bir oyun yapmayı başardı. Oyun, Far Cry 4’ün haritasında geçiyordu, direkt olarak. Sadece biraz daha ilkel bir zaman atmosferi yaratmışlar, bu kadar.

Oyunun benim gözümde bu kadar kötü olmasının sebebi elbette sadece kopyalanmış harita değil. Oynanış konusunda da birçok göze batan unsuru bulunuyor. Örnek olarak aşırı derecede kolaylaştırılmış kamp alanı baskınlarından söz edebilirim. Baykuşunuzu çağırıp kamp alanlarını bombaladığınızda size düzen tek şey biraz beklemek oluyor. Sadece bu da değil, açık dünyada bulunan gereksiz derecede fazla hayvan miktarı da, tuzunu kaçırmış.

En iyi Far Cry oyunları

5 – Far Cry 3: Blood Dragon
              Listemde 4. sırada yer alıyor diye kafanız karışmasın, ciddi anlamda çok tatlı bir yapım olmuş Far Cry 3: Blood Dragon. Tema olarak 80’lerin filmlerinden esinlenmiş olması, karakterimizin Michael Biehn tarafından seslendirilmiş olması, resmen oyun hakkındaki her şey çok güzel olmuştu. İsminde de bulunan kan ejderhaları vardı oyunda, zaten oyundaki düşmanlar öylece herhangi bir bu tarz oyunlarda görebileceğiniz düşmanlardan da değildi.

Far Cry 3: Blood Dragon’un 4. sırada olmasının sebebi, Far Cry 3’e göre çok daha fazla çizgisel ilerlemesiydi. Ayrıca, eşya üretme sisteminin de oyunda bulunmuyor olması, benim açımdan büyük bir eksi oldu. Fakat, zevkine yapılmış bir oyun olduğu için, hiç de çok görmedim bu eksiği oyuna. Oyunu benim için mükemmel hale getiren özelliğine de değinmeden sonlandırmak istemiyorum. Oyunun retro teması, beni Far Cry 3: Blood Dragon’a çeken özelliği oldu.

4 – Far Cry 4
              Açıkçasını sorarsanız, serinin 3. ve 2. sırasındaki oyunları konusunda çok arada kaldım. Çünkü yapımlardan bir tanesi yenilikçiyken, diğeri bizleri bambaşka ve muhteşem görünümlü bir dünyaya çekiyordu. Elbette ilk oyun da çıktığında makineleri zorlayan bir yapımdı, fakat serinin ilk oyununu önemli kılan özelliği, oyunun yenilikçi bir yapım olması. Ne yapacağımı düşünürken karar verdim en sonunda ve 3. sıraya Far Cry 4’ü yerleştirdim.

Far Cry 4, Far Cry 3’ün başarısından sonra resmen baştan aşağıya kopyalanmış bir oyun olmuş, fakat bu benim için hiç sorun değil. Sebebini soracak olursanız, oyun başarılı bir şekilde kopyalanmış. Elbette, Far Cry Primal kadar ileri gidilmemiş kopyalanma, benim bahsettiğim benzerlikler oynanış açısından. Örneğin, kamplar daha genişti, yapay zeka daha geliştirilmişti ve daha birçok şey. Oynanışın başarılı bir şekilde kopyalanmış olmasından kastım tam olarak bu yani. Oyunda karşılaştığımız mükemmel ötesi manzaralar, beni özellikle oyuna bağlayan kısmı oldu. Hikayesi hakkındaki fikrimi sorarsanız, özet geçecek şekilde, “Eh.” diyebilirim.

Far Cry

3 – Far Cry
              Cevat Yerli ile gurur duyduğumuz Crytek’in geliştirmiş, fakat sonradan Crysis’e odaklanıp Ubisoft’a satmış olduğu oyun. Doğru veya yanlış bir karar olduğunu yargılamak pek de bana düşmüyor açıkçası, fakat yine de fikrimi belirtmek gerekirse iyi bir seçim olmuş. Çünkü, o Crysis tam anlamıyla efsane ötesiydi. Her neyse, konumuz Crysis değil, Far Cry. Bu yüzden konuyu saptırmadan buradan devam edeyim.

Far Cry, cidden yenilikçi bir oyun oldu endüstride. Açık dünya, gizlilik ve FPS türlerini bir arada bu kadar canlı bir şekilde harmanlamış olması, benim gözümde oyunu 1 numara ile kapışacak derecede yüceltiyor. Hikayesi biraz sıkıntılı olsa da, oynanış açısından sunmuş olduğu özellikler, beni benden aldı. Trigens olarak bilinen insan ve hayvan karışımı yaratıkların gereksizce güçlü olmasının bana yaşatmış olduğu kabus dakikalardan bahsetmeyeceğim bile.

2- Far Cry 5
              Aslında serinin olgunluğa ulaştığı oyun olarak adlandırabiliriz Far Cry 5’i. Hatalarından ve tekrarlanmalarından vazgeçildiği, salt eğlenceye odaklandığı görüyoruz. Bir tek kişilik oyunda olması gereken, o oyuna yapılan yorumlara pozitif katkı sağlayacak pek çok unsuru barındırıyor. Ayrıca Far Cry 5 ile serinin, açık dünya FPS oyunları arasındaki yeri de bir hayli oturuyor. Oyun içi doluluk oranıyla da seriye liderlik ediyor. Normal şartlarda harita üzerinde bir görev seçip, yalnızca o görevi yapıp döneyim dediğiniz anlarda bile en az 5 farklı etkinlikle kendinizi iç içe buluyorsunuz.

Aksiyon dozajı yükseltilen, dolu dolu bir haritaya sahip olan oyun pekala en iyi Far Cry oyunu olarak lanse edilebilir ama bir temelin üzerine inşa edildiğini de görmezden gelemeyiz. Bu temelin de serinin 3. oyunu olduğu, pek çok kişi tarafından kabul görüyor. Özgürlük hissi, görevlerdeki yardım alma dinamikleri ve en önemlisi oyuncuya sunduğu eğlence ile serinin 5. Oyunu, belki de serinin en keyif verici oyunu olabilir fakat ona yol gösteren yapıyı kenara atamayız. Güzel bir gökdelenin içerisine ilgi çekici unsurlar eklenip, dış cephesini göz alıcı bir hale getiren oyun olarak örnekleyebiliriz serinin 5. oyununu.

1 – Far Cry 3
              Listemin zirvesine ulaştık artık. Bu yazının ilk paragrafında bahsetmiş olduğum karakter Vaas Montenegro, ben kendisinden bahsederken kısaca Vaas deyip geçeceğim, soyadı biraz yorucu. Vaas, oyun boyu bize delilikten bahsedip durdu. Hem de bunu eğlenceli ve ilgi çekici bir biçimde gerçekleştirdi, bu sebeple hiç de sıkıcı gelmedi. Fakat, o kadar önce çıkarılmış karakterin aslında bir o kadar da önemsiz olduğunu öğrenmek ve oyun süresinin sadece kısacık bir kısmında görmek fazlasıyla üzdü.

Far Cry 3, özellikle oynanış açısından çok muhteşem bir oyun olmuştu. Eksikleri yok muydu peki? Elbette vardı. Örneğin, hayvanların farklı renklerde karşımıza çıkıp çok farklı bir hayvanmış gibi var olması. Her şeyden önce Vaas konusunda bir şeye açıklık getirmek istiyorum. Karakter tamamen Joker’den esinlenerek yapılmış, besbelli. Fakat, bu bir sorun mu? Tabii ki de değil! Sonuçta, Joker de kalbimizde büyük bir yerin sahibi olan bir karakter.

Konu açık dünya ve FPS olduğunda, Far Cry 3’ün sunduğu özelliklerle karşılaştırılabilecek kadar başarılı bir içerik sunmuş olan çok fazla bir oyun bulunmuyor. Hikayesi, oynanışı, karakterlerin canlılığı, kısaca oyun hakkındaki her şey mükemmel, tek kelime ile. Hikayesine, “Mükemmel.” diyerek özetle yorumumu yaptım, fakat hikaye açısından beni üzmüş olan mevzu, hikayenin çok klasik olması. Zengin bir çocuğun, bu fazla mükemmel olarak yorumlayacağım yeni şartlara uyum hızı ve üstüne bir de başarısını eklediğimde, detaya girmeden ne olduğunu anlayabileceğiniz bir sıradanlık çıkıyor ortaya hikayede.

Yorum yap

• Dünyaca ünlü Counter Strike Turnuvası 23 Haziran’da İstanbul’da!

Dünyaca ünlü Counter Strike turnuvası BLAST Pro Series 23 Haziran 2018 tarihinde Ülker Etkinlik ve Spor Salonu’nda düzenlenecek. Dünyanın en iyi 6 espor takımı, BLAST Pro Series’in ikonik kupasını ve 250.000 USD‘lik ödül havuzunu paylaşmak için İstanbul’da bir araya geliyor. espor tutkunlarına unutulmaz bir gün yaşatacak olan ve Türk takımı Space Soldiers’ın da mücadele edeceği etkinliğin biletleri 2 Nisan’dan itibaren satışa sunulacak.

Türkiye’nin elektronik sporlar tarihinde ilk kez, dünyanın en büyük takımları, uluslararası bir organizasyon olan BLAST Pro Series ile İstanbul’a geliyor ve Türk CS:GO severleri bu yepyeni, enerji dolu turnuvanın heyecanına ortak ediyor.

Tamamı kapalı olan arenada, dijital bir rekabet ortamına dönüştürülen bir sahnede: A şeklinde hazırlanacak podyum üzerinde, 6 takım, aynı anda dev ekranda, yüzlerce hareket eden ışığın içinde, birbirinden ünlü isimlerin seslendirmeleriyle mücadele edecek. Daha önce hiç yaşanmayan bu canlı deneyim, Türkiye’de ilk defa olarak sunulacak ve esporun en büyük yıldızları sahnede olacak.

Dünyanın en iyi 6 espor takımı karşılaşacak
                Ülker Etkinlik ve Spor Salonu’nda düzenlenecek olan BLAST Pro Series’de dünyanın en iyi espor takımlarıyla birlikte Türkiye’nin gururu Space Soldiers da yer alacak. Turnuvaya katılacak olan espor takımları: SK Gaming (dünyanın en ünlü Brezilyalı espor takımı), FaZe Clan (Major finalistleri ve dünya sıralamasının 1.si), Space Soldiers (WESG Dünya İkincisi, Türk Yıldızlar), Astralis (Major 2017’nin Şampiyonları), Efsanevi Ninjas in Pyjamas ve 2018 Major’un şampiyonu Cloud9 (Türk asıllı oyuncu Tarık ile birlikte)

Finn “Karrigan” Andersen, dünyanın 1 numaralı takımı FaZe Clan’ın kaptanı da İstanbul’da sahnede olacak ve Kopenhag’da düzenlenen ilk BLAST Pro Series’den sonra bir kez daha BLAST Pro Series’de yer almak için gün sayıyor; “BLAST Pro Series, içinde yer aldığım en ilgi çekici organizasyon diyebilirim. Aksiyon dolu, dünya çapında bir eğlence, kupa kalktığında konfeti fırtınasına dönüşüyor. Kopenhag’daki turnuvaya katıldığımızda, turnuva ve maç düzeni tüm seyircileri çok heyecanlandırmıştı. Çok çılgın bir atmosfer hazırlanmıştı ve oyuncu değil de oyunun bir fanı olarak bakacak olursam, BLAST Pro Series her zaman favori etkinliklerden biridir benim için. Gerçekten çok istekliyim ve gerçekten Altın A şeklindeki o BLAST Pro Series kupasını İstanbul’da havaya kaldırmak istiyorum.”

Tarık Çelik Türkiye’de, anavatanında böylesi büyük bir turnuvada yer almaktan dolayı çok heyecanlı: “Takım arkadaşlarımı İstanbul’a getirdiğim için çok heyecanlıyım. Onlara şehri gezdireceğim ve oradaki inanılmaz insanlarla tanıştıracağım. Major’ü kazanmanın hayatımdaki en büyük olaylardan biri olduğunu söyleyebilirim ama ailemin doğduğu topraklarda, BLAST Pro Series gibi bir organizasyonda yer almak apayrı… Bu muhteşem bir deneyim olacak ve hayranlarımızı gururlandırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Daha önce BLAST Pro Series’de yer almamıştık, ama gördüklerim ve duyduklarım, bu organizasyonun CS: GO’nun Formula 1’i olduğunu hissettiriyor ve sahnede yer almak için sabırsızlanıyoruz.”

Bilet Satışları 2 Nisan’da Başlıyor!
                BLAST Pro Series 22 – 23 Haziran tarihlerinde, önce grup maçları olarak başlayacak ve finaller Ülker Etkinlik ve Spor Salonu’nda, 23 Haziran Cumartesi günü oynanacak. 23 Haziran’da yapılacak finaller için biletler, www.mobilet.com adresinde, 2 Nisan saat 13:00’ten itibaren satışa sunulacak.

Organizasyonun kapıları öğlen 12.00’da açılacak ve bitiş akşam 22:00 civarında olacak. Biletler, fanzone için tüm gün geçerli girişi sağlayacak. Organizasyonla ilgili bilgiler, program ve içeride yer alacak aktiviteler, önümüzdeki haftalarda duyurulacak.

Bettina Kuperman, BLAST Pro Series İstanbul Etkinlik Direktörü: “BLAST Pro Series Kopenhag biletleri birkaç haftada tükenmişti. 12.000 hayranla birlikte Danimarka’nın asil ailesinden üyeler, Ekonomi Bakanı ve Greater Copenhagen başkanı etkinlikte yer alarak, heyecanı birlikte yaşadılar. Türkiye’de 30 milyona yakın bir oyuncu topluluğu olduğunu düşünüyoruz ve Counter Strike 3 milyon aktif üyesiyle en çok oynanan oyunlardan biri. Böylesi büyük bir organizasyonu Türkiye’de yer alan espor hayranlarına ve güzel şehrimize getirdiğimiz için çok mutluyuz.”

BLAST Pro Series ile ilgili bilgiler
                 BLAST Pro Series, espor sahnesine yeni çıkan ama en çok ilgiyi toplayan organizasyondur. Bu yepyeni formatta, dünyanın en iyi 6 Counter Strike takımı bir araya gelerek canlı olarak sahnede karşılaşıyor, kapalı arenada binler, ekranları başında milyonlar bu heyecana ortak oluyor.

 BLAST Pro Series, ilk kez 2017 yılında Kopenhag’da gerçekleştirildi ve bundan sonraki süreçte dünyanın büyük şehirlerine de gidecek. İstanbul turnuvanın ilk uluslararası ev sahibi olacak.

 Organizasyon, global TV üzerinden yayınlandı ve 275 milyon haneye girmeyi başardı. Kopenhag’da yapılan ilk organizasyon, Danimarka’nın ulusal kanalı DR3’te yayınlandı ve tüm yayın rekorlarını kırarak, Olimpiyat Oyunları, X oyunları ve Eurovision’dan daha fazla izlenme oranlarına sahip oldu.

 2,5 milyonu Twitch’te olmak üzere toplamda 5 milyonun üzerinde seyirci ve 60 milyonu aşan sosyal medya erişimi ile BLAST Pro Series, en ilgi çeken yeni uluslararası espor turnuvasıdır.

 Etkinlik, mümkün olan en iyi canlı deneyimi yaşatmak ve yaşamak amacıyla oluşturuldu. Sıkıcı uzun molalar, karmaşık oyun dili ve belirsiz zamanlamaların bu turnuvada yeri yok. BLAST Pro Series, kompakt, hızlı ve iyi organize edilmiş bir turnuva. Seyircilerin, uluslararası Counter-Strike idollerini hızlı, tempolu ve ilgi çekici bir formatta birbirlerine karşı oynadıklarını görecekleri aksiyon dolu bir organizasyondur. Bonus şov maçları ve heyecan verici arena eğlenceleri hem çekirdek hem de yeni espor hayranları için unutulmaz bir deneyim sağlayacak.

Yorum yap

• Bir video oyununun hayranıysak ve babamız da o oyunun geliştirici ekibinin başındaysa, haliyle serinin yeni oyunu için adamın kafasının etini yerdik. Benzer bir durum hakkında ser verilip sır verilmeyen The Elder Scrolls VI için yaşanıyor. Bethesda Game Studios ekibinin başındaki isim Todd Howard, bahsettiğimiz bu durumdan oldukça muzdarip durumda. Aslında biraz da kendi ettiğini çekiyor diyebiliriz çünkü oğlu bu seriye onun yüzünden hayran oldu. Tıpkı milyonlarca serinin hayranı gibi oğlu da serinin yeni oyunu, The Elder Scrolls 6 oyununun akıbetini merak ediyor ve bu konuda babasını sıkıştırmayı sürdürüyor.

The Elder Scrolls 6

Peki, The Elder Scrolls 6 nerede baba?
                  Insomniac Games ekibinin lideri Ted Price’ın ev sahipliğini yaptığı The Game Maker’s Notebook söyleşilerine katılan Todd Howard, pek çok konu hakkında görüşlerini iletti. Bu konulardan en ilgi çekeniyse, henüz duyurulmayan The Elder Scrolls VI idi. Serinin pek çok hayran tarafından merakla beklenen yeni video oyunu hakkında açıklamalar yapmaktan kaçınan Tood Howard, en çok oğlu tarafından baskı altında olduğunun altını çizdi. Ünlü oyun geliştiricisinin anlattıklarına göre, oğlunun bu merakının asıl sorumlusu ise bizzat kendisi.

The Elder Scrolls V: Skyrim çıkışını gerçekleştirdiğinde oğlunun yaşı küçük olduğu için oyunu oynatmadığını ifade ediyor Tood Howard. Oğluna bir Nintendo Switch veren oyun geliştiricisi, oğlunun The Legend of Zelda: Breath of the Wild ile oldukça ilgilendiğini görüyor. Eğer bir açık dünya RPG oyunu oynayacaksa kendi geliştirdikleri oyunu da oynayabileceğini düşünüyor. Nintendo Switch için de piyasaya çıkan The Elder Scrolls V: Skyrim oyununu oğluna denemesi için veriyor. Tood Howard, sonrasında oğlunun oyunun hayranına dönüştüğünü ifade ediyor.

Babanız dahi olsa, kimseden The Elder Scrolls VI oyununa dair bilgi alamıyorsunuz.
                  Tabii Bethesda Game Studios ekibi liderinin asıl sıkıntısı, oğlunun seriyi beğenmesiyle değil, konuyla ilgili ardı ardına gelen sorularıyla başlıyor. Serinin bu son oyununu uzun süre önce geliştirdikleri için pek çok detayı hatırlamayan Tood Howard’ın işkence dönemi başlıyor. Oğlu tarafından, oyunun hikayesine dair ardı arkası kesilmeyen sorular geliyor. Baba, Thalmor’la ne oldu, Talos’a inanır mısın, bu bir tanrı mı, en sevdiğin Daedra nedir, bunu neden yapmak istiyorlar, silahların nelerdir, gibi sorulara maruz kalan oyun geliştiricisi için durum, bir çeşit işkenceye dönüşüyor.

Konuyla ilgili daha fazla konuşmayacağını oğluna belirten ve işkenceyi sonlandırdığı düşünen Tood Howard yanılıyor. Oğlunun oyunun Xbox One sürümünü denemesiyle durumun farklı bir boyuta taşındığını ifade ediyor. Oyunun Xbox One sürümüyle birlikte, oyun için hazırlanan modlarla ilgilenen çocuk, bir süre sonra babasına serinin yeni oyunuyla ilgili sorular sormaya, ona yardımcı olmak istediğini söylemeye başlıyor. Tood Howard ise; peki The Elder Scrolls 6 gelecek mi, sana fikir verebilir miyim, ben de oyunla ilgili çalışabilir miyim, gibi soruları geçiştirmek zorunda kalıyor. Ne yazık ki kendi oğluna bile tek kelime etmeyen Tood Howard, serinin gelecekteki oyunuyla ilgili yeni bilgiler alınamıyor. Tabii serinin hayranlarının bir şekilde ahının tuttuğu yorumlarını da yapabiliriz. Umarız oyunun geliştirici ekibinin lideri, oğlunun baskısından sıkılır ve artık yeni oyunlarla ilgili açıklamalar yapar.

Yorum yap

• Sadece Sony'nin konsolunda bulabileceğiniz bir düzine harika PS4'de özel oyun sizleri bekliyor. Bu listedeki oyunlar; Sony'nin konsolunun sınırlarını maksimuma çıkaranlardır ve PS4'te mümkün olan en iyi oyun deneyimini elde etmenizi sağlar. Sizlere en iyi PS4 oyunlarını derledik.
                    PS4 Oyunları
                    PS4 Oyunları
                    Kütüphanenizde ihtiyacınız olan tüm oyunları içeren kapsamlı PS4 oyun listesi olmasa da, bu sadece PS4'te oynayabileceğiniz oyunlardan oluşmaktadır (belki bazıları pc'de de vardır). Bu PS4 münhasırları, Sony'nin konsolunun sınırlarını maksimuma çıkaranlardır ve PS4'te mümkün olan en iyi oyun deneyimini elde etmenizi sağlar.

Bu oyunlar arasında, Guerrilla'nın çarpıcı açık dünya macerası Horizon Zero Dawn gibi PS4 Pro'nun avantajını en üst düzeye çıkaran oyunlar mevcuttur. Unutulmamış korku macerası Until Dawn gibi kaçırmış olabileceğiniz PS4 özel oyunlarını da ekledik. Konsolun eski sürümlerinden olan oyunlar dahil değildir. En iyi özel PS4 oyunlarının listesine bir göz atın.

12. Hellblade: Senua's Sacrifice
                    12. Hellblade: Senua's Sacrifice
                    Çıkış Tarihi: 2017
                    Geliştirici: Ninja Theory
                    Tür: Macera
                    PS4 Pro için Geliştirilmiş mi?: Evet

En son DMC: Devil May Cry yapan kişilerden, Kelt mitolojisine dayanan bu macera oyunu tür üzerinde süper akıllı bir tavırdır. Önde gelen karakteri Senua, özellikle de sürekli tanrıça Hela'dan sevgilisini kurtarmaya çalıştığından, oyun boyunca sürekli olarak kafasında sesler duyduğu için mükemmel bir şekilde canlandırılıyor ve harekete geçiriliyor. Uzun çekim sahneleri ve sevimli anlatı aygıtlarıyla zekice bir hikâye anlatıyor. Aksiyon, PS4'teki en iyilerinden değil, ne de bulmaca ve keşif. Ama her iki yön de hikayeyi ileriye taşımak için yeterince parlatılmış. Bunun da ötesinde, bu oyun özellikle PS4 Pro'da inanılmaz görünüyor.

11. Driveclub
                    11. Driveclub
                    Çıkış Tarihi: 2014
                    Geliştirici: Evolution Studios
                    Tür: Yarış
                    PS4 Pro için Geliştirilmiş mi?: Hayır

Driveclub'ın lansmanı biraz karmaşıktı ve oyunun PS4'te ayaklarının üzerinde durması biraz zaman aldı. Rakip Xbox'ın Forza serisine aynı standartlara sahip olmasa da yine de uygun bir yarışçı oyunu. Yine de bir PS4'ünüz varsa kaçırmamanız gereken bir oyun. Oyundaki vurgu online yarışta ve şampiyonalarda yarışıyor olmanız ve altyapı, çok oyunculu bir deneyimi desteklemek için artık mevcuttur. Toplanacak araba yığınları ve mücadele edecek çok sayıda yarış var. Bu oyunu aylarca oynuyor olabilirsiniz. Hatta bir VR modu bile var.

10. Yakuza 0
                    10. Yakuza 0
                    Çıkış Tarihi: 2015
                    Geliştirici: Sega

Tokyo'ya yapılan yolculuktan daha ucuz ve gerçek dünya çete etkinliğinin hukuki sonuçlarından yoksun olan Yakuza 0, Sega'nın Grand Theft Auto'nun açık dünyadaki aksiyonunda suçla karşı karşıya geldiği gibi, uzun süredir devam eden seriye mükemmel bir giriş noktasıdır. Ayrıca, 1980'lerin sonlarına doğru bir zaman kapsülü var. Oyuncular, önde gelen adam Kazuma Kiryu ve ortağı Goro Majima'yı, Yakuza kariyerlerinin baları olan yaklaşık 1988 yıllarında kontrol edebiliyorlar. Gösterişli üçüncü şahısların bir araya gelmesi en üst düzeydir ve kötü adamları dövmekten ara vermeniz gerektiğinde peşinden koşacak çok sayıda yan aktiviteler var. Olası eğlence etkinlikleri arasında balık tutma, bowling, klasik Sega arcade oyunları oynamak ve kendi hostes kulübünüzü çalıştırmak bulunmaktadır.

9. Until Dawn
                    9. Until Dawn
                    Geliştirici: Supermassive Games
                    Tür: Korku

Until Dawn favori korku filmlerine kinaye yapmayı başarıyor ve zekice onları eşit bir şekilde tartıyor. Oyun, kabusa dönüşen kabin gezisinde ortak bir karanlık sırrı olan bir grup gencin kurtulma çabalarına odaklanır. Hikayede yaptığınız seçimler, bu nüanslı karakterlerin hayatta kalıp kalmayacağını belirler. Bu da oyunda bol miktarda farklı tekrar yapmanızı sağlar. Belki kan dökülmesini engellemek için elinizden gelenin en iyisini yaparsınız ya da belki de can sıkıcı bir karaktere korkunç bir ölüm yaşatırsınız. Hangi yolu seçerseniz seçin, yol boyunca zekanızdan korkmaya hazırlanın.

8. Nioh
                    8. Nioh
                    Geliştirici: Team Ninja
                    Tür: Aksiyon RPG

Ninja Gaiden'i yeniden başlatan stüdyo, Dark Souls çerçevesini kendi kendine yapmaya karar verdiğinde, biraz zor bir oyun beklediğinizi söylemek doğru olur. Ama tembel bir şekilde samuray dolu bir ortam ile Ruhlar oyununu yeniden canlandırmaktansa Nioh; kahramanımız William'ın, hasarı ve sürdürebilirliğini en üst seviyeye çıkarmak için kavgayı ortalamak zorunda kaldığı yerlerde üçüncü şahıs aksiyon RPG ilhamını karmaşık bir combo sistemi ile inşa eder. Nişan alınabilen, hızlı tempolu bir kavga ile Japon folklorundan çıkarılan canavar düşmanlarının ve patronlarının yaratıcı tasarımları arasında Nioh tanıdık, ölüm ve zorlukla yüklü temeline rağmen kendi kimliğini ortaya koyuyor.

7. Street Fighter 5
                    7. Street Fighter 5
                    Çıkış Tarihi: 2016
                    Geliştirici: Capcom
                    Tür: Dövüş

Nispeten kaba bir şekilde piyasaya sürülmüş olabilir, ancak bir yıldan fazla ilave içerik, yeni karakterler ve sayısız iyileştirmelerden sonra, Street Fighter 5 olağanüstü bir dövüş oyunu olarak tam potansiyelini gerçekleştirmiştir. Eşsiz karakterlerin sürekli büyüyen listesi, herhangi bir oyun stili için mükemmel bir uyum sergiliyor ve yaratıcı V-Skill ve V-Trigger sistemleri, her yoğun karşılaşmaya farklı bir heyecan ve stratejik derinlik katmanı ekliyor. İster Ryu gibi eski favorileriniz olsun, isterse de Necalli gibi yeni gelenleri tercih edin, Street Fighter 5, Capcom'un hayranlık uyandıran dövüş oyunu serilerinden beklediğiniz sonsuz tekrarlanabilirlik ve sınırsız beceri tavanından daha fazlasını sunar.

6. The Last Guardian
                    6. The Last Guardian
                    Geliştirici: Sony

Fumito Ueda'nın oyunları, oyuncunun duygularını ve merak duygusunu canlandırmalarıyla ünlüdür. Yıllarca bekledikten ve günün ışığını görüp göremeyeceğini merak ettikten sonra, The Last Guardian, Ico and Shadow of the Colossus ile aynı yüksek standarda ulaşır. Siz antik kalıntılar arasında mahsur genç bir çocuk olarak oynarsınız, Trico adında bir kuş/köpek meleziyle arkadaşlık ederek ikiniz de özgürlüğüne doğru yol alıyorsunuz. Trico'nun zaman zaman itaatsiz olan AI (Yapay Zekası), onu gerçek bir arkadaşlıktan farklı olarak oyuncu ve hayvan arasında bir bağ oluşturarak, çeşitli üçüncü şahısların bulmacalarını çözmek için kooperatif ve işbirliği yapmak zorunda olduğun gerçekten yaşayan bir dünya hayvanı gibi hissettirir.

5. Uncharted 4: A Thief's End
                    5. Uncharted 4: A Thief's End
                    Geliştirici: Naughty Dog

Tüm en büyük aksiyon filmleri gibi, Uncharted 4: A Thief's End, patlayıcı set parçalarının, araba kovalamacalarının, insan dramının ve sıcaklığının daha sessiz anlarıyla ne zaman dengeleneceğini bilir. Nathan Drake'in hala hazine avı için ve silahlı katillerden kaçınmaktan çok sevilen bir günümüz Indiana Jones'u. Ama onun; Elena, Sully ve hatta yeni tanıttığı kardeşi Sam gibi sevdikleriyle etkileşimini izlemek, herhangi bir eski sırrın keşfinden daha ödüllendirici. Uncharted 4, Nathan'ın hikayesi için uygun bir son ve onu oynamak, kalbinizde silinmez bir iz bırakan sevgili macera kitabındaki tatmin edici final bölümünü tamamlamak gibi hissettiriyor.

4. Nier: Automata
                    4. Nier: Automata
                    Geliştirici: PlatinumGames
                    Tür: Aksiyon

Kült-klasik aksiyon RPG Nier'i deneyimlemek, Nier: Automata'yı sevmenin ön koşulu değildir. Eğer bir şey varsa, bu devam oyununun son derece güzel kıyamet sonrası dünyası, eşsiz karakter tasarımları, hareketli orkestra müziği ve karmaşık, felsefi, duygusal olarak karışan hikayesiyle daha da şaşıracaksınız. Ancak Nier: Automata'nın gerçekten de önceki oyunundan uzak durduğu, PlatinumGames tarafından geliştirilen, gösterişli, kombo-merkezli üçüncü şahıs mücadelesi ustalığıyla tanınan süper pürüzsüz, hızlı tempolu bir kavgadır. Kılıç-koruyucu android 2B olarak, varoluşsal paradokslar ve kavrama, 60 fps çarpışmalarıyla, bir şeyleri karıştıran bakış açıları ve nasıl zar atmak istediğinize dair neredeyse sınırsız olasılıklar içeren bir savaş rekabeti içinde insanlık adına sizin metal rakipleriniz hulking robotlarla savaşacaksınız.

3. Persona 5
                    3. Persona 5
                    Geliştirici: Atlus
                    Tür: JRPG

Persona 5, rengarenk görseller ve şık soundtrack'tan canlı menülere ve enerjik ses oyunculuğuna kadar her şeyin ilgi odağı için yarıştığı, stil duygusundan dolayı aşırı uyarımın sınırlarını zorlar. Bu henüz-erişilebilir-derin JRPG, sanrısal yetişkinlerin kalplerini bozan imzalı eşyaları çalarak toplumu iyileştiren Phantom Thieves olarak yetkilendirilmiş bir grup Japon lise öğrencisinden sonra oynanabilir bir anime gibidir. İster seçtiğin hedefin psikolojik saraylarına sızıyor olun, ister çok çeşitli okul sonrası aktivitelerle arkadaşlıklar kuruyor olun; Persona 5, JRPG maceralarına en ufak bir ilgisi olan herkese 100 saatten fazla keyif verir. Teknik olarak PS3'te oynayabilirsiniz ama o tatlı 1080p çözünürlükte adeta kaybolacaksınız.

2. Bloodborne
                    2. Bloodborne
                    Geliştirici: FromSoftware
                    Tür: Aksiyon RPG

Gece karanlık ve terörle dolu, çoğunluğu dikkatli değilseniz saniyeler içinde seni acımasızca öldürecek. Ama bu sadece Bloodborne'un muhteşem gotik şehri Yharnam'ı keşfetmek ve deneyimlemek için almanız gereken bir risktir. Bu, From Software'in stüdyodaki kendi Dark Souls tasarımlarıyla yapılan deneyleri parlak bir şekilde belirlemiştir. Bu zarif üçüncü şahıs aksiyon RPG, Viktorya dönemi ortamlarında gizlenen çeşitli canavarlara karşılaştığınızda, sürekli dikkat ve uyanıklık ihtiyacını ortadan kaldırmadan klasik Souls'lara kıyasla daha hızlı bir tempo oynamayı tercih ediyor. Tabanca özellikli savuşturmaların dikkatli zamanlamasıyla karıştırılan her bir yakın dövüş silahının ikili formları, bir unutulmaz patron karşılaşmasından ya da resmiyetten uzak bir manzaraya doğru ilerlerken, tercih ettiğiniz dövüş stilini ifade etmek için size daha fazla yer açar.

1. Horizon Zero Dawn
                    1. Horizon Zero Dawn
                    Geliştirici: Guerrilla Games

Oyunlarda çok fazla ıssız, cansız, kıyamet sonrası boş araziler gördük, onların gösterdikleri yıkıcı dünya kadar kasvetli olduklarını gördük. Ama Horizon Zero Dawn, modern toplumun çöküşünün çok ötesinde, ilkel kabilelerin yavaşça dolaşan ve kendilerine özgü, robotik vahşi yaşamın eşsiz türlerini ve metropol alanların şimdiki yemyeşil kalıntılarını yeniden inşa etmeye başladığı, insanlığa yeni bir bölümde göz atmak için cesaret veriyor. Horizon'un geniş ve büyüleyici açık dünyasını, bu çok ilerideki sınırda yetenekli ve cesur bir avcı olan anında benzetilebilir bir lider olan Aloy olarak keşfediyorsunuz. Diğer insan kabileleri ile diplomatik ilişkiler kurmak, nefes kesici çevreyi keşfetmek, yayılan manzarada sıkışıp kalmış her gizli sırrı ortaya koymak, kendinize büyük bir dino-benzeri Thunderjaw'ı bağlamaya çalışmak; Horizon Zero Dawn'da ne yaparsanız yapın, inanılmaz olacak.

Yorum yap

• Lindsay Lohan, Studio Rockstar Games'in Grand Theft Auto V'deki bir karaktere izinsiz olarak kendi tarzını kullandığını iddia ettiği Take-Two Interactive'e karşı açılan dava için temyizi kaybetti.
                      Lindsay Lohan GTA Davası
                      Lindsay Lohan GTA Davası
                      Lindsay Lohan, Studio Rockstar Games'in Grand Theft Auto 5'deki bir karaktere izinsiz olarak kendi tarzını kullandığını iddia ettiği Take-Two Interactive'e karşı açılan dava için temyizi kaybetti. Dava, ilk olarak 2016 yılında reddedilmişti, çünkü video oyunlarındaki kişileri parodi yapmak yasaldır.

Oybirliği ile yapılan oylamada, bir New York eyaleti temyiz mahkemesi, oyunun tasvirlerinin "kültürel yorumdan başka bir şey" olmadığını ve Take-Two'un Lohan'a zarar vermediğini açıkladı. Yargıç Eugene Fahey, söz konusu GTA 5'teki karakterin Lacey Jones, özellikle oyuncuya atıfta bulunmayan genel olarak yirmili yaşlarda bir kadını tasvir ettiğini söyledi.

Fahey mahkeme kararında "Değiştirilen şikâyetin uygun şekilde reddedildiği sonucuna vardık, çünkü sanatsal görseller belirsiz, davacı olarak makul bir şekilde tanımlanamayan modern, sahilden giden genç bir kadının tarzının, görünüşünün ve kişiliğinin hicivsel ifadeleridir." diye yazdı.

Ayrı bir kararda, mahkeme ayrıca, benzerliğinin başka bir karakter için kullanıldığını iddia eden gerçek televizyon dizisi Mob Wives'ın yıldızı olan Karen Gravano'dan Take-Two'a karşı benzer iddiaları da reddetti.

Yorum yap

• Yıllardır beklenen, gerçekleştirdiği değişimle pek çok merak unsurunu barındıran God of War oyununun çıkacağı aydayız artık. 20 Nisan 2018 tarihinde PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro cihazları için çıkışının gerçekleştirecek olan oyunun akıbetini, pek çok oyuncu gibi bizler de merak ediyoruz. Ana teması, mitolojisi ve oynanış mekanikleri dahil, neredeyse her şeyiyle yenilenen bu video oyununu ön sipariş etmek isteyen oyuncuların tereddüt gösterdikleri noktalar, yer yer oluyor. İyi mi olacak, hayal kırıklığımı yaratacak diye aklında soru işareti barındıranlar için, Sony’den öz güvenli bir adım geldi. Oyuna dair inceleme ve yorum ambargosu, oyunun çıkış tarihinden yaklaşık bir hafta önce kalkmış olacak. Bu ne anlama geliyor, dilerseniz anlatmaya çalışalım.

God of War incelemeleri, oyunun çıkışından bir hafta önce yayımlanabilecek

God of War, emin adımlarla geliyor.
                        Video oyunlarının geliştiricileri veya dağıtıcıları, pek çok oyun için inceleme ve yorum ambargosu uygularlar. Bu ambargoların amaçlarından bir tanesi, en kaba dille satılabildiği kadar oyun satabilmektir. Şöyle ki; ön siparişe sunulan oyun hakkında kötü yorumlar geldiğinde, haliyle satışlarının düşeceği sonuçları çıkar. Reklamlar vasıtasıyla video oyunları firmaları, ürünlerini göklere çıkarırlarken, gelecek tarafsız yorumlardan, oyuncularının etkilenmesini istemezler. Dolayısıyla, genellikle çıkış tarihi öncesinde, oyunlara yorum yapılmaması için çeşitli ambargolar uygulanır. Sony ise büyük bir reklam stratejisi uyguladığı birinci parti oyunu God of War için farklı bir adım atıyor. Oyunun inceleme ve yorum ambargosu, çıkış tarihinden yaklaşık bir hafta önce, yani 12 Nisan 2018 tarihinde kalkıyor.

Buradan, Sony ve Santa Monica Studio ekiplerinin, yeni God of War oyununa oldukça güvendikleri sonucunu çıkarırken, oyuna dair bir gelişmeyi daha iletelim. Bir Twitter kullanıcısının sorusunu yanıtlayan, oyunun yönetmeni Cory Barlog, PlayStation 4 Pro cihazları için bir performans modunun olduğunu belirtti. Twitter kullanıcısı; yeni God of War oyununun PlayStation 4 ile PlayStation 4 Pro cihazlarında aynı deneyimin mi sunulacağı, soruyordu. İletiyi yanıtlayan Cory Barlog ise; PlayStation 4 Pro kullanıcılarının, eğer 4K çözünürlük destekleyen bir televizyonları varsa, harika grafikleri deneyimleyeceğini belirtti.

Cory Barlog, şaşırtıcı kelimesi ile ifade ettiği 4K çözünürlük için iddialı konuşurken, televizyonunda 4K desteği olmayan PlayStation 4 Pro kullanıcıların da yüreklerine su serpti. Geliştirdikleri oyunun içerinde bir performans modunun bulunduğunu belirten Cory Barlog, cihazlardaki gücün en iyi şekilde kullanılacağı ifadelerine yer verdi. Dilerseniz haberimizin en alt kısmında, bahsettiğimiz Twitter paylaşımlarını görebilirsiniz. Büyük reklamlarla ve geliştiricilerin özgüveniyle gelen yeni God of War oyununun, 20 Nisan 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştireceğini yineleyelim.

Yorum yap

• Göklerin fatihi olmaya, SoloTürk olmaya hazır mısın?
                          Türk Ayyıldızı'nı göklerde dalgalandırmaya devam etmek istiyorsan bu uygulama sana göre! Rütbeni seç uçağına atla ve göklerin fatihi ol!
                          Bilindiği üzere Suriye'de bir Türk askeri müdahalesi, 24 Ağustos 2016'da, Türkiye tarafından Suriye İç Savaşı'nda Türk ordusu ve müttefik grupların devam eden sınır ötesi harekatı olan Fırat Kalkanı Operasyonu olarak adlandırılan kod adıyla başladı. Doğudaki Fırat nehri ile batıda Azaz civarında isyancı bölge arasında bölgede operasyonlar devam ediyordu.

Özgür Suriye Ordusu (FSA) etiketini kullanan Türk ordusu ve Türkiye destekli Suriyeli isyancı grupları, Suriye Demokratik Güçleri'nin yanı sıra Irak ve IŞİD güçlerine karşı mücadele ediyorlar. 24 Ağustos 2016'dan beri. Türkiye'nin müdahalesinin yeni bir aşaması, Suriye'nin Afrin bölgesinde, 2018 Ocak ayında, Türkiye Operasyonel Zeytin Dalı Harekâtı olarak adlandırılan kod adıyla başladı.

Bölgedeye giden savaş uçaklarımızın başarıları anlatmakla bitmez. Sayısız terorist jetlerimiz sayesinde etkisiz hale getirildi.

Yerli yazılımcılar tarafından geliştirilen Zeytin Dalı Pilotları henüz yeni Google Play'e sunuldu. Oyunda Lazer güdümlü bombalar taşıyabilen, ilk kez Körfez Savaşı'nda kullanılan 1979 yapımı Tornado adlı uçak kullanıldı.

iOS için henüz bir bilgi olmamakla beraber, Google Play üzerinden indirdiğiniz oyunların gelirleri "Mehmetçik Vakfı" ya da "Afrin"e gönderilecektir.

Yorum yap

• Nisan 2018’e girmemiz ile birlikte bazı video oyunları da ufukta görünmeye başladı. Bu video oyunları arasında Tera, The Elder Scrolls V: Skyrim VR, Call of Duty: WWII – The War Machine, Rick and Morty: Virtual Rick-Ality ve God of War gibi yapıtlar da bulunuyor. Tabii Nintendo Switch için çıkacak olan South Park: The Fractured But Whole ve Xbox One için çıkacak olan Hellblade: Senua’s Sacrifice oyunlarını da unutmamak lazım. Tüm bunlar bir yana, bu ay Nintendo Labo çıkacak yahu. İnanabiliyor musunuz? Eğer inanamıyorsanız, hemen aşağıdaki listemizden Nisan 2018 içerisinde çıkacak olan tüm önemli video oyunlarına göz atabilirsiniz. Bu noktada söylemek gerekir, listemizde Nisan 2018 içerisinde çıkacak olan tüm oyunlara yer vermedik, sadece önemlilerine yer verdik. Eğer yer verseydik, işin içinden çıkamaz hale gelecektik. Umarız bizleri anlamışsınızdır. Yine de bu liste ile bir şey kaçırmayacaksınız. İnanın!

Bu ay çıkacak oyunlar: God of War ve daha fazlası

Nisan 2018 İçerisinde Çıkacak Olan Önemli Oyunlar
                            Tera
                            The Elder Scrolls V: Skyrim VR
                            Crisis on the Planet of the Apes
                            Impact Winter
                            2064: Read Only Memories
                            Dead Ahead: Zombie Warfare
                            The Bunker
                            Call of Duty: WWII – The War Machine
                            Masters of Anima
                            Dark Rose Valkyrie
                            Extinction
                            Rick and Morty: Virtual Rick-Ality
                            Hellblade: Senua’s Sacrifice
                            The Snack World
                            Yakuza 6: The Song of Life
                            Don’t Starve Mega Pack
                            God of War
                            Emily Wants to Play Too
                            Frostpunk
                            South Park: The Fractured But Whole
                            Sinner: Sacrifice for Redemption
                            Shantae: Half-Genie Hero Ultimate Edition
                            Nintendo Labo
                            Death Road to Canada
                            Ys VIII: Lacrimosa of DANA
                            Tower of Time
                            For the King
                            Light Fall

Yorum yap

• Bu hafta birbirinden güzel video oyunları, oyuncuları bekliyor. Oyuncular, Nisan 2018’e hızlı ve bol aksiyonlu bir giriş yapacak. Çünkü bu hafta The Elder Scrolls V: Skyrim VR çıkacak. Bu oyun daha önce PlayStation 4 için çıkmıştı. Şimdi ise PC oyuncuları için geliyor. The Elder Scrolls V: Skyrim VR haricinde konsollar için TERA, bilgisayar kullanıcıları için ise Cefore çıkacak. Tabii bunlar en iyi örneklerimiz. Eğer dilerseniz hemen aşağıdan bu hafta çıkacak oyunlar listemize göz atabilirsiniz.

Bu hafta çıkacak oyunlar: The Elder Scrolls V: Skyrim VR ve daha fazlası

3 Nisan 2018 (Salı)
                              Minit
                              TERA
                              The Elder Scrolls V: Skyrim VR
                              The Adventure Pals
                              Infernium
                              Crisis on the Planet of the Apes
                              Island Time VR
                              Sir Eatsalot
                              Dead Land
                              4 Nisan 2018 (Çarşamba)
                              Metropolis: Lux Obscura
                              Dangun Feveron
                              5 Nisan 2018 (Perşembe)
                              Flight of Light
                              Bunny Must Die! Chelsea and the 7 Devils
                              Sling Ming
                              The King of Fighters ’97 Global Match
                              Super Rocket Shootout
                              Reverie
                              Impact Winter
                              Infernium
                              2064: Read Only Memories
                              ACA NeoGeo Samurai Shodown III
                              Urban Trial Playground
                              Raining Coins
                              6 Nisan 2018 (Cuma)
                              Cefore
                              Gal Gunvolt Burst
                              Dead Ahead: Zombie Warfare
                              Enigmatis 3: The Shadow of Karkhala
                              Rememoried
                              Gördüğünüz gibi bu hafta birbirinden güzel video oyunları oynayacağız. Önce TERA ile konsollarda bir MMORPG deneyimi yaşayacağız, ardından da The Elder Scrolls V: Skyrim VR ile kendimizi sanal gerçekçilik dünyasına atacağız. Tüm bunlar yetmezse, Nintendo Switch konsolumuzda Infernium ve 2064: Read Only Memories gibi ilginç oyunları deneyimleyebileceğiz. Sizler bu hafta çıkacak olan video oyunlarından hangilerini satın almayı planlıyorsunuz?

Yorum yap

• Humble Bundle ekibi, Humble Book Bundle: Tales from the Worlds of Warhammer paketini satışa sundu. Bu paket ile oyunculara Warhammer evreninden, birbirinden ilginç kitaplar veriliyor, hem de damacana sudan ucuz fiyata diyebiliriz. Humble Bundle ekibinin açıklamasına göre bu paketin toplam değeri 263 Dolar ama sizler sadece minimum 1 Dolar ödeyerek, paketin içerisinde bulunan birçok ürünün sahibi olabiliyorsunuz. PDF, ePUB ve MOBI şeklinde verilen kitaplar, bu uzantılar sayesinde neredeyse her platformda, rahatlıkça okunabiliyor. Buna ek olarak, paketin içerisindeki Helion Rain, Scions of Elysia ve The Prisoner of the Black Sun isimli yapıtlar, sesli kitap olarak da bulunuyor. Yani kitabı size bir ses okuyor, siz de dinliyorsunuz. Eğer dilerseniz hemen aşağıdan kampanya detaylarına da ulaşabilirsiniz.

Humble Book Bundle: Tales from the Worlds of Warhammer şimdi satışta

Humble Book Bundle: Tales from the Worlds of Warhammer – 1 Dolarlık Paket
                                Path of the Warrior
                                Nightbringer
                                The Gates of Azyr
                                Baneblade
                                Helion Rain
                                Pantheon
                                Trollslayer
                                Black Library New Series Sampler
                                66% indirimli Total War: WARHAMMER
                                75% indirimli Battlefleet Gothic: Armada
                                Kampanya sayfasına ulaşabilmek için tıklayabilirsiniz.

Humble Book Bundle: Tales from the Worlds of Warhammer – 8 Dolarlık Paket
                                Path of the Warrior
                                Nightbringer
                                The Gates of Azyr
                                Baneblade
                                Helion Rain
                                Pantheon
                                Trollslayer
                                Salamander
                                War Storm
                                Ravenwing
                                Priests of Mars
                                Astra Militarum
                                Scions of Elysia
                                The Road of Blades
                                Argent
                                70% indirimli Warhammer 40,000: Dawn of War
                                10% indirimli Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr
                                60% indirimli Space Hulk: Deathwing
                                Humble Book Bundle: Tales from the Worlds of Warhammer – 15 Dolarlık Paket
                                Path of the Warrior
                                Nightbringer
                                The Gates of Azyr
                                Baneblade
                                Helion Rain
                                Pantheon
                                Trollslayer
                                Salamander
                                War Storm
                                Ravenwing
                                Priests of Mars
                                Astra Militarum
                                Scions of Elysia
                                The Road of Blades
                                Argent
                                70% indirimli Warhammer 40,000: Dawn of War
                                10% indirimli Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr
                                60% indirimli Space Hulk: Deathwing
                                The Return of Nagash
                                Roboute Guilliman: Lord of Ultramar
                                I Am Slaughter
                                Ragnar Blackmane
                                Kal Jerico
                                Bear Eater
                                The Painted Count
                                The Prisoner of the Black Sun
                                50% indirimli Warhammer 40,000: Sanctus Reach
                                40% indirimli Warhammer 40,000: Space Wolf
                                Warhammer 40,000: Space Wolf Exclusive Content