• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

İOS Android Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• İOS Android Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Teknoloji çağının en çok tercih edilen telefonlarından olan Android kökenli telefonlar kullanışlı olmasıyla birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. En çok kullanılmasına karşın hala Android nedir? Bilmeyen kullanıcılar bulunmaktadır. Kullandığı cihazın kökenini, ,işletim sistemini bilmemek karşılaşılan sorunların çözümünü uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz Android hakkında kısa bilgi verelim. Bilindiği üzere birçok telefon artık Android uyumludur. Bugün hep çok kullanıcı Android sayesinde telefonunu istediği şekilde rahatlıkla kullanabilmektedir.

Android, Google tarafından geliştirilmiş olup milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır. Bu sayede Android ’in taban yapısını oluşturmaktadır. Apk uzantısını desteklemektedir. Android kökenli telefonlar birçok açıdan kullanışlı cihazlardır. Android ne işe yarar diye soranlar olacaktır. Bu konuyu da açıklık getirmek gerekirse her şeyden önce Android uyumlu telefonlar farklı uygulamaların kullanılabilir olmasına öncelik tanıyor. Özellikle Java destekçisi olması telefon ve tablet kullanıcılarının en dikkat ettiği özelliklerden biri haline gelmektedir. Android kökenli her telefon ve tablet birçok uygulamanın çok rahatlıkla çalıştırıp kullanılmasına olanak tanımaktadır. Bunun yanı sıra Android telefon kullanmanın avantajlarından biri de uygulamaları ücretsiz olarak kullanma hakkı vermesidir. Binlerce uygulamayı hiçbir ücret dahi ödemeden kullanmak mümkündür. Android sürümleri bakımından da kendini gün geçtikçe geliştiren bir işletim sistemidir. Sürümlerle birlikte telefonu kullanma şeklide daha pratik hale gelmiştir. Android sürüm isimlerini genellikte tatlı ve şekerlerden almıştır. Böylede ilginç bir yanı vardır. Android nasıl bir sistemdir? Bilmeyenler için bir kez daha vurgulamakta fayda vardır. Android’in beyni beş parçadan oluşmuştur. En önemli bölümü ise Linux adı verilen çekirdeğidir. Telefonun güvenliği ve hafızası Linux tarafından korunur. Android Runtime, Kütüphane, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanı ise diğer bölümlerini oluşturmaktadır.

Android Nedir?
    Android, eski Yunanca insan kelimesinden türetilmiş olup insansı gibi bir anlam ifade eder. Zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen addır.
    Bizim burada bahsi geçen Android, Google ve Open Handset Allience tarafından oluşturulmuş Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (Tablet, PDA , cep telefonları vb. ) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.
    Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 200,000'den fazla uygulama bulunmaktadır.
    Android'in son sürümleri, çoklu-görev (multitasking), çoklu-dokunuş (multitouch) ve Flash desteğiyle beraber gelmektedir. Android Market ile uygulamalar son derece kolay bir arayüz ile yüklenebilmektedir.
    Neden Android Kullanmalı?
    Android açık kaynak kodlu olması dolayısıyla geliştirmeye çok açık bir platform. İnsanlardan gelen istekler ve ihtiyaçlar çok kısa sürede karşılanıyor. ( Flasy Player örneği bence bu konuda çok önemli )
    Android rakiplerine göre çok daha kararlı ve hızlı bir işletim sunuyor.

Yorum yap

Android 5.0 Lollipop ve üzeri bir cihaza sahipseniz, Google Play Store’dan yüklenmiş uygulamalar arasında “Android Sistemi WebView†uygulamasını görüp, “bu ne ya, daha önce bu yoktu bu, kaldıramıyorum, açamıyorum bile, vürüs mü bulaştı telefonuma1111111″â€â€ diyebilirsiniz. Korkmayın, bu iyi bir şey.
      WebView nedir?

WebView’in aslında ne olduğunu adı oldukça net bir şekilde açıklıyor. WebView sınıfı ile Android uygulamaları uygulama içinden ayrılmadan web sayfalarını görüntüleyebiliyor. Cihazınızda Chrome, Firefox gibi tarayıcı uygulamaları olmasına rağmen pek çok uygulamanın bu uygulamaların varlığından bağımsız olarak çalışması gerekiyor ve WebView bu özelliği sağlıyor.
      WebView uygulama listeme nasıl girdi?

WebView sınıfı Android 5.0 güncellemesi ile birlikte tüm cihazların içinde uygulama olarak yer almaya başladı. Daha önceki Android versiyonlarında WebView sistemde yer alıyordu ve Google Android 5.0 ile bu bileşeni taşınabilir hale getirerek uygulama olarak dağıtmaya başladı. Google birkaç gün önce bu uygulamayı Google Play Store üzerinden yayınlamaya başlayınca, cihazınızdaki Play Store uygulaması da paket adı eşleşmesini gördükten sonra WebView uygulamasını yüklü uygulamalar arasında göstermeye başladı.

WebView neden uygulama olarak dağıtılıyor?

Google Android 4.4 ile birlikte WebView’da WebKit’i bırakıp Chromium projesine geçiş yapmıştı. Bu geçiş ile Samsung, HTC gibi üreticilerin WebView üzerinde modifikasyonlar yapmasını engellemiş oldu ve geliştiriciler uygulamalarının bir web sayfasının bir cihazda düzgün görünüp, diğerinde düzgün görünememesi gibi bir problemle karşılaşmaktan kurtuldular.
      Bir sonraki problem ise güncellemeydi, Chromium projesi her 45 günde bir pek çok performans sorununu ve güvenlik açığını çözüyordu ancak pek çok üretici tarafından cihazlara güncellemeler oldukça geç ulaştığı için Android genelinde WebView versiyonu bütünlüğü sağlanamamış ve kullanıcılar riske atılmış oluyordu.
      Android 5.0 ile birlikte WebView’un Play Store üzerinden güncellenmeye başlaması, sistem güncellemelerini beklemeye gerek kalmadan tüm cihazların güncel WebView versiyonuna sahip olmasını sağladı.
      WebView uygulamasını kaldıramıyorum veya açamıyorum?

WebView uygulaması sistem bileşeni olduğu için kaldırılamıyor. Tabii ki root erişiminiz varsa ve yeni fanteziler arayışındaysanız bu uygulamayı kaldırabilirsiniz ancak bu işlem sonucunda çoğu uygulamanın çökmesini sağlayıp, kayda değer bir iş yapmamış olacaksınız.
      WebView uygulaması uygulama olarak görünse de sistemin bir bileşeni, dolayısıyla herhangi bir uygulama gibi açılamıyor, uygulamalar WebView bileşenlerinden faydalanarak içerik üretebiliyor.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X