• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

ADSL Nedir ? ADSL Nasıl Çalışır ?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

ZyXEL modemlerde port açmak için yapmanız gerekenlerin hepsi bu yazıda.

ZyXEL modemlerde “Statefull firewall” özelliği olduğundan dolayı dışarıdan içeriye gelen isteklere izin verilmez. Yalnızca içeriden dışarıya yapılan isteklere cevap olarak gelen paketlere izin verilir. Buna “Statefull” özelliği denir. Dışarıdan içerideki sunuculara ulaşmak için WAN to LAN yönünde ( internetten lokal ağ yönüne doğru) uygun kuralları tanımlamak gerekir. Bu yüzden yönlendirme yaptığımız portlar için Firewall menüsünde WAN to LAN yönünde kuralları tanımlayalım.
    Bu adımı sakın atlamayın: Hangi modemde olursa olsun, port açmadan önce sabit bir IP adresi almanız gerekmekte.
    Öncelikle tarayıcınızın adres satırına “192.168.1.1” yazarak modemin arabirimine girin. Eğer şifreyi bilmiyorsanız modemin kullanıcı kılavuzuna bakabilir veya varsayılan şifreyi öğrenmek için Google’ı kullanabilirsiniz. Örneğin P-660HN-T1H’nin varsayılan şifresini öğrenmek için Google’da “P-660HN-T1H Default Password” aramasını yapabilirsiniz.

Modeme girdikten sonra sol tarafta bulunan menülerden Ağ ana menüsünün yanındaki “+” simgesine tıklayınız. Daha sonra Ağmenüsü altındaki Ağ Adresi Çeviricisibağlantısına tıklayınız. Gelen menüde üstten Port Yönlendirme seçeneğine tıklayınız. Yeni bir kural eklemek için önce Servis Adı kısmındaki menüden User Define seçin veEkle butonuna basın.
    Öncelikle Aktif seçeneğini işaretleyin. Servis Adı kısmına aklınızda kalması açısından port açtığınız oyunu veya uygulamayı yazın. Mesela CoD:Black Ops gibi. Sonrasında oyunun kullandığı port aralığını girin. Örneğin Call of Duty Black Ops 3074 nolu portu kullanıyor. Bu durumda 3070 ile 3080 aralığındaki portları açabiliriz. Sunucu IP Adresi kısmına da az önce bilgisayarınıza vermiş olduğunuz statik (Sabit) IP’yi vermeniz gerekiyor. Tüm alanları doldurduktan sonra Uygula demeniz yeterli.
    Oyunu Steam üzerinden oynuyorsanız Steam portlarını da açmanız gerekmekte. Steam portları 27000 ila 27050 arasında yer alıyor. Yukarıdaki adımları tekrar ederek bu portları da açabilirsiniz.

Portu başarılı bir biçimde eklediyseniz Port Yönlendirme sayfasının aşağıdaki gibi gözükmesi gerekiyor.

Eğer işinizi daha da garantiye almak istiyorsanız Güvenlik Duvarını da devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için sağ kısımdaki Güvenlik > Güvenlik Duvarı yolunu izleyebilirsiniz. Buradan Devre Dışı seçeneğini işaretleyip Uygula deyin.
    Bu işlemlerden sonra diğer güvenlik yazılımlarını da kapatmayı unutmayın.

Yorum yap

Kablosuz Router Nasıl Kurulur

Kablosuz yönlendiriciler hemen hemen her zaman kurulum için talimatlar-the-box var.Bu talimatlar bir yönlendirici marka diğerine değişebilir.Yönlendirici kurulum olmasına karşın daha kolay Cisco Linksys E-serisi ve yönlendiriciler EA serisi sadece birkaç ile kablosuz kurulum olabilir tıklama-kurulum işlemi yeni yönlendirici sahipleri kadar hala yolculuk yapabilirsiniz.
      Satıcıları kendi özel cihazlar kurmak için farklı talimatlar vermek olsa da, herhangi bir kablosuz yönlendirici kurmak için kullanılabilir takip için birkaç sözleşmeler vardır.Ben test için bir ay birkaç yönlendirici kurmak ve genel olarak, benim için çalışıyor kurulum için desen iki aşamada olan: kablolama faz ve yapılandırma aşamasında.
      Kablolama faz için:

Yerinde olabilir mevcut yönlendirici çıkarın
      Geniş bant modem bağlantısını kesin
      Yeni yönlendirici üzerindeki WAN için geniş bant modemin LAN girişlerinden birine (bazen "İnternet" liman etiketli) bir Ethernet kablosu bağlayın.
      Off-dizüstü çalışan bir Ethernet portuna yeni bir yönlendirici LAN portuna bir Ethernet kablosu bağlayın.
      Bu sırada güç: sonra geniş bant modem, router, dizüstü bilgisayar.
      WAN ve LAN durumları bağlı olduğunu belirtmek için modem ve yönlendirici hem de tüm uygun ışıklar bekleyin.(Satıcı belgelerine bağlantıları iyi durumunda LED'lerin yönlendirici ve modem olmalıdır ne renk söyleyecektir.)

Burada daha önce başka bir ağ (bir arkadaş örneğin, onlar evlerinde kullanılan yönlendirici verir) kullanılan bir yönlendirici yüklüyorsanız bir ipucu: kabloları bağladıktan sonra, fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlamak, bu yüzden değil mi önceden yapılandırılmış olan bir router ile çalışıyor.Yönlendirici yapılandırma ayarları mevcut ağ ile çakışabilir, bu yüzden silip ve sıfırdan yapılandırma başlar.
      Sıfırlama düğmesi genellikle yönlendirici gövdesi altındaki bazen yan, arka panel, ya da küçük, gömme düğme.Sen reset düğmesine basın ve 10 ila 30 saniye yerde tutmak için bir çengelli iğne veya benzeri sivri nesne gerekir.Yönlendirici ışıkları genellikle yönlendirici fabrika geri geri belirten, bir kez yanıp söner.Kolayca belgelerinde veya yönlendirici marka ve model bir Google arama yapıyor ve dahil ederek yönlendirici sıfırlamak nasıl öğrenebilirim "fabrika ayarlarına geri sıfırlayın."
      Bu bir yönlendirici kurulum kablolama parçası.Ben daha önce kendisine bağlı bir yönlendirici olsaydı geniş bant modem, bu, WiMAX, DSL, kablo ya da her neyse, yeni bir yönlendirici bağlamadan önce aşağı desteklenmektedir olmak emin olmak ister.Bazen modemler önceki yönlendirici bilgi üzerine tutun ve sert bir yeniden başlatma veren yeni bir yönlendirici bağlantı ile herhangi bir sorun kapalı baş edebilirsiniz.
      Yapılandırma aşamasında için:
      Kurulum bundan sonraki kısmı yazılım tabanlı yapılandırma.Giderek, yönlendiriciler kablosuz kurulum, bir yönlendirici sert tel için onunla kurmak için kullandığınız dizüstü veya bilgisayara yönlendiricidir yapılandırmak için en etkili yolu izin vermiş olursunuz.Ben kurulum için bir dizüstü veya masaüstü kullanmanızı öneririz.Satıcıları pazar için uygulamalar getiriyor olsa da size en kolay seçenektir tam bilgisayar kullanıyorsanız, şu anda, bir mobil cihaz ile bazı yönlendiriciler kurmak izin verir.Eğer yönlendirici yapılandırma ilk adımda dahil olduğu makinenin ağ ayarları, erişebilir olmasıdır.
      İlk olarak, çoğu yönlendirici yapılandırılmış almak için en kolay yolu, Router'ın LAN ağ ayarları ile yönlendirici kurulum için kullandığınız bilgisayarın ağ ayarlarını maç için.WAN ve LAN: yönlendiriciler ağ bilgilerini iki takım var.WAN ayarları internet bağlantısı sunar ISP alınan bilgilere ilişkilidir.LAN IP adresi yönlendirici IP adresi ve varsayılan olarak belirleyen adresi, IP iç ev ağı entrikacı giderir.Bu sadece ev ağ, Internet'ten erişilebilen bir özel IP adresidir.Ayrıca yapılandırma için yönetim yazılımı almak için bir tarayıcısına yazın IP adres.Belgeler yönlendirici IP adresini ifade eder, bu hemen hemen her zaman LAN tarafındaki IP adresi anlamına gelir.
      Hemen hemen tüm tüketici yönlendiriciler DHCP sunucusu olarak hareket olduğundan, yönlendirici IP bilgileri, yönlendirici kurmak için kullanılan bilgisayarın IP adresi bilgilerini eşleştirme, onlara bağlı herhangi bir bilgisayardan uygun ağ bilgilerini verecektir.
      Ben bir Trendnet ADSL 633GR yönlendirici var ve yönetim arayüzü almak istiyorum.Yönlendirici doğru olarak takıldığını ve tüm ışıklar bağlantının etkin ve iyi gösterir sonra, ben yönlendirici LAN IP adresini bir tarayıcı açın ve şunu yazın.LAN IP adresi 192.168.3.1 olduğunu.Ne yönetim arayüzüne nasıl öğrenmek için belgelerine veya Internet bağlantısı olmasaydı?Ben öğrenmek için Trendnet yönlendirici LAN portuna bağlı olan bilgisayar kullanabilirsiniz.gelişen teknolojideki yerine bakalım.

Yorum yap

Ben yönlendirici LAN portu birine Ethernet üzerinden bağladığınız Windows 7 dizüstü, Trendnet yönlendiricinin IP adresini bulmak için:

Ben Windows 7 Başlat düğmesini tıklayın ve "Programları ve dosyaları ara" in kutusuna "cmd" ve Enter tuşuna basın.Bu komut satırı penceresi yukarı çeker.
        Sorulduğunda, ben ipconfig yazıp Enter tıklatın.Bu alıyorum sonucudur:

Yönlendiricinin IP adresi Varsayılan Ağ Geçidi adresidir.Yani, bir tarayıcıda, ben Trendnet yönlendirici yönetim arayüzü içine almak için 192.168.10.1 yazın.

Ayrıca yönlendirici yapılandırmak için yönetim arabirimi girmek için kullanıcı adı ve parola gerekir.Yine, bu bilgiler yönlendirici belgelerinde, ya da bir Google arama yaparak bulunabilmektedir.Genel olarak, çoğu yönlendirici kullanıcı hesabı ve ya yönetici, parola veya şifre olarak şifre yok (sadece boş alanını terk anlamında), olarak, Yönetici kullanabilirsiniz, ancak bu yönlendirici yönlendirici değişebilir.

Birçok yönlendirici yapılandırma size yol için bir kurulum sihirbazı olacak.Elbette bu kullanın, ancak manuel olarak yönlendirici kurmak istiyorsanız, WAN ayarlarını kontrol ederek başlayın.Genellikle yönetim arabiriminde WAN tarafında yapmak için çok az yapılandırma var ve bu yüzden çoğu ISP yönlendirici doğru ağ bilgi verecektir.Eğer "İnternet" ya da en çok yönlendiriciler yönetim arayüzünde "WAN" ekranlar giderseniz "DHCP" olarak ayarlanır ve otomatik olarak ISS ağından internete bağlanmak için gereken uygun bilgi almak olacaktır.

Bu bir istisna PPoE bağlantıları olanlar veya statik IP Internet hesapları (belki bir iş için) olanlar olabilir.Ya, ya da yönetim arabirimi bir Internet bağlantısı vermiyor DHCP için WAN ayarı bir nedenle varsa, ISS başvurmanız gerekir.
        Aşağıdaki resimde, size Trendnet yönlendirici için WAN bilgileri görebilirsiniz.WAN IP adresi 192.168.2.9 olduğunu.LAN adresi 192.168.10.1 ve tarayıcıda yönetim arayüzüne erişmek için kullanılan ne.

Şimdi Internet bağlantısı ve etkin ve LAN ağ bilgilerini olduğu, bir sonraki adım kablosuz bağlantı kurmak için.Birçok yeni kablosuz yönlendirici önceden kurulmuş kablosuz ağları ile nakliye ve SSID (kablosuz ağ adını, bir çift bant yönlendirici ise iki isim: 2.4GHz bir sinyal için ve 5GHz için) olacak ve kablosuz ağ önceden yapılandırılmış erişim için parola.
        Manuel olarak kablosuz ağ kurmak için, yönlendirici yönetim arayüzü içinde kablosuz ağ ayarlarını girmek.Trendnet yönlendirici olarak, bu daha sonra "Temel" ve "Kablosuz" menü seçenekleri altında bulunur:
        @mehmetkarahanlı@

Yorum yap

Elle yapılandırmak için, kablosuz ağ SSID adı verilen bir ad verin.Bu çift bant yönlendiriciler için 2.5 GHz ve 5 GHz kablosuz ağları isim gerekir.Ben genellikle "LinksysWiFi" ve 5GHz SSID, örneğin "LinksysWiFi_5GHz" gibi 2,4 GHz bir isim olacaktır. Güvenlik seçmek istiyorum.Güvenlik düzeyi (güvenlik modu veya şifreleme modu da denir) uyumluluk sorunları nadir durumlar dışında WPA2 ayarlanmalıdır.Kablosuz ağa isim nerede güvenlik ayarları aynı üzerinde genellikle. Kablosuz Kurulumu tamamlamak için, 802.11mode seçin.Genellikle varsayılan ayarları ne olursa olsun bırakabilirsiniz.Ben genellikle 802.11n bakamam eski cihazları bağlanabilir böylece, 2,4 GHz bir Karma mod ağı kablosuz modu yapmak.Ben 5GHz destekleyen yeni 802.11n cihazları bağlamak için kaydetmek ve 5GHz grubun çıktı yararlanabilirsiniz çünkü ben de genellikle, 5 GHz bir 802.11n okunur modda olun.Bu kanal genişliği ve kablosuz kanal gibi ayarları en iyi varsayılan bırakılır. Hepsi bu bir kablosuz yönlendirici temel kurulum için vardır.Tabii ki, Wi-Fi router, bir ev ağı artırabilirsiniz diğer özelliklere sahip.Bazı veriler paylaşmak veya yazıcı bağlamak için harici sürücüler bağlamak için USB bağlantı noktası var; birçok Kalite-of-Service (QoS) ayarları Skype aramaları yapmak video akışı geliştirmek zorunda.

Yorum yap

Torrent Üzerindeki İndirme Sayısı ve İndirme Hızı Nedir

Günümüzde baktığımız da en çok kulanımı ypaılan indirme programlarından bir tanesi olan torrent programlarından dosya indirirken bazın hızdan oldukça çok kişi şikayetçi oluyor.

Kimi zaman hızlı bir şekilde indirirken kimi zaman da çok yavaş bir biçimde indiriyor. Bu sorun esasında farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabiliyor. Biz size kısaca nedenlerden bahsettikten sonra bu sorunu nasıl çözeceğinizi anlatacağız.

İlk olarak torrent mantığında başkaları ne kadar çok veri indirse bile sizlerde o kadar hızlı indirirsiniz. Biraz daha açmak gerekirse yeni bir oyun çıktı ve onu torrent üzerinden indirmek istiyorsunuz. Yeni çıktığı için onu neredeyse fazla kişi indirmemiştir. Bu nedenle de sizler indirmeye başladığınız yavaş yavaş inecek. Dosyalarını indirirken aynı zamanda karşı tarafa yükleme yaparak. Leech, Seed kavramlarına hiç birş ekilde duymamış olabilirsiniz. Bunlar karşıdan yükleme ile alakalı kavramlardır. Siz ve başkaları için torrent dosyasını indirirken leech ve seed yaparsınız bu sayede indirme hızlı artmış durumda olacak.

Yorum yap

Sizin ağınız hangisi?

Kablolu, kablosuz ya da elektrik hattı: Ağ kuracaksınız ama hangisi size göre? Araştırdık...

Çalıştığımız ve yaşadığımız mekanlarda birden fazla bilgisayarın varlığı artık pek o kadar da sıradışı bir durum sayılmıyor. Bunun da ötesinde, televizyondan cep telefonuna dek pek çok aygıtın da artık çevreden yalıtılmış olmadığı gerçeğiyle yüzyüzeyiz. Neredeyse mutfak gereçlerinin bile uzaktan erişime ve kontrole açık şekilde tasarlanmaya başladığı bir çağdayız.

Bu da demek oluyor ki, er ya da geç bulunduğumuz mekanlarda yerel veri ağları kurmamız gerekiyor. Bu noktada karşınıza hangi türden ağ kuracağınız sorusu çıkıyor. Bu çok önemli bir soru, çünkü cevabı kurulum aşamasında yapacağınız yatırımı doğrudan etkileyecektir.

Ne tür bir ağ kuracağınıza karar verirken, öncelikle elinizde olan araçları ve ihtiyaçlarınızı gözden geçirin. Ne tür cihazları ağ üzerinden birbirlerine bağlayacaksınız? Bunların üzerinde herhangi bir türden ağ adaptörü var mı? Bulunduğunuz mekanın getirdiği kısıtlamalar nelerdi

Yorum yap

Kablolu Ağlar

Bilgisayarları birbirine bağlamak için ethernet kablolarından faydalanmak kullanılan en eski ve kendini ispatlamış yöntemdir. Teknolojisi oturmuş ve kendini ispatlamıştır. Sağladığı güvenlik ve hız yüksektir. Hepsinden de önemlisi gayet yaygındır. Öyle ki, bugün üretilen hemen her taşınabilir ya da masaüstü bilgisayarda bir adet ethernet bağlantı portu standart olarak bulunabilmektedir.

Bir kablolu ağ kurarken dikkat etmeniz gereken husus, sadece kablolara değil, bağlantı yönlendiricilere de ihtiyacınız olacağıdır. Router denen bu cihazlar tek başına satıldıkları gibi, pek çok ADSL modemin içinde de ek donanım olarak bulunabilirler. Eğer elinizde böyle çok ethernet portlu bir modem varsa ve bağlamak istediğiniz bilgisayarların üzerinde de standart ethernet girişleri yer alıyorsa, o zaman işiniz kolay olacaktır. Tüm yapmanız gereken uygun uzunlukta Cat tabir edilen kablolardan satın alıp döşemektir.

Yorum yap

Dikkat Edilecek Noktalar

Kablolu ağlarda birden fazla iletişim standardı mevcuttur ki bunlar sürati doğrudan etkiler. En eski standartlardan olan 10BaseT destekli ürünler artık piyasada olmasa bile, sağda solda halen kullanılan pek çok router ve switch bu seridendir. Takibeden100BaseT standardı daha moderndir ve çok yaygındır. Çoğu donanım Base10/100Tstandardı damgası taşır, yani her ikisini de destekler.

En yeni standart ise Gigabit adı verilendir. Gerçekten çok hızlı olan bu standardın nimetlerinden faydalanmak için, tüm donanımın destekliyor olması lazımdır. Ne var ki piyasadaki ADSL modemlerin çoğu dâhil pek çok üründe bunun desteği bulunmaz.

Kablolu ağların en can sıkıcı yanı, bulunduğunuz mekâna kablo döşemek zorunda olmanızdır. Cat5, Cat5e ve Cat6 adıyla bilinen kablo türlerinin farklı performans pariteleri vardır. Ancak aralarındaki performans farkı abartıldığı kadar yüksek değildir ve herhangi biri işinizi rahatlıkla görecektir. Esas sorun, kablolu ağların kullanımda kablosuz ağlar kadar esnekliğe sahip olmamasında yatar.

Yorum yap

Elektrik Hattı Ağları

Bilgisayarlar elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için prizlere yakın olmak zorundadırlar, değil mi? Öyleyse neden yeni kablo döşemek yerine, veri aktarımını elektrik kabloları üzerinden yapmayasınız? İşte bu sorunun cevabı Powerline denen ve elektrik hatlarını kullanan kablolu ağ teknolojisinin doğmasına sebep oldu.

Bu türden bir ağ, alternatif elektrik akımın sinus dalgasından faydalanarak veri taşır.50Hz değerindeki bu dalganın üzerine çok daha yüksek MHz sınıfında bir dalga bindirilir. Veri işte bindirilen bu dalgada gizlidir. Verinin gönderimi ve alımı doğrudan prizlere bağlanan adaptörlerle yapılır.

Elektrik hattı üzerinden veri taşıyacak bir ağ kurarken tüm ihtiyacınız olan bu adaptörlerden yeteri sayıda almaktır. Her bilgisayar için bir tane kullanılır. Tabii ayrıca bilgisayarınızda adaptörden gelen ağ sinyalini alacak ethernet portu da olmalıdır. Bunun dışında herhangi bir ek kablo ya da router kullanılmasına gerek yoktur.

Yorum yap

Dikkat Edilecek Noktalar

Elektrik hattını kullanan ağların adaptörleri farklı hızlara sahip olabilirler. İlk nesil adaptörler 14 Mbps gibi gayet düşük hızlara sahiplerdi. Ancak bugün 1 Gbps hız vaat edenlerini de piyasada bulabilirsiniz. Tabii unutmayın ki gerçek hızı belirlemede sadece bu adaptörler değil, elektrik hattının kalitesi ve bilgisayarınızdaki ethernet portlarının hız kapasitesi de önemli rol oynayacaktır.

Bunun dışında ileriye dönük uyumluluğu da hesaba katmalısınız. 2010 sonlarına doğru bu alanda yeni ve farklı bir standarda sahip ürünlerin çıkması beklenmektedir.G.hn adı verilen bu standart, sadece elektrik değil, her türden kablo hattının veri aktarımı için kullanılmasını mümkün kılacaktır, ancak HomePlug standardıyla uyumlu olmayacaktır.

Elektrik hatlarını kullanarak bir ağ kurmak, özellikle geniş alana yayılmış çok sayıdaki sabit cihazın erişimini sağlamak açısından gayet verimli bir yöntemdir. Ancak kabloları istediğiniz yere döşemek ya da kablosuz ağlardaki esneklik mümkün olmayacaktır. Bir diğer potansiyel sorun ise, elektrik hattındaki aşırı yüklenmelerin bazen veri sinyallerini de bozabiliyor olmasıdır.

Yorum yap

Kablosuz Ağlar

Günümüzde yükselen trend hemen her türden elektronik cihazda kablosuz ağ bağlantısına yer verilmesi yönünde gelişiyor. Taşınabilir bilgisayarlar, cep telefonları ve benzer mobil cihazlar başta olmak üzere, sabit olmayan hemen her cihazın bir ağa bağlanabilmesi için kablosuz teknolojisi büyük önem taşıyor.

Ancak bu teknoloji kâğıt üzerinde göründüğü kadar sorunsuz değil. İlk piyasaya çıktığı günden beri a, b, g ve n olmak üzere pek çok alt sürümü olan 802.11 standardı kullanılıyor. ilk sürüm olan a en zayıfları, g ve n sürümlerinin ise pek çok alt versiyonu daha var. Yani ortada hayli karmaşık bir teknolojik çorbanın olduğunu söyleyebiliri.

N sürümünde kabul edilen koşulların, kablosuz ağ teknolojisini en sonunda rayına oturttuğunu söylemek yanlış olmaz. En azından önceki sürümlerde karşılaşılan sinyalzayıflığı ve menzil düşüklüğü gibi problemlerin yanı sıra, güvenlik sorunları da hayli çözüldü. Bu tür bir ağ, özellikle kablolu çözümlere yer olmayan ve mobilite gerektiren durumlar için yegane çözümünüz olabilir.

Yorum yap

Dikkat Edilecek Noktalar

Öncelikle ağ kurmak için kullanılacak cihazların mümkün mertebe aynı standardı izlemeleri ve aynı üreticiden tercih edilmelerinde fayda var. Eğer g standardı bir router kullanıyorsanız, bağlanacak cihazların n sürümüne uygun olmaları pek bir şey ifade etmeyecektir. Ama n sınıfı bir router, g sınıfı dizüstüleri rahatça birbirine bağlayabilir, fakat tabii ki genel kaliteyi daha düşük sürüm belirleyecektir.

Kablosuz ağlarda güvenlik çok önemlidir. Sinyaller herkesin alabileceği biçimde açıktadır, o yüzden cihazlarınızda bağlantı parolasının yanı sıra, yüksek güvenlikli şifreleme de kullanmanız çok önemlidir. Halkın kullanımına açık kablosuz bağlantı noktalarında şifreleme olmayacağından, saldırıya açık hale geleceğinizi unutmayın.

Çoğu firma ürünlerinin kablosuz ağ bağlantı hızlarını öve öve bitiremez. Ancak sıkça iddia edildiğinin aksine, 300 Mbps gibi hızları ancak laboratuvar ortamında görebilirsiniz. En yeni teknoloji ürünler kullanıldığında ve ortamdaki sinyal kirliliği çok düşük olduğunda bile, 14 ila 18 Mbps hızlara ulaşmak mümkündür. Günlük kullanımda ise bu rakam çoğu zaman 10 Mbps sınırının altında kalır.

Yorum yap

Hangisini Seçmeli?

İhtiyaçlarınıza göre seçinEğer sizin için hız ve güvenlik en önemli konularsa, taşınabilirlik arka planda kalıyorsa ve kablo döşeme imkanınız varsa, o vakit Cat kablolu bir ağ kurmak en iyi seçim olacaktır. Ofis gibi veri güvenliğinin önemli olduğu alanlarda bunun alternatifi yoktur. Öte yandan oyuncular ya da büyük miktarlarda dosyayı yerel ağda paylaşanlar için de sağladığı hızrakipsizdir.

Öte yandan eğer nispeten az bir yatırımla, geniş bir kullanıcı kitlesini kapsayacak bir ağ kurmak istiyorsanız, elektrik kablolu ağlar size çok iyi hizmet edebilir. Tüm bir apartmanı ya da ofis binasını kapsayacak bir yerel ağı hiç kablo döşemeden kurabilir, nispeten güvenli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz mekana kablo döşemek istemiyorsanız ve çok sayıda mobil cihazı bağlamanız gerekiyorsa, o vakit kablosuz ağlara yönelmekten başka çareniz olmayacaktır. Bunların güvenlik sorunları eskisine oranla hayli giderilmiştir. Üstelik sinyal zayıf kalırsa, anten gibi aksesuarlar kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Yorum yap

Kablosuz ağınıza ekstra güç!

Kablosuz ağınız sizi çıldırtıyorsa, bu 10 ipucu ile her şeyi değiştirmeniz mümkün!

Uyumluluk problemleri artık geride kaldı

Kablosuz ağların günlük hayatta rahatça kullanılabilecek olgunluğa erişmeleri hayli zaman aldı şüphesiz. En yeni standart olan ac henüz yaygınlaşmış ve oturmuş değil; bugünün en sağlam standardı kuşkusuz 802.11n. Ancak bu standarda uyumlu donanımların ve yazılımların oturması da çok kolay olmadı. Fakat artık pek çok uyumluluk probleminin ve benzer teknik sorunların geride kaldığını rahatça söyleyebiliriz.
                              Pek çok kullanıcı çeşitli kaygılar sebebiyle uzun yıllar boyunca kablosuz ağlardan uzak durdular. Veri güvenliğini sağlamanın kablolu ağlara oranla daha zor olması veradyasyon korkusu bunlardan sadece ikisiydi. Öte yandan düzgün çalışan kablosuz internet erişimine bir kez alıştınız mı, bunun getirdiği rahatlıktan bir daha vazgeçebilmenize de imkân yok.
                              Her ne kadar modern kablosuz ağ donanımları belirli bir olgunluğa erişmiş olsalar da, yine de zaman zaman istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Gerçekte birkaç küçük noktaya dikkat ederek, bazı ufak ayarlar yaparak bu sorunları aşmak mümkündür. Her teknoloji gibi kablosuz ağların da kendilerine has huyları, sıkıntıları vardır. Bunlar hakkında vereceğimiz ipuçları sayesinde, kablosuz ağınızdan azami performansalmanız mümkün olabilir.

Yorum yap

1- Farklı Kanalları Deneyin

Laboratuar değerleriyle gerçek hayattaki değerler farklıdırBir kablosuz ağda 14 kanalmevcuttur. Bu kanallar aralarında 5 MHz frekans payı olacak şekilde ayarlanmışlardır. Mesela 1 ve 2 nolu kanallar arasında 5 MHz pay vardır. Bu hesapla, 1 ve 3 nolu kanallar arasında 11 MHz fark olacaktır ve bufark böyle artar.
                                İlk bakışta iki kanal arasında bırakılan 5 MHz payın oluşabilecek çakışmaları önlemeye yeteceğini düşünebilirsiniz. Kağıt üzerinde bu yeterli gibi görünebilir, ancak uygulamada işler biraz daha farklıdır. Öncelikle kablosuz ağın kurulduğu ortamların hiçbiri birbirine benzemez. Bu yüzden de laboratuvar ortamında gayet düzgün çalışan bir kablosuz ağın, sizin evinizde sorun çıkarması gayet normaldir.
                                Bu durumda ilk yapılacak işlerden biri, kablosuz ağınızdaki farklı kanalları denemektir. Teorik olarak 1, 6 ve 11 nolu kanallar birbirlerinden herhangi bir karışma olmayacak kadar geniş aralıklarla ayrılmışlardır. Ancak sizin çalıştığınız çevredeki diğer unsurlar, gerçekte arada kalan bir kanalın, mesela 3 nolu olanın duruma daha uygun sinyal yaymasına sebep olabilir.
                                Kanal ayarını kablosuz routerın temel ayarlar kısmında bulabilirsiniz. Farklı kanalları bir müddet kullanarak hangisinin bulunduğunuz mekanda daha iyi çalıştığını kısa sürede tespit etmeniz mümkündür.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                                X