• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Stand-By (Bekleme-Kipi) Mantığını anlamak...

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Stand-By (Bekleme-Kipi) Mantığını anlamak...

Selamlar,

Gerek bu bölümde olsun, gerek KM'den gelen mesajlarda olsun, "Cihazda niye Bekleme-Kipi yok" diye mesajlar alıyorum.
    Haklısınız, keşke olsaydı ancak bir yere kadar haklısınız, açayım dilerseniz.

Stand-By'ın amacı enerji tasarrufu değildir (hemen karşı çıkmayın açıklayacağım), amacı ekranı kapatıp uyku-kipini (ki bu PC'lerdekinden çok farklı, yani aldatmasın sizi) cihaza uydurmaktır. Buraya kadar hemfikiriz sanırım.

Burada %99,9 çoğunluğun elinden E2 cihazı geçmiştir, Stand-By bir Uyku-Kipi olmayıp sadece ayık olan bir insanın göz kapaklarını kapatmak gibidir.
    Uyku-Kipi olması için Deep-Sleep denen kipe geçmek gerekiyor, ki o da E2 cihazları kapatmakla oluyor.
    Yani, Stand-By bir nevi Ekran-Koruyucu gibi oluyor. Arkada kanal ya da video açıksa onları kesiyor. Açılınca da mutlaka onlar açık olmak zorunda E2 için.

Şimdi gelelim WP2 JeOS'a, Stand-By yok, niye yok?
    Çünkü her daim bir video ya da kanal açık olmak zorunda değil, sistem kapatmamıza musaade ediyor ve beklemede kalıyor yani, Stand-By'da.

Ha diyeceksiniz ki enerji yiyor, diyeceğinizi bilerek konuyu araştırıp cephanemi doldurdum.

Araştırırken referans aldığım cihaz Vu+ Solo 4K oldu.

Solo 4K'nın Normal çalışırken harcadığı ile Stand-By'da harcadığı enerji bu:
    13W (in operation, with LNB)
    12W (in operation, without LNB)

WP2'de Nasıl olduğunu bulamadığım için sevgili dostum Ray'dan rica ettim, o da ölçüp şu bilgileri verdi.
    It's idle 4.5W (using confluence skin) in my build. Watching HD DVB-S2 channel is 5.5-6.5W.

Yani, Solo 4K Stand-By'da 12W harcarken, WP2 bekleme durumunda 4.5W yakıyor.

Stand-By'da enerji filan düşmüyor, sadece psikolojik olarak kapanınca güçten kesildiğini düşünüyorsunuz.

Halbuki WP2'de herhangi bir video, kanal yayını açık değilse harcadığı elektrik neredeyse Solo 4K'nın 1/3'i durumunda.

Onun için aleti kapatmanıza hiç gerek yok, hani diyorsunuz ya E2'de yayın şak diye geliyor. LE'yi kapatmazsanız şak diye onda da geliyor merak etmeyin.

Sadece bakış açımızı değiştirelim derim.

Sevgiler...

Ya şu an gülmekten kırılıyorum, bugünkü güncellemeyi yaptıktan sonra bir baktım Askıya Al özelliği gelmiş.

Süper çalışıyor.

Bunlar beni mi duydu ne yaptı.

Sevgiler...

Yorum yap

Askıya al "standby" anlamında mı?
      Mega 180 cm hareketli parabol anten, Sharp beyaz LNB. (30 batı - 105 doğu)
      DM 900 UHD 4K-Open ATV 6.4, DM 7080 HD, DM 8000 HD PVR

Yorum yap

Aynen abi.

Ama sabah açtığımda durmuştu sistem, yani tam hazır değil.

Sevgiler...

Yorum yap

Hazırlanıyor...
        X