• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

DNS (host) Adı Nasıl Alınır ?

Gizle
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• DNS (host) Adı Nasıl Alınır ?

DNS (host) Adı Nasıl Alınır ?

Basitçe, IP adreslerini çözümleyerek akılda tutulabilir text adreslerine (domain - host) dönüştüren servise DNS adı verilir. Kart paylaşım (card sharing), bilgisayarlara uzaktan bağlanmak veya pek çok farklı uygulamaları kolaylaştırmak için internet üzerinde IP adresleri yerine host domain adresleri kullanılır. Bu hizmeti veren çok sayıda (ücretli ve ücretsiz) servis mevcuttur. Altta; ücretsiz olup en çok kullanılanlardan biri olan "www.dyndns.com" dan nasıl host adı alınacağını açıkladım.

- www.dyndns.com adresine giriyoruz. Resimde okla gösterdiğim (Create Account) kısmına tıklıyoruz.

- Açılan sayfadan alttaki gibi bilgileri dolduruyoruz, gerekli yerleri işaretleyip en alttaki düğmeye tıklıyoruz.

- Bu işlemden sonra üstte verdiğiniz e-mail adresine bir doğrulama maili gelecektir. Altta kalın ve alt çizgili gösterdiğim linke tıklayarak hesabınızı aktif hale getirin.
    Kod:
    Your DynDNS Account 'organik81' has been created.  You need to visit the confirmation address below within 48 hours to complete the account creation process: 

[U][B]https://www.dyndns.com/account/confirm/nB59BTgy657fQTuIgK2M0BcOtaCw57464[/B][/U]
    - "Account Confirmed" sayfası açıldıysa dyndns hesabınız aktif olmuş demektir.

- Sağ üst köşede User ve Pass yazan kısımdan kullanıcı adı ve şifrenizi girerek login olun.

- Sol kısımdaki yerden resimdeki gibi "1" ve "2" numaralı yerlere tıklayın. Daha sonra sağdan "3" numaralı kısma tıklayın.

- Daha sonra alttaki 1 - 2 - 3 numaralı kısımları da sırasıyla uyguluyoruz.
    Kod:
    1 : Kendinize sürekli kullanacağınız ön-host adı seçip yazın.

2 : Menüden istediğiniz bir uzantıyı seçin.

3 : Tıklayın

- Şu anki IP adresinize göre host adınız kayda geçildi ve güncellendi. Herhangi bir amaçla (remote PC connection veya card sharing ..) IP adresiniz yenire bu host adınızı kullanabilirsiniz. Örnek olarak benimki "organik81.dyndns.ws" oldu.
    __________________________________________________ ____________

- IP adresiniz değiştiğinde tekrardan siteye girerek bir üst menüdeki güncellemeyi yapmanız gerek. İkinci bir alternatif yol ise DynDNS Updater isimli programcıkla yapabilirsiniz. Bunu bilgisayarınıza kurduktan sonra IP adresi değişse bile program otomatik olarak merkeze bağlanır ve IP - host adı güncellemesini kendi yapar.

- Programı kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın, otomatik devreye girecektir. Alt sağ tarafta küçük durum simgesi çıkar; resimde kırmızı çerçeve içinde gösterdim. Resimdeki gibi yeşil ise IP adresiniz ve host adresiniz güncel demektir.

Kolaygelsin...
    Eklenen Dosyalar

Organİk 81 Ustam

Ustam sayende DNS adresi aldım.Fakat açıp kapatmama rağmen sağ alt köşede yeşil simge gözükmedi.Acaba G-Box bağlantısı yapmadığımdan olabilir mi?
    Sayın ustam DynDNS Updater setupını resimli olarak anlatabilir misin?
    Saygılarımla...

Yorum yap

etkemik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Ustam sayende DNS adresi aldım.Fakat açıp kapatmama rağmen sağ alt köşede yeşil simge gözükmedi.Acaba G-Box bağlantısı yapmadığımdan olabilir mi?
      Sayın ustam DynDNS Updater setupını resimli olarak anlatabilir misin?
      Saygılarımla...
      Programı kurarken ayarları doğru yaptıysan çıkması gerek. Programı kaldırıp tekrar kurmayı dene. gbox bağlantısı ile onun ilgisi yok; sadece IP'yi senkronize eder. zaman kalırsa onun kurulumunu da anlatırım ok..

Yorum yap

organik81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
        Programı kurarken ayarları doğru yaptıysan çıkması gerek. Programı kaldırıp tekrar kurmayı dene. gbox bağlantısı ile onun ilgisi yok; sadece IP'yi senkronize eder. zaman kalırsa onun kurulumunu da anlatırım ok..
        ustam teşekkürler .cevabını bekliyecegim saygılar.

Yorum yap

Bu güzel izah tarzı için sonsuz teşekkürler sevgili organik81 kardeşim. eline ve emegine saglık başarılarının devamını diler,selam ve sevgilerimi sunarım.
          Bu Günü Düşünürüm,Dün Geçti,Yarın varmı? Gençligime'de Güvenmem,Ölen Hep İhtiyarmı?

TAKO 2000 DEN FORUM DOSTLARINA SEVGİLER

Yorum yap

eline sağlık üstad.

saygılar

Yorum yap

sagol arkadaş
              Sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma

Yorum yap

cok tsk sag ol kardes

Yorum yap

organik81 ustam

ustam 1 My servis okeyledim
                  2 Add host servis okeyledim
                  3 Add Dynamic DNS Host kısmını bulamadık
                  yardımcı olursanız sevinirim saygılar

ustam arkadasıma adres alacaktık alamadık yukarda yazdıgım üçüncü sıkkı bulamadım

Yorum yap

organik81 ustam Add Dynamic DNS Host kısmını bulamıyınca Add Neww Hosname kısmından adres aldık.Acaba burdan aldıgım adres ücretlimidir bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim. sonsuz saygılarımla.

Yorum yap

etkemik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                      organik81 ustam Add Dynamic DNS Host kısmını bulamıyınca Add Neww Hosname kısmından adres aldık.Acaba burdan aldıgım adres ücretlimidir bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim. sonsuz saygılarımla.
                      Alabildiyseniz ücretli değildir ücretli olsa onu vermeden önce ücreti isterler..

Yorum yap

organik81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                        Alabildiyseniz ücretli değildir ücretli olsa onu vermeden önce ücreti isterler..
                        Organik81 ustam sonsuz teşekkürler kolay gelsin

Yorum yap

Organik81 hocam dyndns veya no-ipden aldığımız adresleri nasıl gizleyecez bu konuda bi açıklama yaparmısınız tşkler

Yorum yap

servermaster Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                            Organik81 hocam dyndns veya no-ipden aldığımız adresleri nasıl gizleyecez bu konuda bi açıklama yaparmısınız tşkler
                            kimden gizlemek istiyorsun tam anlayamadım. onlar zaten açıkça kullanmak içindir

Yorum yap

merhaba organik81. dns updater ı yükledim fakat ikon sürekli kırmızı <update ip now > yapıyorum fakat yeşil olmuyor. bilgilendirirsen sevinirim.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X