• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Orhan Pamuk Almanya'da fuarda Cumhurbaşkanı Gül'ün önünde Türkiye'yi şikayet etti

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Orhan Pamuk Almanya'da fuarda Cumhurbaşkanı Gül'ün önünde Türkiye'yi şikayet etti

YAZAR ORHAN PAMUK'UN KONUŞMASI

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Türkiye'de son yüz yılda yazarlara yönelik baskıların Türk kültürünü zenginleştirmediğini, aksine fakirleştirdiğini söyledi.
    Pamuk, yaptığı konuşmasında, "Son yüz yılda kitapları yasaklamak, yakmak, yazarları öldürmek, hapse atmak, onları vatan haini ilan edip sürgüne yollamak, basında hep bir ağızdan yazarları aşağılamak Türk kültürünü zenginleştirmedi, tam aksine fakirleştirdi. Devleten yazar ve kitap cezalandırma alışkanlığı hala devam ediyor. Benim gibi pek çok yazarı susturmak, sindirmek için kullanılan Türk Ceza Kanunu'nun 301 numaralı maddesi yüzünden, yüzlerce yazar ve gazeteci şu anda mahkemelerde yargılanıyor, mahkum oluyor" dedi.
    Pamuk, bu yıl yayımladığı roman için çalışırken, eski T ürk filmlerini seyrettiğini ve eski şarkıları dinlediğini belirtirken, "Bu işi kolayca Youtube ile yapmıştım, ancak aynı şeyi şimdi yapamam. Çünkü Youtube ile birlikte yüzlerce yerli ve uluslararası web sitesine girmek siyasi nedenlerle Türkiye'de yaşayanlara yasak. Siyasi iktidar sahipleri tüm bu baskılardan memnun olabilirler, ancak biz yazarlar, yayıncılar, sanatçılar, Türkiye'nin kültürünü yaratan ve onu izleyen herkes, kültürümüzün, edebiyatımızın dünyaca tanınmasından bu baskıları anlamıyoruz" diye konuştu.
    Sorunlara karşın Türkiye'deki yazarların hevesinin kırılmadığını, son 15 yılda Türk yayıncılığının şaşırtıcı bir hızla büyüdüğünü ifade eden Pamuk, günümüzde her zamankinden daha fazla kitap yayınlandığını, İstanbul kitapçılarının zenginliğinin de şehrin çok katmanlı, çok kültürlü tarihini temsil ettiğini kaydetti.
    "Biz Türkler, özellikle son yüz yılda dünyaca kötü tan ınmaktan o kadar şikayet etmişizdir ki, bu düşünceyi ulusal kimliğimizin bir parçası yapmışı zdır" diyen Pamuk, Batı'nın geliştirdiği eşitlik, kadın hakları, demokrasi ve düşünce özgürlüğü gibi idealleri "yabancı" bulmanın herhangi bir milli kimliğe uymayacağını sözlerine ekledi.
    Frankfurt Kitap Fuarı'na ilk katıldığında heyecanlandığını, ancak "Burada Türk yazarlarını kim tanır?" şeklinde düşündüğünü anlatan Pamuk, "Ancak artık Tü rkiye'nin genç yazarları, içlerine dönüp kendilerini ilginç bir yazar yapacak iç seslerini buldukları vakit, 'Kimse Türk bir yazarla ilgilenmez' diye karamsarlığa kapılmayacaklar" dedi.
    Frankfurt'a gelerek böyle bir duyguya düşmeyecek bir yazar olamayacağını savunan Pamuk, "Yalnız kitapların kalıcı, bizlerin geçici olduğunu hissettirdiği için değil, tüm kitapların, insanlığın tüm hafızasının, tüm seslerinin yanında bizim yerimizin ne kadar küçük olduğunu hissettirdiği için de Frankfurt'ta bulunmanın, tıpkı bir camide, bir kilisede, bir tapınakta bulunmak gibi insanı alçak gönüllülüğe davet eden bir yanı var" şeklinde konuştu.

yorumum: Çenesinin kemiği olmayan , kaleminin mürekkebiyle doğduğu topraklara, doyurulduğu mihraklardan aldığı emirlerle kirleten yazarımız olmasın.bundan bir tane olacağına olacaksa düşman 1000 tane olsun ama mert olsun ben ozaman o düşmana gider elini öper sonra gerektiği şekilde onurluca savaşırım.insanlar oldukları gibi görünsünler , net olsunlar düşmalarının bile saygısını kazanırlar.
    Next&Nextstar
    EĞİL KULAK VER CEDDİNE ..! TÜRK'e KEFEN GİYDİRMEK HANGİ İTİN HADDİNE .

arkadaşım ağzına sağlık yorumuna katılıyorum ayrıca ben nobel ödülünün orhan pamuğun kitabına değil kitabında kullandığı bir tek cümleye verildiğine eminim hiç kendini kültür zenginliği gibi süslü lafların arkasına saklamaya çalışmasın ve doğruları açıklasın

Yorum yap

Orhan Pamuk"u sevmeyebilirsiniz ama Türkiyede insan hakları konusunda hala bir adım atamadığını görmeniz gerekir.karakol ve ondan sonra cezaevinde işkenceden ölen ENGİNCEBER unutmayın.devlet ilk defa işkenceyi resmi olarak kabul etti ve ailesinden özür diledi.bu sorunlar dile getirilmezse nerede olursa olsun düzelmez.saygılar

Yorum yap

baybalci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
        Orhan Pamuk"u sevmeyebilirsiniz ama Türkiyede insan hakları konusunda hala bir adım atamadığını görmeniz gerekir.karakol ve ondan sonra cezaevinde işkenceden ölen ENGİNCEBER unutmayın.devlet ilk defa işkenceyi resmi olarak kabul etti ve ailesinden özür diledi.bu sorunlar dile getirilmezse nerede olursa olsun düzelmez.saygılar
        Türk insanı ve Devletinin insan hakları konusunda ilerlemediği varsayımınıza katılmıyorum genele baktıpımızda polisin eğitim seviyesi yükseltilmiş avrupa uyum yasaları kapsamından birçok insan hakları ile ilgili kanun meclisten geçmiş durumda . bu böyle iken bir takım sorunlar yaşanmazmı en demokrat ülkelerden dahi bu örnekleri verme imkanı var çünki işin içinde insan unsuru var her görevlinin peşine birde müfettiş atayamazsınız ama bir hata yapılırsa bunun hesabını sorar cezasını keser ressimde olduğu gibi ailesinden özürde diler tazminatınıda ödersiniz ..dolayısı ile son işkence olyından yola çıkarak yaptınız yoruma katılmıyor saygılarımı gönderiyorum.
        Next&Nextstar

Yorum yap

adam bence gayet normal olanları söylemiş.ağzına sağlık..

Yorum yap

zekai72 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
            Neyini güzel söylemiş ya adam dünya önünde Türkiye'yi şikayet ediyor bu adamda vatan severlik filan yok sürekli Türkiye'yi kötülüyor...

Yorum yap

nedense doğrular bizi hep geriyor yalan ve yanlışların arkasına saklanmak bizi hep mutlu etmiştir
              next8000xcam plus ,next 9000xcamultra ,gm9400cı ,vestel-telkom7200 ,ss2tvkart, xdream modül ,daizek motor 2adet-,120ofset hareketli 3adet90canak sabit, 2000 CX super plus ,dazzle convektör,seoul 1180 500s dreambox

Yorum yap

gerçeklerden korkmamak lazım bunun gocunacak bir tarafıda yok
                gerçekler bize batsada bunlarla yüzleşmemizin zamanı geldi geçti.
                kendini yargılamayan uluslar bizim gibi 3.yukarı 10.aşağı debelenip dururlar
                bu korkularımızdan vazgeçmeliyiz artık...

Yorum yap

serdar17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                  Türk insanı ve Devletinin insan hakları konusunda ilerlemediği varsayımınıza katılmıyorum genele baktıpımızda polisin eğitim seviyesi yükseltilmiş avrupa uyum yasaları kapsamından birçok insan hakları ile ilgili kanun meclisten geçmiş durumda . bu böyle iken bir takım sorunlar yaşanmazmı en demokrat ülkelerden dahi bu örnekleri verme imkanı var çünki işin içinde insan unsuru var her görevlinin peşine birde müfettiş atayamazsınız ama bir hata yapılırsa bunun hesabını sorar cezasını keser ressimde olduğu gibi ailesinden özürde diler tazminatınıda ödersiniz ..dolayısı ile son işkence olyından yola çıkarak yaptınız yoruma katılmıyor saygılarımı gönderiyorum.
                  Türkiyenin AHİM nezninde ödediği tazminatları bakarsanız ilerleminin neresinde olduğunu görürüsünüz.daha dün sendikacı süleyman yeter in işkence altında ölmesinden dolayı Türkiyeyi 65 euro ceza çarptırdılar.saygılar

Yorum yap

Orhan pamuk,gibi serefsizler,i destekleyen serefsizlerl birlikte
                    gömeceksin
                    Doguda hergün aslanlarimizi sehit verirken bir israil,kadar olamadik
                    ona icim aciyor adamlar bir askerleri icin Lübnani yerle bir ettiler
                    bizde uyuyoruz
                    Ozan arif,in bir sarkisi var ögretirler yilar boyu uyu,uyu yat uyu
                    birak artik su uykuyu kalk ayga kalk insallah uyaniriz gec olmadan

Yorum yap

zekai72 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                      sizin gibi düsünenlerin yüzünden bu hale geldik yazik

Yorum yap

bugün bir sürü memedimiz daha şehit oldu ..Türk insanı tek gönül tek yumruk tek ses olmalı oda çıkan ses VATAN olmalı... gerisi yalan ve boş konuşmaktan öteye geçmez.
                        Next&Nextstar

Yorum yap

Doğru zaman doğru kişi.Zamanındada sn.GÜL de TÜRKİYE'yi şikayet etmemişmiydi?Hala birlikte çalıştığı eski mesai arkadaşları şikayet atmiyormu? Hemde uluslararası platformlarda ülke çıkarlarını korumakla görevli olan dışişleri bakanı tarafından.

Yorum yap

birde anlamayanlara ;orhan pamuğun eleştrileri türkiyedeki sisteme,yoksa bu ülkeyi herkesten fazla seviyordur.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                            X