• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Yumatu IQ ve Plus Serilerine Jtag Yükleme Yeni Çalışma

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yumatu IQ ve Plus Serilerine Jtag Yükleme Yeni Çalışma

Yuma tu IQ serisi Ve plus makinelerde ki yanlış yazılım hatalı kanal listesi yükleme kırmızı ışık sorunu hiç açılmama problemi gibi sorunlarda ki tecrübelerimi paylaşmak istedim Malum 27 ekimde türksat 1C gitti 3a geldi yagunluktan yumatu IQ cihaza yanlış kanal listesi attım bir daha açılmadı yeni cihaz verip eskisi bende kaldı aynı sorunla yumatu IQ Plus makine geldi bunda ise kırmızı ışık sorunu vardı rs232 den tanımıyor ve yazılım almıyordu çok yeri araştırdım yabancı siteleri Türk siteleri jtag ile yapılabildiğini öğrendim ama bu yuma tu serisine çoğu kişinin denemesi başarısız olmuş yada yapılamamıştır 2 haftalık bir emek ile 2 makinedeki sorunlar yapılıp nasıl yapıldığı devre hangisi en sağlıklısı nedir burada bilgi vermeye çalışacağım Aşağıda Resimlerde Bu işin içinde Nasıl Boğulduğumun Resmi var Elektronik Bilgisi Olmayan arkadaşlara Boşuna Yorulmayın derim Ama yinede yapmak sizin elinizde Hevesiniz kırılmasın

İlk Tespitlerime göre yumatu IQ serisi cihazlarda kırmızı ışık problemi olduğunda yanlış yazılım yüklenmesi anlamına geliyor yada hiç açılmama problemlerinde de ya kanal listesi yanlış yada yazılım hatası sonuç olarak yumatu IQ cihazımda hiç açılmama sorunu vardı bu cihazın ali işlemcili ve amd flash olduğunu tespitlerimde var (bunu bilen arkadaşlar var bilmeyen de var yazmamın sebebi bu )

Bu resim de de gördüğünüz gibi ana kart budur işlemci numaram 3329 B1 burda yapılacak işlem rR36 direnci 10K om direnç sökülerek R 35 takılacak bunun sebebi flash yazma kilidini açmak bu yapılmadan yazılım okuma yapılmaz kırmızı işaretli olan da bizim jtag bağlantı yerlerimiz

Ve bağlantı uçları Gelelim devreye Bir sürü şema var devre var hepsini denedim
    Dirençli entegreli Hiç birisi ya görmedi yada yazmadı en son 3329__jtag_Pack dosyası buldum yabancı forumlarda Türk forumların da vardı belki de ben yükledim inceledim Devreyi yaptım yine çalışmadı ama görüyor du hem CPU hem flashı çoğu kişi bu da çalışmadı gibisinden vazgeçmiş olabilir bu dereyi yapanlarda vardır muhakkak bir sorun olduğunu düşünerek çok uğraştım şema bu

Yapılacak işlemler tek tek yazıyorum
    1:devreyi yapın

Benim yapmış oldum devre bu şekilde Devrede 3,3 volta bağlayın diyor bunu denedim olmadı 5v bağlayın özellikle test ettim 5 voltta sorun olmadan çalışıyor

2.Driver Yüklenecek bu lpt portunuzun çalışması için gerekli bir yazılım ayrıca EJTAG_TT_Flash Tool driver olmadan çalışmıyor

3.Bu ayarlar sadece IQ için geçerlidir (verbinden) Flash tanıma (lösche) Yazılımı yazmak içim block ları açmak gerekiyor 2. işlem olarak yapılacak (Löscheflash) flash silmek (schreiben) yazılım atmak için (lesen) boot dosyası yedeklemek için

Bağlantılar tamam direnç değişti kısa devre yok 5 volt bağlandı jtag bağlı başlama tuşuna basıyoruz

bu şekilde oluyorsa doğru yolda demektesiniz

Eğer bu çıkıyorsa hata vardır

Bu menüdeki sönük olan seçenekler aktif olacaktır ilk önce blockları çözüyoruz sonra flashı siliyoruz sonra da flashı yazacağız ama ne işte sorun burada devam ediyor flash dump diyor herkez Yumatu IQ Serisi Flash Dump gibi mesela Yumatu IQ modeline yüklemeye çalıştım 3 saat bekledim ama %17 e anca geldi CPU yu 100% kullanıyor sabah edersiniz kısa yolu aşağıda dosyalarda vermiş olduğum yumatu IQ bootloader JTAG adlı dosyada daki ni yüklerseniz ve başarılı olursanız 5 dakika sürüyor makinedeki bağlantıları ve jtagı çıkartın direnci yerine takın fişi takın makine ekranında ASH yazısı çıkar tebrikler makine yazılım alma komutuna geldi rs232 den uygun yazılımı atarak makinenizi kurtarabilirsiniz diyelim ki çıkmadı yapacağınız işlem yazma komutundan makinenizin uygun yazılım yüklemeniz gerekiyor Buda forumlarda verilmektedir 20 dakika da makineniz eski konumuna döner Bunlar uzun uğraşlardan sonra yapılan ve bulunan işlemlerdir bilmeyen arkadaşlar için yazıyorum ( biz biliyorduk diyenler muhakkak çıkar)

Bu yapılan işlemler Tamamen yumatu IQ serisi içindir

Yumatu IQ Plus

Evet aynı devre plus makinemiz de de sorunsuz okuma yazma işlemi gerçekleştirmektedir yukarıdaki resimler de de yapılan makineler var Aynı şekilde jtag bağlantı uçları vardır

buradaki yazılım yükleme kilidi jp1 soketidir bu soket çıkarılıp yazılım yükleme işlemi gerçekleşir

1.

Ayarlar bu şekilde olmalıdır Bunun sebebi ise flash ali serisidir amd değildir Aşagıdaki resimde de görüldüğü gibi boot yükleme bitmiştir

IQ serisinde yaptıklarımızı aynen yapıyoruz boot dosyası yüklemek gerekiyor aşağıda de verdim (Yumatu IQ Plus Dump benim dosya) bu makine de boot dan sonra son yazılımı da yüklemek gerekiyor
    Bu işlemden sonra makine ye ait en son yazılımı yüklüyoruz ekran olmadığı için ash yazısı çıkmaz :ehehe: yazılımdan sonra makineniz ilk günkü gibi olacaktır (Emeğe Saygı bu çalışma Bilgi amaçlıdır resimler bazıları alıntı bazıları benim çekimdir 2 haftalık bir emek sonucudur umarım faydasını görürsünüz bu kadar açıklamalı bir bilgiye rastlamadım saygılar)
    Fotoğraflar görsel dir açıklamalı word dosyası ektedir şemalar ve driver programda ektedir başarılar dilerim

Buda dosyalar http://rapidshare.com/files/22551085..._Elkt.rar.html

Güven Elektronik /DENİZLİ
    DENİZLİ CASPER YETKİLİ SERVİSİ VE LAPTOP TAMİR MERKEZİ

kıymetli emeklerin için çok teşekkürler usta fakat link çalışmıyor ...

Yorum yap

usta sagol şimdi deneyecem manisa/sarıgöl uçurdugum cihaza bi uygulayayım...
      saygılar

Yorum yap

arkaslar devreyi aynen uyguladım ama hiç bir sonuç alamadım yanlış yaptığım bir yermi var acaba

Yorum yap

Link çalışmıyor, dosyaları yenilemeniz mümkünmü?

Yorum yap

teşekkürler ellerine sağlık.dediğiniz gibi yaptım ve oldu.yumatu IQ Plusu kırmızı ışıktan kurtardım.iyi çalışmalar

Yorum yap

abicim banada yardım edermısınız jtag kablosunuj nereden temın decegım 4 gundur benım yumatu ıq plusta kırmızı ısıkta kalkdıtesısat tam programları indirdimjp1 pımını cıkardım ama kablom yok sımdıden tesekkur ederım

Yorum yap

Hazırlanıyor...
              X