• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Kızını okutmak için her şeyi göze alan babalar da var

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Kızını okutmak için her şeyi göze alan babalar da var

Şanlıurfalı aile, aşiretin zorla evlendirmek istediği kızlarını okutabilmek için altı yıl önce gizlice kenti terk etti. 23 yaşındaki Ayşe şimdi bilgisayar programcılığı bölümünde okuyor. Aslında bu da diğerleri gibi bir hikáyeydi.

2000 yılında Harran’ın Mutluca Köyü’nden çiftçi Ali Aslan’ın Şanlıurfa Anadolu Lisesi’ni bitiren kızı Ayşe’yi isteyen akrabaları, başlık parası olarak 10 bin YTL ve son model bir otomobil verdi. Bu sırada öğretmenleri evlenmek istemeyen Ayşe için baba Ali Aslan ile konuştu. Baba Aslan, "Kızıma sordum. Bana kesinlikle evlenmeyi değil okumayı istediğini söyledi. O gün, ’Ne pahasına olursa olsun kızımı okutacağıma’ dair kendime söz verdim" dedi. Ayşe’nin kararından sonra aile, başlık parasını da otomobili de kabul etmedi. Ayşe’nin talipleri ise günden güne arttı, aşiret önde gelenleri baskı yapmaya başladı. Baskıların günden güne arttığını anlatan baba Ali Aslan, kızını okutabilmek için eşi Emine ve kızı Ayşe ile birlikte Kulu’da çobanlık yapan oğulları Ahmet Aslan’ın yanına kaçtı.

Üç yıl evde çalışan, bir yıl da dershaneye giden Ayşe Aslan, 2005 yılında Selçuk Üniversitesi’nin Kulu Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü’nü kazandı. Birinci sınıfı birincilikle bitiren Ayşe, şimdi dört yıllık bilgisayar mühendisliği bölümüne geçiş için sınava hazırlanıyor. Okumak için ailesi ile birlikte Urfa’dan kaçtığını belirten Ayşe Aslan şunları söyledi:

"Töre ve geleneklerden kaçtım. Eğer köyde kalsaydım evlenip çoluk çocuğa karışacaktım. Kendi çocuğumu okutmaktansa, öğretmen olup bin çocuğu okutmayı tercih ederim. Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan aileler de benim ailem gibi kızlarını okutsunlar. Artık zincirleri kırsınlar. Kızlarını cahilliğe mahkum etmesinler."

alıntı

Hazırlanıyor...
X