• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Super Plus_Pvr_USB_ve Hardisk Deneyimlerim..

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Super Plus_Pvr_USB_ve Hardisk Deneyimlerim..

Merhabalar..

Sevgili arkadaşlar pvr olayı ile yaşadığım tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazdıklarım kesinlikle cihazı yada yazılımı eleştirmek maksatlı değildir. Bilhakis ürünü ve yazılımı geliştirenlere birkez daha teşekkürler..

Pvr olayını keşfedince ilgili pvr yazılımı yükleyip kendi kullandığım bayağı eski olan Kingston 512 mb usb'yi denedim. Kırılmalar oldu hiç bir işe yaramadı. Daha sonra arkadaşımın Bigboy(Samsung) marka 2 gb usb'sini denedim. Sonuç süperdi, hem görüntüde hem seste hiç bir problem yoktu.
    Bunun üzerine gidip Bigboy marka 4 gb'lık bir usb aldım.. Denediğimde görüntüde kırılmalar olduğunu gördüm. Cihazın arızalı olduğunu düşünerek aynısı ile değiştirdim. Lakin aynı sorun onda da mevcuttu.. Bunun üzerine bigboy'un Türkiye distribütörü ile görüştüm. Söylediklerine göre 2 gb'lıklar(kore yapımı) süper hızlı 4 gb'lıklar (taiwan) ve şuan piyasada olan 2 gb'lıklar(taiwan) ise yavaştı. Daha sonra 4 gb'lığı iade edip 2 adet 2 gb'lık usb aldım. Onlarda sorun vardı yavaştı ve bu yavaşlık yüzünden kırılmalar oluyordu. Ürünleri incelediğimde arkadaşın 2gb'lık bigboyu kore yapımı benim aldıklarım ise taiwan malıydı. Test ettim, 2 gb'lık bigboy (kore yapımı) aynı miktardaki veriyi 3,5 saniyede kopyalarken benim aldığım taiwan üretimi 2 gb'lıklar 10,5 saniyede 4 gb'lık ise 12 saniyede yapıyordu..

Sonuç olarak Pvr'dan iyi bir verim almak istiyorsanız usb'niz hızlı olacak hem okuması hemde yazması. Görüldüğü üzere piyasadaki aynı marka ve model ürünler markası samsung olsa bile farklılık gösterebiliyor. Bir çok kişi kingston'un 2 gb'lığında bir problem olmadığını yazmış ama ben denediğimde onda da kırılmalar oldu. O yüzden Flash bellek alırken koşullu almaya çalışın cihaz görmeyebilir hızı uygun gelmeyebilir. Piyasada aynı marka ve modeli kullanıp ama aynı kalitede olmayan flash bellekler var. Bunu samsung yapıyor ise hepsinde olabileceğini düşünüyorum..

Esasen bu pvr olayı bu fiyat bir cihaz için gerçekten çok iyi bir devrim sayılır. Ben özellikle izleyemediğim tartışma sohbet yada filmleri kayıt etmeyi amaçlıyordum. Flash bellek olayı ile yaşadığım sorunlar yüzünden bir sonraki aşamayı denemek istedim harici hardisk..

Elimde hazır bulunan 120 gb Samsung ata 7200 rpm hardiskime bir usb dönüşürücü takarak receivere bağladım. Ama görmedi, Bunun üzerine hardiskin kapasitesini partion magic ile 10 gb'a düşürdüm. Cihaz bu sefer tanıdı ama kırılmalar yaptı verim alamadım.. Bir arkadaşın 120 gb western digital 5400 rpm (Laptop hardiski) usb hardiskini taktım onda hiç kayıt yapmadı kayıt hatası gibi bir hata mesajı verdi..

Sonra başka bir dostumdan 250 gb 7200 rpm 16 mb önbelleği olan seagete marka sata II bir hardisk aldım. Bu hardiskde bir usb hardisk kutusu içinde idi. Receiver'a taktığımda 250 gb olan hardiski direk gördü. Kayıt yaptım hata uzun kayıtlar yaptım. Görüntüde hiç bir bozulma yoktu. Yalnız eğer kayıt yaptığınız görüntüyü receiver üzerinden izlemek isterseniz ses erken görüntü geç gelmekte bu da bariz şekilde belli olmakta idi. Ama çektiğiniz görüntüyü bilgisayara atıp izlediğinizde hiç bir problem olmamakta ses ve görüntü aynen tv izlediğinizdeki gibi izlenebilmekte idi.

Sonuç; 1- ) Eğer Flash bellek alacaksanız mutlaka fat32 ye çevirilebilir hızlı ve uyumlu olmama halinde değiştirilebilen bir flash bellek olmalı.

2- ) Eğer hardisk bağlamak isterseniz Laptop hardisklerinden bir verim alınabileceğini düşünmüyorum çünkü 5400 rpm. Bu yüzden Yeni nesil sata 2 olan 7200 rpm bir hardisk bağlanmalı. Dezavantajı kayıt edilen görüntüler bilgisayarda izlendiğinde hiç bir problem olmamasına karşın receiver üzerinden izlendiğinde görüntü ile ses arasında zaman farkı oluşması. Ve bu usb hardisklere elektrik verildiğinden sürekli cihaza bağlı tutulması halinde aşırı ısınmakta herhangi bir soğutucusu olmadığı için ısındığında hardisk belli bir süre sonra apatallaşabilir.

3- ) Bazı arkadaşlar forumda western dijitalin 500 gb'lık kutulu hardiskinde mükemmel kayıt yapılıdığından bahsetmiş. Bilmiyorum bu cihazlar presli kutulu içinde bir soğutma sistemi olabilir. Yalnız bu presli olan cihazların ön belleği 8 mb. Görüntü ve ses arasında bir fark varmı yokmu bilmiyorum..

Sonuç itibari ile pvr olayından edindiğim izlenimler bunlar. Bu yazıyı bayağı bir zaman harcadığım için siz dostları aydınlatabilmek adına yazdım.

Saygılarımla,

DenizeBakanAdam

tecrübelerini bizlerle paylaştığın için teşekkürler @dba.

saygılar

Yorum yap

sağol kardeş
      Next 2000 CIS Super Plus

Yorum yap

@dba dostum paylaştığın bilgiller gerçekten çok güzel. Bende western digital in 7200 rpm 320 gb lık diski var. Cihaz görüyor ama kayıt hatası mesajı veriyor sonra cihazı kilitliyor. Ama elimdeki 256 mb lık Kingston usb belleğe müthiş kayıt yapıyor....

Dediğin gibi üretilen bölgeye ve teknolojisine göre durum değişiyor

Kolay gelsin...

Yorum yap

kardeş tecrübelerin için teşekkürler ama bendi bir iki şey ekleyeyim usb hdd olayında sadece hdd olarak düşünmemek lazım usb yi ide ye çeviren devrenin hızada önemli bende microbox kutu var icinde 12 gb lik disk var 4200 rpm sorunsuz kayıt ve izleme yapıyorum hdd den olduğunu sanmıyorum zaten hddler usb belleklerden cok daha hızlılar geriye usb yi ide ye çeviren devrenin hızı kalıyor daha eski bir diskim daha var 1.4 gb lık toshiba çok eski usb kutuya onu taktım o bile sorunsuz kayıt yapıyor.
          kolay gelsin

Yorum yap

bilgilerndirme için teşekkürler dba kardeş çok sağol saygılar sevgiler
            Cihazınızda meydana gelebilecek herhangi bir hasar veya veri kaybından sorumlu değilim.
            Bütün dosya eklenti ve sunumlar test amaçlıdır.

Yorum yap

araştırman mükemmel dba arkadaş sagol bende 500 mb kingston var çok güzel
              ve çok seri
              hayırlı çalışmalar

Yorum yap

arkadaşlarbende 2000xcıs süper plus var nasıl kayıt yapacagımı nbilmiyorum yardımcı olurmusunuz

Yorum yap

dba,verdiğiniz bilgiler için sağolun.

Yorum yap

Arkadaşlar iyi akşamlar .Ben de Next YE 2000 CIS SUPER PLUS cihaz var kayıt yaptım.Ama kayıttı oynatamadım.Nero ve Media player oynatmadı,acaba ne yapmalıyım.Teşekkürler...
                    İYİLİK YAP İYİLİK BUL.

Yorum yap

efefök Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                      Arkadaşlar iyi akşamlar .Ben de Next YE 2000 CIS SUPER PLUS cihaz var kayıt yaptım.Ama kayıttı oynatamadım.Nero ve Media player oynatmadı,acaba ne yapmalıyım.Teşekkürler...
                      www.gomplayer.com
                      bu adresten bulabilirsin gerekli proğramı
                      Next Machina 3D Super Combo, Next8000xcam plus ve next 2000 cx net

Yorum yap

efefök Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                        GOM pleyır la rahat seyredili
                        yor.
                        atla:ATLANTA HD BOX....... WESTERN DIGITAL 2.5'' 160GB .HDD... SAMSUNG 40C 750 TV ÇOKLU LNB Lİ ÇANAK

Yorum yap

klite codec yüklerseniz media player nero showtime vs hepsinde izleyebilirsiniz

Yorum yap

arkadaşlar bu kayıt hakkında bir şey soracam bende 4 GB kiston flas disk var. kayıt yaptığım zaman 2 GB kadar kayıt yapıyor sonra kesiyor. bunun nedenini bilen var mı

Yorum yap

şuanda kayıt en fazla 2 gb yapılıyor ondan belki ustalarımız ileride bu sınırı kaldırabilirler
                              Next Machina 3D Super Combo, Next8000xcam plus ve next 2000 cx net

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X