• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Mevcut merkezi sisteme uydu yayını eklemek

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Mevcut merkezi sisteme uydu yayını eklemek

Arkadaşlar oturduğum sitede uydu ile alınan 35 kanal C ve S bandından tüm dairelere dağıtılıyor. Ayrıca her blokta elektrikle çalışan dağıtıcı bir cihaz var. Şimdi bu mevcut sistemin sıklıkla arıza çıkartması ve istediğim bazı temel kanalların eksik olması nedeni ile kendim çanak kurdum. Evin altını üstüne getirmeden mevcut merkezi sistemin daire içindeki döşenmiş kablo tesisatını kullanmak istiyorum fakat merkezi yayında kesilmesin istiyorum. Daha önce digiturk kullanırken merkezi sistemin kablosuna minik bir parça takıp hem uydu sinyalini hemde C ve S bandından gelen sinyali aynı kablodan prizlere vermişlerdi. haftasonu birkaç tane uydu anten işi ile uğraşan yere sordum biraz tereddütle olmaz karışır dediler fakat tatmin olmadım. Bu hususta bilgisi olan arkadaşlar yardımcıolursa sevinirim.

hident sistem var arkadaşım normal uydu cihazı çalışmaz...o sistemde...
    MACH1 HOCAM SAĞOLSUN

Yorum yap

Aynı kablo üzerinden SAT, TV, FM radyo sinyallerini iletmeniz mümkün.
      Daire içinde priz UYDU kombine priz olacak, bunun SAT, TV ve RADYO çıkışları vardır.
      Aynı prizden bir adet sizin dairenize giden kablonun diğer ucuna bağlamalısınız.
      Uydu antenlerden gelen kabloyu SAT girişine, Mevcut site sisteminden gelen sinyali TV girişine ve FM anteniniz varsa RADYO girişine bağlamalısınız.
      Başarılar

Yorum yap

tkantar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
        Aynı kablo üzerinden SAT, TV, FM radyo sinyallerini iletmeniz mümkün.
        Daire içinde priz UYDU kombine priz olacak, bunun SAT, TV ve RADYO çıkışları vardır.
        Aynı prizden bir adet sizin dairenize giden kablonun diğer ucuna bağlamalısınız.
        Uydu antenlerden gelen kabloyu SAT girişine, Mevcut site sisteminden gelen sinyali TV girişine ve FM anteniniz varsa RADYO girişine bağlamalısınız.
        Başarılar
        Dairedeki prizler viko markalı ve prizin üzerinde hem uyduya uygun hemde tv anten girişine uygun soket var. Bu durumda sizin söylediklerinizden ben mevcut sisteme hiç müdahale etmeden LNB'den gelen kabloyu prize takıp başka bir odadaki prizdende receivera bağlantı yapsam izleyebilirim şeklinde anladım. Doğru mu anlamışım?

Yorum yap

Şu an bir değişiklilik yapmadan olmaz.
          Neden derseniz - sizin mevcut apartman sisteminizden gelen kablonun diğer ucu TAP veya SPLİTTER e bağlı-bunlar sizin uydu sinyalinizi zayıflatacak.
          Bir adet priz sizin DAĞITICI dediğiniz aletin yanına(sizin dairenize gelen kablonun başına) bir önceki mesajımda tarif ettiğim gibi bağlamanız şartıyla olur.

Yorum yap

tkartarın dedigi sat-tv-ınt/qut parça takarak olur
            UYDU ELEKTRONİK

Yorum yap

Şu an bir değişiklilik yapmadan olmaz.
              Neden derseniz - sizin mevcut apartman sisteminizden gelen kablonun diğer ucu TAP veya SPLİTTER e bağlı-bunlar sizin uydu sinyalinizi zayıflatacak.
              Bir adet priz sizin DAĞITICI dediğiniz aletin yanına(sizin dairenize gelen kablonun başına) bir önceki mesajımda tarif ettiğim gibi bağlamanız şartıyla olur.
              Daha net olarak anlayabilmem ve derdimi tam olarak anlatabildim mi görmek için kurmak istediğim sistemin resmini aşağıya ekledim.

Şimdi bu durumda alacağım prizin uçlarını nereye bağlayacağım konusunu tam anlayamadım. Daha doğrusu dairedeki siwitch ile apartmandaki santral arasına bağlanacak şekilde anladım. Fakat bunu yapma sebebimizi çözemedim yayının geriye doğru santrale kadar gitmesini mi engellemek.

Yorum yap

Daireye gelen merkezi sisteme ait anten kablosunu prizin TV girişine bağlayacaksınız, Prizin arkasından çıkacak kablo switch dediğiniz dağıtıcıya bağlanacak.
                Bunu yapma sebebi bu prizlerin içinde filtreler vardır ve tarif ettiğim şekilde bağlandığında Uydu sinyali Sat girişinden girip diğer prizlerden sadece Sat girişinden alınabilecek ve mevcut apartman sistemine dağılmayacaktır.
                Aynı zamanda Receiverden Prizler ve kablo üzerinden DC olarak LNB beslenecektir.
                (Gelen kabloya prizi takmazsak Uydu alıcısının LNB besleme girişi yüklenip arıza yapacaktır)
                Dikkat etmeniz gereken husus dağıtıcınız SPLİTTER olması(TAP olursa yine yayın alamazsınız) ve bütün prizler SAT priz olmalı.

Yorum yap

arkadaşlar gelen sinya uydu sinyali değil kanal sayısı başına kaset receiverlerden oluşan hident sistem dediğimiz bir merkesi sistem yapılandırması var uydu makinası bağlayarak yayın alamaz arkadaşımız yanıltmayalım lütfen....çok karşık bir sistem çizmişin arkadaşım...
                  MACH1 HOCAM SAĞOLSUN

Yorum yap

kenan_citak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    arkadaşlar gelen sinya uydu sinyali değil kanal sayısı başına kaset receiverlerden oluşan hident sistem dediğimiz bir merkesi sistem yapılandırması var uydu makinası bağlayarak yayın alamaz arkadaşımız yanıltmayalım lütfen....çok karşık bir sistem çizmişin arkadaşım...
                    Ben merkezden gelen yayına uydu alıcı bağlmaya çalışmıyorum. Evdeki döşeli kablo sistemini kullanarak ve bu kablodaki merkezi sistem yayınınıda kesmeden kendi çanağımı takıp kendi uydu alıcımı kullanmaya çalışıyorum.

Yorum yap

Daireye gelen merkezi sisteme ait anten kablosunu prizin TV girişine bağlayacaksınız, Prizin arkasından çıkacak kablo switch dediğiniz dağıtıcıya bağlanacak.
                      Bunu yapma sebebi bu prizlerin içinde filtreler vardır ve tarif ettiğim şekilde bağlandığında Uydu sinyali Sat girişinden girip diğer prizlerden sadece Sat girişinden alınabilecek ve mevcut apartman sistemine dağılmayacaktır.
                      Aynı zamanda Receiverden Prizler ve kablo üzerinden DC olarak LNB beslenecektir.
                      (Gelen kabloya prizi takmazsak Uydu alıcısının LNB besleme girişi yüklenip arıza yapacaktır)
                      Dikkat etmeniz gereken husus dağıtıcınız SPLİTTER olması(TAP olursa yine yayın alamazsınız) ve bütün prizler SAT priz olmalı.
                      Şimdi tam olarak ne yapmam gerektiğini anladım. Teşekkür ederim bir priz alıp deniycem sonucunu yazarım.

Yorum yap

Tarif edilen şekilde deneyecektim fakat prize dikkat edince F konnektör ucunda SAT değil Radyo yazdığını gördüm. Durum böyle olunca priz bir işime yaramadı. Fakat biraz daha arayınca TV SAT Combiner (Diplexer) isimli bir parça buldum 8 YTL civarı bir fiyatı var ondan almayı düşünüyorum. Parça çift yönlü çalışıyor tek kablodan verince sinyalleri ayırıyor ayrı kablolarla verincede birleştiriyor. http://www.proaktif.com.tr/urunler.php?id=112&k_id=20

Yorum yap

tkartarın dedigi sat-tv-ınt/qut parça takarak olur-mesaj N 6
                          burada soylemiştim tv-combine parça giriş yada çıkış,yada 12v sviç dene
                          UYDU ELEKTRONİK

Yorum yap

2 adet TV - SAT Combiner kullanarak sorunu çözdüm. Piyasadaki birçok uydu işi ile uğraşan kişinin bu meselelerden haberi olmaması beni şaşırttı. Bana lazım olan parçanın ne olduğunu anlayıp adıyla sanıyla istememize rağmen hala diseq switch aradığımızı sanan satıcılar vardı.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                            X