• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Bu oyunlardan uzak durun...

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Bu oyunlardan uzak durun...

Şiddet dolu video oyunları ve filmler, başkalarının acılarına karşı duyarsızlaştırıyor. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, şiddet dolu video oyunları ve filmler, başkalarının acılarına karşı duyarsızlaştırıyor.

Psychological Science dergisinde yayımlanan ve Michigan ile Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, şiddet içerikli film ve video oyunlarının, başkalarını düşünme duygusunu açıkça azalttığını ortaya koydu.

Araştırmada iki gruba ayrılan 320 üniversite öğrencisinden ilk denek grubu 20 dakika süreyle şiddet içerikli video oyunu oynarken, diğer grup içinde şiddet bulunmayan oyunlar oynadı. Bir süre sonra denekler yalnızca gürültülerin duydukları şiddetli bir kavgaya tanıklık ettiler. Ardından da kavgada yaralanan ve acıdan inlerken aksayarak yürüyen bir kişiyi gördü.

Araştırmacılar, şiddet oyunları oynayanların kavgada yaralanan bu kişiye yardım etmekte çok geç kaldıklarını tespit etti. Şiddet oyunu oynamayan grup 16 saniyede yardım ederken, diğer grup ancak 73 saniyede yardım etmeyi düşünebildi. Hatta şiddet oyunu oynayanların bazıları kavgayı bile fark etmedi.

İkinci araştırmada da, 162 öğrencinin, kalçasından sakat bir kadının koltuk değneklerini düşürdüğünde verdikleri sınandı. Deneklerin yarısına filmin şiddet dolu sahnesi izletilirken, diğer grup bu sahne izletilmeden salondan çıkarıldı. Şiddet sahnesini izleyenler, genç kadına koltuk değneklerini yerden alıp vermek için diğer gruba oranla yüzde 26 daha fazla zaman harcadı.

Uzmanlara göre, şiddet içerikli film, video oyunu gibi görsellere maruz kalmak, kısa süre sonra gerçek bir şiddet sahnesi görüldüğünde, kalp ritminin ve cildin elektrik iletkenliğinin düşmesine yol açan bir fizyolojik dengesizliğine neden oluyor.

Haber kaynağı: AA
    Next 2000X CIS Plus - Diseqc Motor
    Next 5000X CI - Turksat, Hotbird

"Eli ile çalışan işçidir, eli ve aklı ile çalışan ustadır; eli aklı ve ruhu ile çalışan sanatkardır."

"Nice insanlar gördüm, üstünde elbisesi yok; nice elbiseler gördüm, içinde insan yok." Mevlana

"Sevap kazanmak iyilik yaptığının hayır duasıyla, günah kazanmak zarar verdiğinin bedduasıyla olur."

[email protected]

www.konyahasanseyh.com (Lütfen tıklayınız!)

www.pagosking.com (Lütfen tıklayınız)
Hazırlanıyor...
X