• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Fener'in marşından müzisyenler de şüpheli...

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Fener'in marşından müzisyenler de şüpheli...

Fener'in marşından müzisyenler de şüpheli: Kıraç, marşı bestelerken Teodorakis'ten mi esinlendi? Müzisyenler 'Olabilir' dedi. Şarkıcı Kıraç'ın, Fenerbahçe futbol takımı için bestelediği 100. Yıl Marşı, Yunan besteci Teodorakis'in "1 Mayıs" marşına benzetildi. Konu hakkında fikrini sorduğumuz müzisyenler, iki marş arasında benzerlikler olabileceğini söyledi. Kıraç ise, şunları söyledi: "Eleştiriler iyi niyetli değil. Bunları yapanların emeğe saygısı yok. Bir yıldır uğraşıp bu marşı yaptım. Marş, sokaktan ve tribünden gelen iyi bir futbolseverin çocukça duygularını yansıtıyor. İçinde hiçbir fanatik öğe de barındırmıyor."

100. Yıl marşı için sanatçılar ne dedi?

METİN ÖZÜLKÜ

Marşlar birbirine benzeyebilir:

"Evet, marş biraz benziyor. Ama zaten besteler sekiz ölçüye kadar benzeyebilir. Bir de, marşlar birbirine benzeyebilir. Dolayısıyla Kıraç'ın Fenerbahçe marşının, Teodorakis'e benzeme ihtimali yüksek. Öte yandan Kıraç başarılı bir iş çıkarmış."

SEZEN CUMHUR ÖNAL

Aynı armoni üzerine kurulmuş

"Marşı dinledim. Aynı armoni üzerine kurulduğu için bir benzerlik havası veriyor. Ama notaları aynı değil tabii ki. Fakat beste özelliği yok. Maalesef Türk müzik hayatı büyük bir yoksulluk yaşıyor. Şarkı söylemek başka, şarkı yazmak başka bir şey."

ALİ RIZA BİNBOĞA

Notalar üzerinde karşılaştırılmalı

"Karşılıklı iki marşın notalarını yazmadan birbirlerine benzeyip benzemedikleri ortaya çıkmaz. Notalar üzerinde karşılaştırma yapmak lazım. Notaların ölçümlerine bakılarak benzerlik ölçülmeli ancak bu kadar arkadaşım 'Benziyor' diyorsa çok da yanılacaklarını sanmıyorum

TARTIŞILAN MARŞI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

1 MAYIS MARŞINI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Ülkemde doğdum, ülkemde öleceğim...

sırf kıraçmı kopya çekiyor sanıyorsunuz...bir çok sanatçının müzikleri çeşitli yerlerden düzenlenip türkçe söz yazılmış kopyalar zaten...birde müyap diyorki piyasaya sürülen müzikler hak sahiplerine ait kopyası çoğaltılması mp3 yapılması yasa dışı pekiii bu müzigin melodisini çeşitli melodilerden çalıp ğzerine türkçe söz yazmak korsanlık değilmi...sorarım sizlere müzikmelodilerini çalan sanatçıların sahipleri bu müziklerin orjinallerinin sahiplerine telif hakkı ödüyor...önce kendileri korsanlık yapmasın sonra halkı korsan mp3 çoğalttı diye suçlasın(tabiiki bu suçlamam telif hakkı ödemeden başkasının müziğini alıp üstüne türkçe söz yazanlar için)...slmlar...

Yorum yap

skywalker a katılıyorum iki parçayı dinledim ve kandırılıyoruz.En son rober hatemo nun çıkardığı bir parça vardı sözde bomba patlatacaktı o şarkıyı yaklaşık 4 ay önce dinlemeye başladım ve beyaz show a rober hatemo çıktığında dinledim arkadaşlar bulabilirseniz dinleyin GIORGOS MAZONAKİS_FOBERH parçanın adı sadece kıraç değil birçok şarkıcı bu yönden albüm yapıp para kaznıyorlar kıraç ta bir yılını bu şarkıya vermiş ancak gülerim bir yılını bu şarkıya versiyse dizi müziklerini nasıl yazıyor.ancak ben onlara gülerim sonra da insanlara korsan almayın dinlemeyin felan filan yapıyorlar.bari ucuza satın yaaaa...zaten hazırcılar...ayrıca proto arkadaşımıza çok teşekkür ederim çok iyi bir noktayı yakalmış tebrikler

Yorum yap

youtube da klibi varmış yorum sizin;
        http://www.youtube.com/watch?v=cXXSR7xHh8I

Yorum yap

bence alakası yok.rober hatemo nun sarkısı yunancaya cok benzıyor.bızım möars pek benzemıyor.
          BİR GÜN HERKES FENERBAHCELI OLACAK

Yorum yap

Evet çok benziyor her ikisinde de do-re-mi-fa-sol-la-si ve do notalarından kullanılmış.

Yorum yap

tecmanlee Nickli Üyeden Alıntı
              Evet çok benziyor her ikisinde de do-re-mi-fa-sol-la-si ve do notalarından kullanılmış.
              Katılıyorum, ayrıca her ikiside enstrümental değil, ikisindede insan sesi kullanılmış.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
              X