• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Yüz yıl önce yüz yıl sonra İSTANBUL

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yüz yıl önce yüz yıl sonra İSTANBUL

Buram buram nostalji kokan fotoğraflar kimin hoşuna gitmez ki?.. Hele bir de siyahbeyazsa... Hele bir de 100 yıl öncesinden kalmaysa... Fotoğraf sanatçısı Nadir Ede asırlık kartpostallarda görülen yerlere gitti, oraları aynı açıdan objektifine aldı. Eski görüntüler ile yeniler bir asırda İstanbul’un nereden nereye geldiğini sergiliyordu.

İşte ‘Yüz Yıl Önce Yüz Yıl Sonra’ adlı fotoğraf gösterisi bu şekilde oluştu. 66 yaşındaki Nadir Ede fotoğraf gösterisini, 3 Mayıs’ta İstanbul-Bahariye’deki ‘PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nde yapacak. Nadir Ede “Kartpostal fotoğrafları 19. Yüzyıl sonunda ve 20. Yüzyıl başında çekilmiş. Yeni fotoğrafları ise ben 2006 yılında çektim” diyor.

Nadir Ede devam ediyor; “Bu fotoğraf sergisini ve gösteriyi hazırlarken amacım, değişimi göstermekti. Bazen öyle büyük değişimlerle karşılaştım ki fotoğraflayamadım bile. Mesela Taksim Kışlası’nın kartpostalı var elimde ama orada artık kışla yok. Bu yüzden bulabildiğim, hâlâ var olan yerleri çekebildim..

GALATA KULESİ: Cumbalı evler yerini apartmanlara bırakırken kule de değişiklikten nasibini almış:

ANADOLU HISARI: İki fotoğraf da denizden çekilmiş. Hisarın günümüze kalan bölümleri önüne dikilen binalar yüzünden arka planda kalmış.

TARABYA: 1841’de Hotel d’Angleterre’in yerini alan Tarabya Oteli hâlâ tadilatta.

Hazırlanıyor...
X