Mach1 Digital Community

Geri Git   Mach1 Digital Community > İnternet - Bilgisayar - Multimedia > Bilgisayar Dünyası > İşletim Sistemi - Yazılım

Forum içerisinde "Digiturk, D-Smart" gibi Yerli Platformları kapsayan, bunlarla ilgili "Kart paylaşım (Card Sharing), Iptv adresi , Key, Şifre, Dosya" içerikli her türlü açık alanda yazışma yasaktır ! Tespiti durumunda ilgili kişiler forumdan süresiz uzaklaştırılacaktır ve talep durumunda resmi mercilere bilgileri verilebilecektir lütfen bu konularda kurallara uyalım.
** SERVER ÜYELİK SÜRELERİ BİTENLER KAPATILDI YENİLEMEK İÇİN ÖZEL MESAJ ATIN** Cccam Özel Pay Server Hakkında Üyelik ve bilgi almak için buraya tıklayarak özel mesaj atabilirsiniz...Üyeliklerini yenileyen ve yeni üyelere artık 2-3 farklı CCcam server verilmektedir..
** IPTV+ CCcam Server Hakkında Üyelik ve bilgi almak için** buraya tıklayarak özel mesaj atabilirsiniz...

160929_wetekplay2_knowmore.gif

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 24-09-2017, 21:53   #81
Mehmetkarahanlı
Informant

Mehmetkarahanlı kullanıcısının avatarı

Üye No: 130517
Giriş: 27-11-2015

Uydu Alıcısı: nexstar

Kart Paylaşımı: hayır

Ubuntu Kylin, denemeyi istediğim Linux dağıtımlarından biriydi. Daha önce Ubuntu Kylin ile ilgili yazılar da yazmıştım. Fakat ne yazık ki umduğum gibi çıkmadı.

Not: Bu yazıyla birlikte, bundan sonra Linux dağıtımlarıyla ilgili inceleme yazıları da yazmaya çalışacağım. İşletim sistemlerinin nasıl kurulacağıyla ilgili resimli anlatımlar olmayacak. Zaten Linux dağıtımlarının kurulum aşamaları arasında öyle ahım şahım bir fark yok. İnceleme yazılarında, dağıtımlarla ilgili kişisel düşüncelerimi/gördüklerimi paylaşacağım.

Ubuntu Kylin 17.04 Kurulumu

Kurulumun klavye kısmında Türkçe karakterler algılanmıyor. Fakat kullanıcı adı şifre belirleme kısmında çalışıyor. Kurulumdan sonra da klavyede Türkçe dil desteği mevcut(!).

Kurulum sırasında hata raporu gönder penceresi çıkmasına rağmen kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

Kurulumdan hemen sonra sağ alt köşede Çince bir pencere çıktı. WPS Office’in reklamını yapıyor. Aynı tarz reklam penceresi WPS Office’i Windows’a kurduğumda da çıkmıştı. Linux Mint’te reklam çıkmamıştı.

Ubuntu Kylin Türkçe Dil Desteği

Ubuntu Kylin’in Türkçe dil desteği tek kelimeyle rezalet. Aynı anda hem Türkçe hem İngilizce hem de Çince’yi kullanmayı istiyorsanız Ubuntu Kylin vazgeçilmeziniz olacak. Bunu görmek bile Kylin’den soğumama neden oldu diyebilirim.

Arayüz açısından Windows’tan Linux’e yeni geçenler için hazırlandığı çok belli oluyor. Ayarlar kısmı olabildiğince kırpılmış. İstediğiniz özellikleri bulamıyorsunuz.

Son Söz

Ubuntu Kylin’i sisteminize kurarak boşuna zaman harcamayın. Gönül isterdi ki ortaya daha güzel bir inceleme çıksın. Fakat UKUI ve Yazılım Merkezi’nin tasarımının güzelliği dışında övebileceğim bir tarafı pek yok. Bunları da herkes beğenmeyebilir.

Ubuntu Kylin Yazılım Merkezi

Neyse yeterince gömdük sanırım. Bu kadarı yeter.
Mehmetkarahanlı is online now   Alıntı Yaparak Cevapla
The Following User Says Thank You to Mehmetkarahanlı For This Useful Post:
cem786 (12-10-2017)
Eski 11-10-2017, 15:51   #82
Mehmetkarahanlı
Informant

Zorin OS’un birkaç farklı sürümü bulunuyor. Bunlar Core, Lite, Business, Education ve Ultimate. Ultimate sürümü için ücret ödemeniz (€19) gerekiyor. Ultimate sürümünün içerisinde 20’den fazla oyun, arkaplanlar, macOS, Unity ve Gnome 2 gibi farklı masaüstü şablonları, en iyi iş ve medya uygulamaları ve Zorin’in sağladığı destek bulunuyor. Ben uzun uzun yazdım ama kısacası değmez.

Zorin OS 12 Lite ve Core Sürümü Arasındaki Fark Nedir?

Zorin OS 12 Lite sürümü LXDE masaüstü ortamını kullanırken Zorin OS 12 Core sürümü GNOME’u kullanıyor. Bu yüzden Core sürümü daha şık ve modern bir görünüme sahip. Hız açısından bakarsak Lite sürümü daha az sistem kaynağı kullanıyor. Tercih meselesi.

Zorin OS 12 Ultimate, Business ve Core Sistem Gereksinimleri:
İşlemci – 1 GHz Tek Çekirdek
RAM – 1 GB
Depolama – 10 GB (Core) veya 20 GB (Ultimate)
Görüntü – 800 x 600 Çözünürlük
Zorin OS 12 Lite Sistem Gereksinimleri:
İşlemci – 700 MHz Tek Çekirdek
RAM – 512 MB
Depolama – 8 GB
Görüntü – 640 x 380 Çözünürlük
Zorin OS incelemesine geçmeden önce sanırım olumsuz yönlerinden bahsetmem gerekiyor. Çünkü görmezden gelinecek gibi değil.

Zorin OS’un sitesini beğenmedim. Karman çorman gibi. Sitenin yerleşim düzeni iyi değil. Bulmayı istediğin bilginin çabuk bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bütün sürümlerin ayrı sayfalarda açıklanması güzel, fakat tablolu karşılaştırması olsa (aradaki farkların ne olduğuyla ilgili) daha iyi olurdu.

Kendi sitesinde torrent dosyası yok. Ya da varsa da ben göremedim. Ben her dağıtım için checksum, md5 vs kontrolüyle uğraşmıyorum/uğraşmak istemiyorum. O yüzden torrentten indirildiğinde dosyanın eksik inme ihtimali çok daha az oluyor. Torrentte veriyi doğrulama imkanı var. Torrentten indirmek isteyenler LinuxTracker sitesini kullanabilir.

Not: Sırf Zorin OS için değil, herhangi bir dağıtımla ilgili bilgiyi kendi sitesinden değil de başka sitelerden/forumlardan öğrenme veya araştırmayla uğraşmak benim gözümde büyük bir eksi. Ben inceleme yazısını hazırlamak için mecburen bunlarla uğraştım.

Zorin OS 12.2 [İlk İzlenim]

Lite sürümünü kurmakta sorun yaşamadım. Zorin OS’un kurulumu diğer dağıtımlardan daha yavaşmış gibi geldi bana. Fakat Core sürümünün kurulumunda sıkıntı çıktı. Kurulum yarım kaldı.

Zorin OS, özellikle Linux’e yeni gelenler ve Windows’a alternatif olması için tasarlanmış bir dağıtım. Bu yüzden arayüzü Windows’a benzetilmeye çalışılmış. Ayrıca Windows uygulamalarının çalışması için Wine ile birlikte geliyor.

32bit sürümünü kurduğum bilgisayardaki performansını çok beğendiğimi söyleyemem. Kötü değil ama kullanırken sanki bir şeyler eksik kalmış gibi bir his uyandırdı bende.

Zorin OS 12.2’nin Türkçe dil desteği konusunda herhangi bir sıkıntısı yok. Kararlılık konusunda da bir sıkıntısı yok gibi görünüyor.

İçerisindeki Temalar kısmını hiç beğenmedim. Hangisini seçersem seçeyim kötü duruyor. İlk kurulumdan sonra dikkatimi ilk çeken şey arkaplan resmi oldu. Hem varsayılan arkaplan resmi hem de diğerleri güzel seçilmiş.

Neden bilmiyorum ama Lite sürümünde, Ayarlar kısmında Windows Kablosuz Ağ Sürücüleri’nin simgesi görünmüyor. Menü’den bakıldığında simgesi görünüyor. Küçük bir ayrıntı belki ama beni rahatsız etti.

Son Söz

Windows’tan Linux’e geçenlerin neden Windows benzeri bir dağıtım kullanma ihtiyacı hissedeceklerini ya da hissedecekleri düşünülerek hareket edildiğini anlamıyorum.

Windows’tan Linux’e yeni geçen birine şahsen Zorin OS’u önermem. Windows’tan Zorin’e geçmeyi düşünen birisi varsa Windows’ta kalsın. Hiç olmazsa sağda solda Linux’u kötülemez. Çünkü Linux’ten soğuma ihtimali bence daha fazla olacaktır. Bomboş bir işletim sistemi havası veriyor. İncelemek için harcadığım zamana acıdım.

Elimin ayarı fazla kaçtı sanırım. Biraz fazla yerden yere vurdum. Distrowatch’ta ilk 10’a nasıl girmiş anlamadım. Seveni var herhalde. Sevenlerin arasına girmeyelim.
The Following User Says Thank You to Mehmetkarahanlı For This Useful Post:
cem786 (12-10-2017)
Eski 13-10-2017, 22:55   #83
Mehmetkarahanlı
Informant

Linux’te Twitch yayınlarını kolay bir şekilde izlemek istiyorsanız ihtiyacınız olan yazılım GNOME Twitch.

Uyarı: Manjaro’da GNOME Twitch’in en son sürümü var. Çökme gibi bir sorunla karşılaşmadım. Fakat Linux Mint’e kurulan sürüm eski olduğundan çökme sorunları var.

GNOME Twitch Kurulumu Nasıl Yapılır?

GNOME Twitch’i resmi depodan kurmak için aşağıdaki komutu kullanın.

sudo apt install gnome-twitch

Not: Ubuntu’nun hangi sürümünü kullanıyorsanız GNOME Twitch’in versiyonu da ona göre değişiyor. Fakat resmi depoda eski versiyona ait sürümler var.

Uyarı: Linux Mint 18 sürümleri Ubuntu 16.04 tabanlı olduğu için yukarıdaki komutu kullanın.

GNOME Twitch’i Ubuntu 16.10 ve 17.04’te kurmak için aşağıdaki komutları kullanın.

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update

Linux Mint/Ubuntu’da yayınları izleyebilmek için Player Backend’i aşağıdaki komutla kurun.

sudo apt install gnome-twitch-player-backend-gstreamer-cairo gnome-twitch-player-backend-mpv-opengl gnome-twitch-player-backend-gstreamer-clutter gnome-twitch-player-backend-gstreamer-opengl

Manjaro ve Arch Linux tabanlı dağıtımlarda kurulum yapmak için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

yaourt -S gnome-twitch

Manjaro/Arch Linux’te yayınları izleyebilmek için Player Backend’i aşağıdaki komutla kurun.

yaourt -S gnome-twitch-player-backend-gstreamer-cairo gnome-twitch-player-backend-gstreamer-opengl gnome-twitch-player-backend-gstreamer-clutter gnome-twitch-player-backend-mpv-opengl
Eski 15-10-2017, 22:02   #84
Mehmetkarahanlı
Informant

Mageia’nın sitesinde Türkçe dil seçeneği mevcut. Bazı yerler sanki Google Translate ile çevirilmiş gibi duruyor ama hiç olmamasından iyidir. Ayrıca Mageia 6’nın destek süresi 16 Ocak 2019’a kadar devam edecek.

Mageia’nın Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: herhangi bir AMD, Intel veya VIA işlemci;
Hafıza (RAM): 512MB en az, 2GB önerilen
Depolama (HDD veya SDD): En ufak kurulum için 5GB, normal kurulum için 20GB; Kullanıcı dosyaları için bir kaç GB içermektedir. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa bunu da hesaba katmalısınız. Daha az alanda kişisel kurulumlar mümkün olmakla birlikte bu işlem ortalamanın üstü bir linux bilgisi gerektirir.
Optik Sürücü: Kullandığınız ISO kalıbına göre (ağ, USB bellek kurulumu mümkündür) CD veya DVD;
Ekran Kartı: herhangi bir AMD/ATI, Intel, Matrox, Nvidia, SiS veya VIA ekran kartı;
Ses Kartı: herhangi bir AC97, HDA veya Sound Blaster ses kartı.

Mageia 6 [Türkçe ve Donanım Desteği]

Gördüğüm kadarıyla Türkçe destek konusunda herhangi bir sıkıntısı yok. Donanım konusunda da bir sıkıntıyla karşılaşmadım.

Mageia 6 [İlk İzlenim]

Mageia 6 XFCE’yi USB’den deneme amaçlı çalıştırdığımda, Linux dağıtımı kurar gibi bölge, saat vs gibi ayarlar istedi. Ayrıca ilk başta Lisans Sözleşmesi çıktı karşıma. Daha önce hiçbir dağıtımda böyle bir şey görmemiştim. Gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Kurulumdan sonraki bir başka farklılık da bilgisayar ilk kez açılırken Ağ ve İnternet Yapılandırması ayarlarını yapmak gerekiyor. Ardından bazı dosyaları indiriyor ve kullanıcı adı-parola ayarlarını yapıyorsunuz. Sonra giriş ekranıyla karşılaşıyorsunuz. Kurulum için neden böyle bir yönteme gidildiğini anlamadım. Diğer dağıtımlardaki gibi bütün bilgileri kurulum esnasında istese daha iyi olurdu.

Pencereyi fareyle tutup sürüklediğimde arkada siyah bir şekilde birkaç saniye izi kalıyor. 32bit XFCE sürümü, kurulumunu yaptığım eski bilgisayar için uygun değil.

Mageia Denetim Merkezi’ni beğendim. Son kullanıcıya hitap edecek şekilde bir tasarımı var.

Varsayılan olarak gelen yazılımlarda ufak tefek farklılıklar var. Örneğin birçok dağıtımda kurulu gelen Transmission yerine Deluge kullanılması gibi. Ben şahsen Transmission'ı tercih ederim.

Son Söz

Genel olarak Mageia’yı beğendim. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi kurulum olayı hoşuma gitmedi. Yavaş bir bilgisayarınız varsa Mageia’nın performansı iyi olmayabilir. Kesin şöyledir ya da böyledir diyemiyorum. Deneyip görmeniz gerekiyor.
Eski 15-10-2017, 22:04   #85
Mehmetkarahanlı
Informant

Porteus Kiosk, sadece web tarayıcısı kullanmanıza izin veren, hafif bir Linux dağıtımıdır. Tarayıcının ayarları, kullanıcının yazılım indirme ve kurma işlemleri yapılmaması için ayarlanmıştır. Kiosk’u çalıştırdığınızda, seçiminize göre otomatik olarak Firefox veya Google Chrome açılır. Geçmiş kaydı tutulmaz, parolalar kaydedilmez ve güvenlik nedeniyle menüdeki çoğu ayar kapatılmıştır. Tarayıcı yeniden başlatıldığında, geçmiş kaydıyla ilgili herhangi bir iz kalmaması için bütün çerezler silinir ve yeni, temiz bir oturum açılır.

Porteus Kiosk Nerelerde Kullanılır?

Okullar, kütüphaneler, kafeler, hoteller, ofis vb yerlerde, bilgi, reklam, resim veya video görüntüleme amaçlı, kullanıcıların sadece internet kullanımına izin verilmesi istenen yerlerde kullanılabilir.

Porteus Kiosk [Donanım Desteği]

5 binden fazla inkjet, lazer ve termal yazıcıları destekliyor. Listenin tamamını şu adresten görebilirsiniz.
Eğer Linux kernel içine açık kaynak sürücüleri eklendiyse, dokunmatik ekran donanımını destekliyor.
ARM aygıtlar (Raspberry PI, Odroid, CubieBoard, BeagleBone vb) şu an için Porteus Kiosk desteğine sahip değil. Bu durum ileride değişebilir(miş).

Porteus Kiosk Kurulumu Nasıl Yapılır?

Porteus Kiosk’un kurulumunu detaylı bir şekilde anlatmayacağım. Fakat kısaca nasıl yapıldığından ve çalışma mantığından bahsetmek istiyorum.

Not: Porteus Kiosk 4.0.0 sürümünden sonrakiler sadece 64bit desteğine sahip. Eğer 32bit sisteminiz varsa Porteus Kiosk 3.7.0 sürümünü kullanmanız gerekiyor.

Porteus Kiosk’u ilk çalıştırdığınızda Ethernet, Kablosuz ya da Dial bağlantıdan hangisini kullanıyorsanız onu seçiyorsunuz ve modem ayarlarınızı (şifrenizi vs) giriyorsunuz.
Hangi web tarayıcısını kullanmayı istediğinizi (Firefox veya Chrome) seçiyorsunuz.
Kiosk’un sihirbazını kullanarak yeni bir konfigürasyon oluşturuyorsunuz.
Sistemde sadece web tarayıcısı çalışacağı için sihirbaz içerisinde Java’sından Güvenlik Duvarı’na aklınıza gelebilecek hemen her türlü ayarları, kendi kullanım şeklinize göre açıp kapatabilme imkanına sahipsiniz.
Ayarlarınızın bulunduğu konfigürasyon dosyasını oluşturduktan sonra bilgisayarınıza kaydediyor ve Porteus Kiosk’u bilgisayarınıza hızlı bir şekilde, başka bir ayar yapmadan kuruyor. Standart Linux dağıtımı kurulumlarındaki gibi detaylı seçenekler yok. Sadece kurmak istediğiniz bölümü seçiyorsunuz.
Yani özet geçmek gerekirse önce çalışacak sistemin bütün ayarlarını yapıp, ayarlarınızın dosyasını kaydediyor. Sonra da sistemin kurulumunu yapıyor.

Not: Porteus Kiosk’u ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Fakat güncellemeler buna dahil değil. Sihirbaz içerisinde size ne yapmak istediğinizi soruyor. Dilerseniz 3 aylığına ücretsiz (trial) sürümü kullanabilir, süresi bittikten sonra da Kiosk’u yeniden kurabilir ya da güncelleme özelliğini 3 ay sonra kapatabilirsiniz. Parasını verip güncellemeyi düzenli olarak almak da mümkün.

Son Söz

Porteus Kiosk’u ilk kez çalıştırdığınızda ekranda sadece 2 satır küçük yazı dışında hiçbir yükleme işlemi yok ve hemen web tarayıcısı açılıyor. Çok fazla anlatılacak bir şey yok.

Bu tarz bir şeye ihtiyaç duysam büyük ihtimalle Porteus Kiosk’u kullanırdım. Ben beğendim. Kendinize ait bir iş yeriniz varsa iş yerinizde Porteus Kiosk’u kullanmak isteyebilirsiniz.
Eski 15-10-2017, 22:07   #86
Mehmetkarahanlı
Informant

Linux’te Twitch yayınlarını kolay bir şekilde izlemek istiyorsanız ihtiyacınız olan yazılım GNOME Twitch.

Uyarı: Manjaro’da GNOME Twitch’in en son sürümü var. Çökme gibi bir sorunla karşılaşmadım. Fakat Linux Mint’e kurulan sürüm eski olduğundan çökme sorunları var.

GNOME Twitch Kurulumu Nasıl Yapılır?

GNOME Twitch’i resmi depodan kurmak için aşağıdaki komutu kullanın.

Not: Ubuntu’nun hangi sürümünü kullanıyorsanız GNOME Twitch’in versiyonu da ona göre değişiyor. Fakat resmi depoda eski versiyona ait sürümler var.

Uyarı: Linux Mint 18 sürümleri Ubuntu 16.04 tabanlı olduğu için yukarıdaki komutu kullanın.

GNOME Twitch’i Ubuntu 16.10 ve 17.04’te kurmak için aşağıdaki komutları kullanın.

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update

Linux Mint/Ubuntu’da yayınları izleyebilmek için Player Backend’i aşağıdaki komutla kurun.

sudo apt install gnome-twitch-player-backend-gstreamer-cairo gnome-twitch-player-backend-mpv-opengl gnome-twitch-player-backend-gstreamer-clutter gnome-twitch-player-backend-gstreamer-opengl

Manjaro ve Arch Linux tabanlı dağıtımlarda kurulum yapmak için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

yaourt -S gnome-twitch

Manjaro/Arch Linux’te yayınları izleyebilmek için Player Backend’i aşağıdaki komutla kurun.

yaourt -S gnome-twitch-player-backend-gstreamer-cairo gnome-twitch-player-backend-gstreamer-opengl gnome-twitch-player-backend-gstreamer-clutter gnome-twitch-player-backend-mpv-opengl
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık