• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Tablette seferberlik çağrısına olumlu yanıt!

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Tablette seferberlik çağrısına olumlu yanıt!

Yerli üreticiden destek cevabı geldi: 3 yılda üretimin yarısını yerli yapabiliriz.

Fatih Projesi kapsamında üretilecek olan tablet bilgisayarların yerli firmaların ortaklığı ile gerçekleştirilmesi konusunda yapılan çağrıya yanıt geldi. Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün "Bu proje için Arçelik, Vestel, Exper ve Casper'dan bu proje için ortak olmalarını isteyebiliriz" sözlerini değerlendiren yerli teknoloji üreticileri, ortaklık için ilk yeşil ışığı yaktı. "Birlikten kuvvet doğar, envanter çıkarılsın, herkesin güçlü yönleri ortaya serilsin" diyen yerli teknoloji firmalarının yöneticileri, tablet bilgisayarda yüzde 50'lik yerlilik oranı için 3 yıllık vade biçti.

'PROJENİN BAŞARISI REKABETÇİLİĞİNE BAĞLI'
    Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu:
    "Fatih projesini eğitim sistemimizi ve sahip olduğumuz teknolojileri daha ileriye taşırken dışa bağımlılığı da azaltacak önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu nedenle, başından beri proje ile yakından ilgileniyor ve üzerinde çalışıyoruz. Projenin ilk adımı olan Akıllı Tahtamızın, ülkemizde geliştirilmiş Pardus işletim sistemi ile çalışan örneği, Cebit fuarında TÜBİTAK standında sergilendi. Proje kapsamında yapılacak potansiyel yatırımların başarısı maliyet ve teknolojik olarak sürdürülebilir ve rekabetçi bir iş modelinin oluşturulmasına bağlıdır."

'ENVANTERİ ÇIKARILSIN, KİM NE YAPAR'A BAKILSIN'
    Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül: "Yerli tablette, ortak proje nasıl olur veya dünyada örneği var mı? bilmiyorum ancak en doğru model olarak bu iş için ilk olarak envanter çıkarılmalı, üretim için 'neyin var, neyin yok'a bakılmalı. Şirketlerin güçlü ve zayıf yönlerinin bulup, çıkarılması lazım. Herkesin güçlü yönleri ortaya dökülmeli. Yerli otomobil projesinde bu iş bu şekilde yapıldı. Ama rekabetçi olmak için milyonlarca üretmek lazım. her işte olduğu gibi yerli tablette de ölçek ekonomisi yakalanamazsa, yaşama şansınız kalmaz.... Yerli tablet yapılabilir ancak önce envanter çıkarılsın ve katma değeri yüksek olan neler üretilebilir, o bileşenlere odaklanılmalı. batarya, elektronik kartlar, soğutucular.. gibi....
    Bizim Vestel olarak herşeyimiz var. FATİH Projesi'ni de yakından izliyoruz."

'BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR. BÖLGEDE ÜS OLABİLİRİZ'
    Casper Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı:
    "Birlikten kuvvet doğar. Her firmanın güçlü yanları var. Büyük resmi görmek açısından felsefe olarak ortak üretim önerisini destekliyoruz. Yerli üreticiler olarak sadece Türkiye açısından bakmamamız lazım. Türkiye'yi Ortadoğu, Avrupa ve Afrika'nın üretim üssü neden yapmayalım. Üstelik bunu sadece tablet bilgisayar projesi için değil, hem dizüstü bilgisayar hem de masaüstü bilgisayarlarda Türkiye'yi üretim üssü yapabilmek için dikkate almalıyız. Bu işi sadece tablet bilghisayar olarak görmemeli. Pazar olarak da sadece Türkiye diye düşünülmemeli. Bu bölgede 100'den fazla ülke, milyonlarca insan var ama aynı bu bölgede üretici yok. Bunu biz sağlayabiliriz. Ama bu işler 1-2 sene içinde olmaz. İşlemci (CPU) tarafında üretim yapamayız belki ama memory (bilgisayar depolama birimi) dahil çoğu parçayı/bileşeni Türkiye'de yapabiliriz. 2-3 sene içinde de yüzde 50'lik yerlilik oranınına ulaşılabilir.... Casper olarak FATİH projesini yakından takip ediyoruz. Bu çerçevede bu yılsonuna doğru Casper markalı ilk tablet bilgisayarımızı satışa sunacağız."

'ÜRETİMDE İŞBİRLİĞİNDEN ONUR DUYARIZ'
    Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz:
    "Türkiye'nin daha iyi bir geleceğe ulaşmasında teknolojinin yerel kapasitesinin arttırılması gerekliliğine inanıyorum, IT teknolojilerinde tablet üretimi bunun için bir fırsat ve Türkiye'nin geleceğinin daha iyi hale getirilmesinde Exper olarak bulunmamızın fayda sağlayacağını görürsek böyle bir üretim işbirliği içinde olmaktan çekinmeyiz, bilakis onur duyarız. FATİH projesi ile tabi ki ilgileniyoruz, bahsi geçen 4 yerli markanın da ilgilenmesini doğal karşılıyoruz, bu firmaların içinde 2011 Şubat ayından beri Exper Easypad tableti on binlerce satmış tek yerli marka olduğumuzun da bilinmesini arzu ediyoruz. Bizim toplam tablet bilgisayar üretim kapasitemiz günlük 3 biin adet civarında ama ihtiyaç halinde ek kapasite yaratabilme gücümüz de var."
Hazırlanıyor...
X