• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Trafik polisleri tarih oluyor !..

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Trafik polisleri tarih oluyor !..

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik polislerinin işini rahatlatacak bir proje hazırladı. Elektronik Trafik Denetim Sistemi insan unsurunu devreden çıkarmayı hedefliyor.

Trafikte elektronik dönem geliyor, trafik polisleri tarih olacak.

Bugüne kadar hız kontrollerinden kırmızı ışık ihlallerine kadar trafik polislerince gerçekleştirilen bütün denetim, elektronik cihazlarca yapılacak. TÜBİTAK`la ortaklaşa yürütülen projeyi ODTÜ ve Bilkent üniversiteleri de destekliyor. Yeni trafik denetim sistemine göre Türkiye`deki her aracın içine elektronik bir cihaz yerleştirilecek. Uygulamaya önce ticarî taksilerden başlanacak. Bu cihazlar, araç telefonlarının kullandığı 0522 numaralı hatları kullanacak ve elektronik denetimi sağlayacak cihazlarla entegre edilecek. Emniyet yetkilileri, yaklaşık 100 milyon kapasitesi bulunan 0522`li hatların halen atıl beklediğini belirtiyor. Türkiye`deki araç sayısının 20 milyon olduğuna işaret eden yetkililer, söz konusu iletişim hattının sistemi taşıyacağı kanaatinde. Proje kapsamında hız denetimlerinin yapılabilmesi amacıyla radar cihazlarının bulunduğu noktalara da 0522`li hatlarla entegre sistemler yerleştirilecek. Sürücü hız limitlerini aştığında bu cihazlar tespit yapacak ve araca gönderilecek sinyallerle sürücü önce uyarılacak. Şoför hız limitini zorlamaya devam ederse ceza kesilecek.

Bu ceza da yine elektronik ortamda sürücünün evine postalanacak. Kırmızı ışık ihlallerinde ise hiçbir şekilde uyarıda bulunulmayacak. Sürücü kırmızı ışığı ihlal ettiğinde cezası evine gönderilmiş olacak. Sistemde araçların güvenliği için de önlemler düşünülmüş. Projede aracı sürücüsünden başka hiç kimsenin çalıştıramaması için yeni güvenlik tedbirleri yer alacak. Araçların çalınması halinde ise araç içine yerleştirilen sistemler devreye girecek ve araç konumu hakkında tüm bilgileri sistem yöneticilerine bildirecek. Polisin geliştirdiği elektronik denetim projesinde, emniyet kemeri, tonaj, taşıma sınırlarının üzerinde yolcu almak gibi tüm denetimlerin aynı sistemle gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Projenin ileriki aşamasında ise alkol testleri de bulunuyor. Üst düzey yetkililer, ileriki aşamalarda araçlara yerleştirilecek göz retinası ya da nefesten alkol testi yapan cihazların sürücü hakkında anında bilgi verebileceğini belirtiyor. Emniyet yetkilileri, söz konusu sistemin mali yükünün pek fazla olmayacağı kanaatinde. Seri üretime geçilmesiyle birlikte sistemin maliyetinin düşeceği belirtiliyor. Trafik polisinin yerine geliştirilen "elektronik trafik denetim sistemi"nin ilk olarak ticari taksilerde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Zaman'dan Alıntıdır...
    Next 2000X CIS Plus - Diseqc Motor
    Next 5000X CI - Turksat, Hotbird

"Eli ile çalışan işçidir, eli ve aklı ile çalışan ustadır; eli aklı ve ruhu ile çalışan sanatkardır."

"Nice insanlar gördüm, üstünde elbisesi yok; nice elbiseler gördüm, içinde insan yok." Mevlana

"Sevap kazanmak iyilik yaptığının hayır duasıyla, günah kazanmak zarar verdiğinin bedduasıyla olur."

[email protected]

www.konyahasanseyh.com (Lütfen tıklayınız!)

www.pagosking.com (Lütfen tıklayınız)

Bu vatandaş için de, polisler için de iyi olur diye düşünüyorum.
    Hayırlı olsun...
    *Kitapsız bir ev, ruhsuz bir vücuttur. (Çiçero)

*Savaşın iyisi, barışın kötüsü yoktur. (B.Franklin)

*Korkak tehlike olmadığı zamanlarda yumruk sallar. (Goethe)

*Şahsınıza yapılan kötülüğü affedin, milletinize yapılanı asla affetmeyin. (Hz.Ali)

[email protected] & [email protected]
    www.pagosking.tr.gg

Yorum yap

2050 yılın da belki bu söylenenler olabilir,Amerikada bile olmayanı bizim ülkemizde uygulayacaklar................. kulağa çok güzel geliyor.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X