• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Bilgisayar özellikleri nasıldır ?

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Bilgisayar özellikleri nasıldır ?

Teknik Özellikler
    İşlemci Özellikleri
    Marka intel
    Model i7-870 REFURBISH
    Çalışma Frekansı 2.93GHz
    Maks Turbo Frekansı 3.60GHz
    Ön Bellek 8 MB
    Çekirdek sayısı 4
    İş Parçacığı Sayısı 8
    Anakart
    Marka TURBOX
    Model H55 1156 PİN
    Anakart Giriş / Çıkış
    SATA PORT 4 ADET
    RAM SLOT 2 ADET
    PCİ SLOT 2 ADET
    MİNİ PCİ EX 1 ADET
    PCİ EX16 x1 1ADET
    Bellek
    Dahili Bellek 8GB
    Azami Bellek Desteği 8GB
    Desteklenen Bellek Hızı DDR3-1333MHz SOĞUTUCULU
    Depolama
    Dahili Disk Adet 1
    Dahili Disk 1TB
    Disk Arabirim Serial ATA-3
    Disk Hızı (RPM) 7200
    Toplam Disk Yuvası 4 x SATA 3Gb/s
    Ekran Kartı
    Model ASUS R7 240 OC
    Bellek 4GB 128BİT GDDR3
    Görüntü Giriş ve Çıkışları HDMI, DVİ, VGA
    Arka Panel Giriş / Çıkış
    Dsub (VGA) Var
    USB 2.0 4
    PS2 Klavye Var
    PS2 Fare Var
    Ses Line-Out 1
    Ses Line-In 1
    Ses Mikrofon 1
    LPT (Parallel) 1
    KART OKUYUCU 2
    HDMİ GİRİŞ Var
    ETHERNET 10/100
    MULTİMEDYA
    OPTİK SÜRÜCÜ

Bilgisayarımızın özelliklerini öğrenmemizin birkaç yolu bulunuyor. En basit ve hızlısına şimdi bakalım. Önce bilgisayarımızın en önemli üç özelliğini yani işletim sistemi sürümünü, işlemci model-hızını ve ram miktarımıza bakalım.

Bahsettiğimiz özellikleri öğrenmek için bilgisayarım simgesine ya da başlat menüsündeki bilgisayarım satırına sağ tıklıyoruz. Çıkan menünün en altındaki özelliklere basıyoruz. Karşımıza Bilgisayarımızın Sistem Özellikleri penceresi açılıyor. Açılan ekranda en üstte Kullandığımız işletim sistemimizin sürümü görünüyor. Sistem başlığı altında ise işlemcimizin markası, modeli ve hızını görebiliyoruz. Bu bilginin hemen altında bilgisayarımızın ram miktarını görüyoruz.

Bu özellikler ile birlikte aşağıda işletim sistemimizin 32 ya da 64 bit olduğunu gösteren satır bulunuyor. Bu bilgilerin altında ise bilgisayarımızın ve çalışma grubumuzun adını görebiliriz.

En az yukarıdakiler kadar önemli olan bir diğer özellik ise bilgisayarımızın ekran kartı özellikleridir. Ekran kartı özelliklerini görmek için Masaüstünde boş alanda sağ tıklıyoruz ve açılan menüde ekran çözünürlüğü seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencereinin sağ tarafında Gelişmiş ayarları tıklıyoruz. Gelen ekranda ekran kartımızın tüm özelliklerini görebiliriz.

Bilgisayarınızın daha fazla özelliğini öğrenmek istiyorsanız. Dos komut penceresinden systeminfo komutunu kullandığınızda karşınıza bilgisayarınızın aşağıda başlıkları bulunan detaylı özellikleri gelecektir.

Ana bilgisayar adı:
    İşletim Sistemi Adı:
    OS Sürümü:
    İşletim Sistemi Üreticisi:
    İşletim Sistemi Yapılandırması:
    İşletim Sistemi Oluşturma Türü:
    Kayıtlı Kullanıcı:
    Kayıtlı Kuruluş:
    Ürün kimliği:
    İlk Yükleme Tarihi:
    Sistem Önyükleme Zamanı:
    Sistem Üreticisi:
    Sistem Modeli:
    Sistem Türü:
    İşlemci(ler):
    BIOS Sürümü:
    Windows Dizini:
    Sistem Dizini:
    Ön Yükleme Aygıtı:
    Sistem Yerel Ayarları:
    Giriş yerel ayarları:
    Saat dilimi:
    Toplam Fiziksel Bellek:
    Kullanılabilir Fiziksel Bellek:
    Sanal Bellek: En Büyük Boyut:
    Sanal Bellek: Kullanılabilir:
    Sanal Bellek: Kullanılan:
    Disk Belleği Konumları:
    Etki alanı:
    Oturum Açma Sunucusu:
    Düzeltmeler:

Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmenin bir diğer yolu ise DirectX Tanı Aracıdır. DirectX Tanı Aracını açmak için Başlat - Çalıştırdan dxdiag yazın. Karşınıza aşağıdaki ekran benzeri bir pencere çıkacaktır. İlk olarak açılan Sistem sekmesinde bilgisayarınızın adı, kullandığınız işletim sisteminin tam sürümü, kullanılan dil, bilgisayarınızın üreticisi, bilgisayarınızın modeli, bios versiyonu, işlemcinizin marka model ve hızı, belleğinizin büyüklüğü gibi özellikleri görebilirsiniz. Oyunlar ve grafik uygulamaları için önemli olan DirectX sürümünü yine bu sekmede görebilirsiniz.

Bilgisayarın Özellikleri

DirectX Tanı Aracındaki Ekran sekmesine geldiğinizde bilgisayarınızın ekran kartı ile ilgili özellikleri görebilirsiniz. Ekran sekmesinde Ekran kartınızın Marka ve modeli, üretici firma bilgileri, yonga türü, DAC türü, ekran kartınızın bellek miktarı, geçerli görüntü modu, monitör marka ve modeli, ekran kartı sürücü dosyaları gibi bilgileri görebilirsiniz.

Bilgisayarın Özellikleri

Ses sekmelerinde ise ses kartınız ile ilgili bilgileri ve yüklü olan ses sürücülerini görebilirsiniz. Giriş sekmesinde ise bilgisyarınzı bağlı olan klavye mouse ve oyun kumandalarının bilgilerini görebilirsiniz.

Yorum yap

Sistem Bilgisi (msinfo32.exe olarak da bilinir) bilgisayarınızın donanım yapılandırması, bilgisayar bileşenleri, yazılımları ve sürücüleri ile ilgili ayrıntıları gösterir.

Sistem Bilgisi'ni açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi tıklatın. Arama kutusuna Sistem Bilgisi yazın ve sonuç listesinde Sistem Bilgisi'ni tıklatın.

Sistem Bilgisi'nde, sol bölmede kategoriler, sağ bölmede ise her bir kategori ile ilgili ayrıntılar listelenir. Bu kategoriler şunlardır:

Sistem Özeti. Bilgisayarınız ve işletim sisteminizle ilgili genel bilgiler (örneğin, bilgisayar adı ve üretici, bilgisayarınızda kullanılan temel giriş/çıkış sistemi (BIOS) türü ve yüklü olan bellek miktarı) görüntülenir.

Donanım Kaynakları. Bilgisayarınızın donanımı ile ilgili ileri düzey ayrıntılar görüntülenir ve BT uzmanları içindir.

Bileşenler. Bilgisayarınızda bulunan disk sürücüleri, ses aygıtları, modemler ve diğer bileşenler ile ilgili bilgileri görüntüler.

Yazılım Ortamı. Sürücüler ve ağ bağlantıları ile ilgili bilgilerin yanı sıra programlara ilişkin diğer ayrıntılar görüntülenir.

Sistem Bilgisi içinde belirli bir bilgiyi bulmak için aradığınız bilgiyi pencerenin alt kısmındaki Aranan kutusuna yazın. Örneğin, bilgisayarın Internet protokolü (IP) adresini bulmak için Aranan kutusuna IP adresi yazın ve Bul'u tıklatın.

Not

Dosya'yı, Kaydet'i tıklatarak, dosya için bir ad girerek ve yeniden Kaydet'i tıklatarak Sistem Bilgisini kaydedebilirsiniz. Windows bu bilgiyi NFO dosya biçiminde kaydeder. Bu dosyayı açarken sorun yaşıyorsunuz, Dosya'yı, Ver'i tıklatarak, dosya için bir ad girerek ve Kaydet'i tıklatarak Sistem Bilgisini TXT dosya biçiminde kaydedebilirsiniz.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X