• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Linux Isletim Sistemindeki son haberler

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

TÜBİTAK tarafından 2005 yılında ilk çıkışını gerçekleştiren, Türkiye’nin ilk yerli işletim sistemi Pardus, uzun bir süre boyunca hem bireysel tüketiciler hem de kamu kuruşlarında kullanıldı.
    Linux çekirdeği üzerine inşa edilen ve 6 sene boyunca 5 ana sürümü çıkarılan işletim sisteminin ekibi, 2013 yılında köklü bir değişikliğe gitmiş ve işletim sistemi Debian tabanlı olarak yoluna devam etmişti.
    Daha sonrasında Fatih projesinde boy gösteren işletim sistemi, bugünlerde adının tekrar çıkmasıyla birlikte kendini hatırlattı.
    Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pardus hakkında konuştu

Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Teknolojiye ve bilime olan önemin altını çizerken, Pardus’dan bahsetti.
    “Eğer siz kendi teknolojinizi, kendi biliminizi üretemiyorsanız onun kültüründe ve değerinde de belirleyici olamazsınız” diyen Erdoğan, Pardus projesinin neden başarısız olduğuna dair “TÜBİTAK'ın ürettiği Pardus'ta kullanılan teknoloji bize ait olmadığı için geçerli ve yaygın kullanılan bir ürün olmadı.” açıklamasını yaptı.
    Pardus gerçekten yerli işletim sistemi miydi ?

TÜBİTAK mühendisleri tarafından 2003 yılında geliştirilmesine başlanan ve ilk sürümü 2005 yılında çıkan Pardus işletim sistemi, aslında gerçekten yerli işletim sistemiydi.
    O dönemde geliştirilen Pardus, hiçbir dağıtım baz alınmaksızın direkt Linux çekirdeği üzerine inşa edilmişti. Aynı zamanda sisteminin önemli fonksiyonları; ÇOMAR, PİSİ, YALI ve Kaptan yazılımları tarafından sağlanıyordu.
    2011.2 sürümüne kadar gerçekten yerli işletim sistemi olan Pardus’un ekibi, 2012 yılında TÜBİTAK tarafından baştan sona değiştirildi. Yeni ekibin, Pardus için Debian dağıtımının altyapısını kullanmaya başlamasıyla beraber Pardus, yerli işletim sistemi sıfatınıda bir nevi kaybetmiş oldu.

Yorum yap

Yasaklanmış web sitelerine, sosyal medya hesaplarınıza veya daha birçok farklı platforma giriş yapabilmeniz için DNS değiştirmek oldukça önemli bir işlev olarak karşınıza çıkacaktır. Kesinlikle her istediğiniz platforma DNS değiştirerek girebilir ve istediğiniz gibi gezinebilirsiniz. Windows için artık oldukça klişe olan ve son derece basit işlemleri bulunan DNS değiştirme, bazı işletim sistemlerinde kullanıcıları yormaktadır. Bu nedenle hazırladığımız yazımızda, Linux DNS değiştirme işlemlerinden bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi Linux, son zamanlarda yıldızı parlayan ve çok sık tercih edilen işletim sistemlerinden biri olmuştur. Milyonlarca kullanıcı Linux’a geçmiş ve bu işletim sistemini tercih etmiştir. Artık Windows’un eskisi kadar popüler ve çok fazla kullanılır olma durumuna nokta koyacak gibi görünen Linux, DNS değiştirmesi karmaşık gibi görünen ancak bakıldığı zaman hiç de zor olmayan bir işletim sistemidir. Peki Linux üzerinde DNS adresinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

Linux DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Linux üzerinde DNS değiştirmek isterseniz, öncelikli olarak sağ üst köşeye bakmalısınız. Buradaki araç çubuklarından wireless düğmesine basmalı ve altta açılan sekmeden bağlantıları düzenle demelisiniz. Linux DNS değiştirebilmeniz için buraya kadar gelmiş olmanız gerekmektedir. Daha sonraki gerekli olan adımlar ise şöyledir:

Bağlantıları düzenle seçeneğine basmalısınız. Buradan karşınıza yeni bir pencere gelecektir. Buradan bağlı olduğunuz ağı bulmalı ve üzerine tıklamalısınız. Daha sonra düzenle seçeneğini seçtikten sonra karşınıza DNS değiştirebilmeniz için bir pencere daha gelecektir.
      Düzenle seçeneğine tıkladıktan sonra Linux DNS değiştirmek için bir pencere daha gelecektir. Karşınıza gelen pencerede IPv4 seçeneğini görmeli ve buna tıklamalısınız. Daha sonra hemen altında “DNS sunucuları:” şeklinde bir ibare göreceksiniz. Burada artık DNS sunucularınızı girebilir ve işleminizi tamamlayabilirsiniz.

DNS değiştirirken dikkat edilmesi gereken nokta ise, 2. Adımda DNS sunucuları yazan yere, iki farklı sunucu adresinizi arasına virgül koyarak yan yana yazmanızdır. Bunu yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayabilir ve işleminizi tamamlayabilirsiniz. Oldukça kolay bir yöntem olan Linux DNS değiştirme, çok rahatlıkla yapabileceğiniz işlemlerden ibarettir. Tıpkı Windows’ta yaptığınıza benzemektedir.

Servis Sağlayıcı Birincil DNS İkincil DNS
      Google DNS Adresleri 8.8.8.8 8.8.4.4
      Yandex DNS Adresleri 77.88.8.8 77.88.8.1
      OpenDNS Adresleri 208.67.222.222 208.67.220.220
      Superonline DNS 212.252.114.8 85.29.26.8
      TTNET DNS 195.175.39.39 195.175.39.40
      UyduNet DNS 62.248.80.161 62.248.80.162
      TürkNet DNS 195.175.37.37 195.175.37.69
      D-Smart DNS 67.138.54.100 207.225.209.66

Yorum yap

​Windows’tan ayrı olarak faaliyet gösteren işletim sistemlerinin hayatımıza girmiş olmasıyla beraber, birçok farkındalık ve ayrıcalık da bizlere verilmiş oldu. Windows ve Apple kullanıcılarının genellikle Ubuntu DNS değiştirme işleminde sorun yaşaması, bu konuda onların canlarını sıkan en önemli konulardan biridir. DNS değiştirme işlemi yaparak giremediğimiz herhangi bir web sitesine girebilir veya çok rahatlıkla bir oyunu oynayabiliriz. Tarayıcı üzerinde artık DNS değiştirerek engelleri aşabilir ve birçok işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Peki Ubuntu DNS değiştirme yöntemleri nelerdir? Ubuntu DNS değiştirme nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Sizin için son derece faydalı bilgileri burada bulacaksınız.

Ubuntu DNS Değiştirmek İçin Gerekli Adımlar

Ubuntu işletim sistemi üzerinde DNS ayarlarınızı değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki direktifleri uygulayabilirsiniz. İşte Ubuntu DNS değiştirme için gerekli olanlar…

Öncelikli olarak klavyemizdeki tuşlar ile Ctrl + Alt + T tuşlarını kullanıyoruz e Terminal’i açıyoruz. Karşınıza gelen komut satırına $ suda gedit /etc/resolv.conf yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Eğer sizde Terminal yüklü değilse, bunu internetten edinebilirsiniz.
        Yukarıdaki komutları yazdıktan sonra karşınıza, sizden şifre isteyecek bir komut satırı daha gelecektir. Burada kullanıcı şifrenizi girmeniz sizden istenecektir. Şifrenizi yazdıktan sonra enter tuşuna basın.
        Enter tuşuna bastıktan sorna karşınıza son olarak bir pencere daha gelecektir. Burada nameserver yazan yerlerdeki IP numaralarını silin ve yerine hangi DNS adreslerini girmek istiyorsanız, onları yazın. Bu işlemden sonra kaydet butonuna basabilirsiniz.

3 adımda gerçekleşen Ubuntu DNS değiştirme işlemi, oldukça kolay ve basit bir şekilde yapılabilmektedir. Artık değiştirdiğiniz DNS adresinin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için yasak koyulmuş web adreslerine girebilir ve deneyebilirsiniz. Kesinlikle son derece işinize yarayacak olan Ubuntu DNS değiştirme işlemleri, birçok konuda sizlere yardımcı olacaktır. Bizim sizlere önerimiz olan Google DNS ayarlarını girmenizdir. Dilerseniz internet üzerinden diğer DNS IP numaralarını bulabilir ve hepsini deneyebilirsiniz. Bundan sonra internette istediğiniz gibi gezinebilir, yasaklara uymayabilir ve istediğiniz internet sitesinde zaman geçirebilirsiniz. Ubuntu DNS değiştirmek işte bu kadar basit.

Yorum yap

İşletim sistemlerinden biri olan ve Linux tabanlılardan biri olan Pardus, bildiğiniz gibi TÜBİTAK – BİLGEM tarafından başlatılmış bir işletim sistemidir. Pardus kullanıcılarının birçoğu DNS değiştirme işlemlerinden şikayet etmektedir. Peki siz Pardus DNS değiştirme nasıl yapılır, biliyor musunuz? Eğer bu konu hakkında destek arıyorsanız ve bir türlü aradığınızı bulamıyorsanız, kesinlikle yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Pardus DNS değiştirme işlemlerini son derece ayrıntılı bir şekilde anlatacağımız yazımızda iki farklı şekilde anlatım yapacağız. Bunlardan biri komut satırını kullanarak yapılacakken, bir diğer sıradan yöntemler ile anlatım olacaktır. İşte Pardus DNS değiştirme işlemi için yapılacaklar…

Pardus DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Pardus işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız bulunuyorsa, hemen bu yöntemleri deneyerek DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. Öncelikli olarak KDE network ara birimine girmiş olmanız gerekmektedir. Bu noktadan sonra sağ köşede altta bulunan Ethernet kartını işaret eden simgeye basmalısınız. Daha sonra yapmanız gerekenler işlemler ise aşağıda yer almaktadır.

Ethernet kartının işaretçisi olan simgeye bastıktan sonra ‘Ağ Yönetim Ayarları’ bölümüne geçiş yapmalısınız. Hemen buradan ayarların bulunduğu yerde bulunan ‘Bağlantıları Yönet’ kısmına geçmeli ve ‘Ağ Bağlantıları’ düğmesine basmalısınız. Bu işlemin ardından ‘Düzenle’ butonuna tıklayarak DNS değiştirmek için gerekli olan ekrana gidebilirsiniz.
          DNS değiştirmek için düzenle butonuna bastıktan sonra IPv4 Adresi yazan bölümde ‘Yöntem’ seçeneğini göreceksiniz. Burada bulunan seçenekleri genişletin ve ‘Sadece Otomatik (DHCP) adresler’ yazan ibareyi aktif edin. Bunu aktif etmek, DNS sunucuları bölümünü aktif edecektir. Bu noktadan sonra artık değiştirmek istediğiniz DNS adreslerini girebilirsiniz.
          Pardus DNS değiştirmek için bir diğer yöntem komut satırını kullanmaktır. Bunun için ilk olarak:

‘Konsole komut satırı’ bölümünü açın.
          Açtığınız komut satırında ‘sudo nano /etc/resolv.conf’ yazın.
          Yazdığınız komuttan sonra şifrenizi girin ve entere basın.
          Enter dedikten sonra nameserver bölümüne dilediğiniz DNS adresini yazın ve dosyayı kaydederek bilgisayarınıza reset atın.

İki farklı yöntemler ile anlattığımız Pardus DNS değiştirme ayarları oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Hemen siz de bu yöntemler sayesinde oldukça basit bir şekilde Pardus DNS değiştirebilirsiniz.

Yorum yap

Linux, sıradan kullanıcı tarafından çok kullanılmayan ancak hackerların sıklıkla tercih ettiği bir işletim sistemi. Hackerlar, Linux'ü sahip olduğu özellikler nedeniyle kullanıyorlar. İşte onlardan bazıları.
            Hackerların Windows yerine Linux dağıtımlarını tercih ettikleri bir gerçek. Birçok atak Linux işletim sistemli bilgisayarlardan Windows’lara yapılıyor. Peki ülkemizde masa üstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmayan bu işletim sistemlerinin, niçin hackerların favorisi olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

Açık Kaynak Kodlu

Windows’un aksine Linux işletim sistemleri açık kaynak kodlu. Yani isteresek bu işletim sisteminin yazıldığı kodu görebilir ve üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Windows ise hiçbir kodunu kullanıcıya açmıyor ve düzenleme yaptırmıyor.

Şeffaf

Windows kodlarını açmadığı için burada kod yazarken veya teknik bir iş yaparken, bize sunduğu özellikler üzerinden çalışırız. Linux’te ise herşeyi ayan beyan görürüz. Bu tıpkı kaputun altında olduğunu düşündüğümüz şeylerle çalışmakla, kaputu açıp istediğimiz müdahaleyi yapabildiğimiz bir aracı çalıştırmaya benzer.

Birçok Hack Aracı Linux İçin Yazılmış

Linux dünyası hacker kaynıyor. Hack araçlarının çoğu Linux işletim sistemi için yazılmış. Üztelik de Windows’u hacklemek için! Belki de tüm hack programlarının %90’ı Linux’te çalışıyor. Bazılarının Windows versiyonları olsa da hepsi yok, ayrıca uyumsuzluklar olabiliyor.

Linux Granüler Kontrol Sağlıyor
            Bu sistem neredeyse sınırsız miktarda kontrole sahip olduğumuzu gösteriyor. Linux’te herşey en makro düzeyde ve en küçük ölçekte terminal tarafıdnan kontrol edilebiliyor. Bu da terminali çok önemli kılıyor ve kullanıcıya büyük müdahale imkanı veriyor.

Gelecek Linux/UNIX’e Ait

Linux geleceğin işletim sistemi. 80’ler ve 90’lardaki güçlü Microsoft artık ona boyun eğmek durumunda. Router, switch gibi cihazların yanı sıra birçok serverın içinde kullanılan sanallaştırma teknolojilerinden en popüler ikisi, Vmware ve Citrix Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş. Nesnelerin interneti iler birçok ufak cihazın içinde de artan bir kullanım oranı yakalayacağını düşünüyoruz.

Yorum yap

İnternet hız testiyle doğru sonuca ulaşmak için en uygun işletim sistemi Linux. Peki bir Linux sistemde internet servis sağlayıcınızın size sunduğu gerçek hızı nasıl görebilirsiniz?
              Eğer yakın zamanda internet hızınızı yükselttiyseniz ve bunu test etmek istiyorsanız, Ookla’nın “Speet Test”i tam size göre. Belki de dünyanın en çok kullanılan hız testi aracına yalnızca web tarayıcısı üzerinden erişmek zorunda değilsiniz. Hatta Linux’ün komut satırı olan “Terminal”den bu testi yapmak, daha doğru sonuçlar veriyor.

Firmanın, Speedtest-cli isimli komut satırı aracı ile bu testi rahatça yapabilirsiniz. Aşağıdaki komutları yazarak bu aracı Python PIP paket yöneticisi üzerinden indirin.
              pip install speedtest-cli
              Hızı ise aşağıdaki komutları girerek test etmeye başlayabilirsiniz.
              speedtest-cli
              Çeşitli özelliklere ulaşmak için alt satırdaki kodu yazabilirsiniz.
              speedtest-cli -h
              İnternet hızınızın saniyede kaç megabayt olduğunu aşağıdaki kodu yazarark görebilirsiniz.
              speedtest-cli --bytes
              Uygun serverların listesi için bunu yazın.
              speedtest-cli --list
              Test için özel bir server seçin. (“server_id” kısmını uygun server ismi ile değiştirin.)
              speedtest-cli --server server_id
              İnternet hızınızı ölçmenin başka yöntemleri de mevcut. Ancak en etkili yol, bir Linux bilgisayarda yukarıdaki yöntemleri takip etmektir. Bu sayede gerçek hızınızı öğrenebilirsiniz. İyi testler.

Yorum yap

Bilgisayarınızdaki işletim sisteminin kurulum tarihini ve çalışma süresini bulmak kolay bir iştir. Windows Komut İstemi‘nde ve Linux Terminal’inde (Uçbirim) çalıştırmanız gereken bazı basit komutların yardımıyla bu cevapları hemen bulabilirsiniz. Windows kullanıcıları, Görev Yöneticisi‘nde yalnızca çalışma süresini görebilirler.
                Windows‘ta ve Linux‘te, işletim sisteminin kurulum tarihini ve PC çalışma süresini öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı yararlı yardımcı programlar ve komutlar vardır.
                Windows PC’de yükleme tarihi ve çalışma süresini bulmak:

Windows bilgisayarın kurulum tarihini bulmak için öncelikle Komut İstemi‘ni açalım. Bunu yapmak için, Çalıştır penceresinde CMD komutunu çalıştırın veya Win + R tuş kombinasyonuna basın.
                Şimdi, işletim sisteminizin kurulum tarihini öğrenmek için, Windows 10 ve Windows 8‘de aşağıdaki komutu çalıştırın.

systeminfo | Find / i “original”

Windows 7 işletim sistemi için aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir.

systeminfo | find / i “install date”
                Linux PC’de kurulum tarihini ve çalışma süresini bulmak:
                Windows gibi, kurulum tarihini ve çalışma sürenizi Linux PC‘nizde bulmak da kolay bir iştir. Linux‘te çalışma süresini bulmak için, terminali açıp aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir. Bu komutu Ubuntu 16.10 sisteminde çalıştırdık ve diğer dağıtımlarda da çalışması gerekir.
                Çalışma süresi

Bilgisayarın çalışma süresini bulmak için, Terminal‘de aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli.

uptime

Kurulum Tarihi

Linux’ta kurulum tarihini bulmak için kurulum sırasında oluşturulan klasör ve dosyayı bulmanız gerekir. Böyle bir dosyaya aşağıdaki komutu çalıştırarak erişilebilirsiniz. Linux tabanlı işletim sisteminizin kurulum tarihini bulmanızı kolaylaştırır.
                ls -l /var/log/installer

Yorum yap

Uyarı: İhtiyacınız yoksa, yani kullanmak zorunda değilseniz Oracle Java 9’u kurmayın. Çünkü erken erişim sürümüdür. Hatalar barındırabilir ve güvenlik yamalarını içinde barındırmıyor olabilir. Ayrıca Oracle Java 9’u indireceğiniz serverlar yavaş, internet bağlantınız hızlı bile olsa indirme işlemi zaman alabilir veya hata verebilir.

Linux’te Oracle Java 7 Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA ile Oracle JDK7 paketi (Java JDK, JRE ve Java tarayıcı eklentisi) kurulur. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 7’yi kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
                  sudo apt-get update
                  sudo apt-get install oracle-java7-installer

Linux’te Oracle Java 8 Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA ile Oracle JDK8 paketi (Java JDK, JRE ve Java tarayıcı eklentisi) kurulur. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 8’i kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
                  sudo apt-get install oracle-java8-installer

Linux’te Oracle Java 9 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 9’u kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
                  sudo apt-get install oracle-java9-installer

Bilgisayarınıza her kurduğunuz yeni Java sürümü kendini varsayılan olarak ayarlar. Yani Java 8 bilgisayarınızda kuruluysa ve siz Java 9’u kurarsanız varsayılan olarak Java 9 ayarlanır. Kendi istediğiniz sürüm hangisiyse onu varsayılan olarak ayarlamak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Oracle Java 7’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java7-set-default

Oracle Java 8’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java8-set-default

Oracle Java 9’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java9-set-default

Linux'te Oracle Java 7 / 8 / 9 Nasıl Kaldırılır?

Hangi sürümü kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki komutlardan size uygun olanı terminalde çalıştırıp Java’yı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get remove oracle-java7-installer

sudo apt-get remove oracle-java8-installer

sudo apt-get remove oracle-java9-installer

Yorum yap

OpenJDK, Sun Microsystems tarafından 2006’da başlatılmıştır. Özgür ve açık kaynak kodludur. Genel Kamu Lisansı (GPL) ile lisanslanmıştır.

Uyarı: Java programı geliştirecek kişiler JDK’yı, geliştirme yapmayacak kişilerse JRE’yi kurmalı.

Kuruluma geçmeden önce bilgisayarınızda kullandığınız Linux dağıtımında hangi OpenJDK sürümlerini kurabileceğinizi görmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

OpenSUSE: zypper search java | grep openjdk

ArchLinux/Manjaro: pacman -Ss java | grep openjdk

Ubuntu/Mint/Debian: apt-cache search java | grep openjdk

RHEL/CentOS/Fedora 21 ve Öncesi: yum search java | grep openjdk

Fedora 22 ve Sonrası: dnf search java | grep openjdk

Yukarıdaki komutlardan birini çalıştırdıktan sonra kurmayı istediğiniz Java sürümü hangisiyse aşağıdaki kurulum komutlarında kendinize göre sürümleri değiştirebilirsiniz.

Linux’te OpenJDK Kurulumu Nasıl Yapılır?

OpenSUSE OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo zypper install java-1_8_0-openjdk
                    [JDK] sudo zypper install java-1_8_0-openjdk-devel

Ubuntu/Mint/Debian OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo apt-get install openjdk-8-jre
                    [JDK] sudo apt-get install openjdk-8-jdk

RHEL/CentOS/Fedora OpenJDK Kurulumu

[JRE 1.7] sudo yum install java-1.7.0-openjdk.x86_64
                    [JRE 1.8] sudo dnf install java-1.8.0-openjdk.x86_64
                    [JDK] sudo yum install java-1.7.0-openjdk-devel.x86_64

Arch Tabanlı Sistemlerde OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo pacman -Syu jre8-openjdk
                    [JDK] sudo pacman -Syu jdk8-openjdk

Yorum yap

GScan2PDF, tarayıcıyla taradığınız bir veya birden fazla sayfayı PDF olarak kaydedebilmenizi sağlayan bir yazılım.

GScan2PDF Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ubuntu deposunda yazılımın eski sürümü mevcut. Yeni sürümünü kurmak için geliştiricinin PPA’sını kullanacağınız. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırarak GScan2PDF’in en son sürümünü kullanabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:jeffreyratcliffe/ppa
                      sudo apt-get update
                      sudo apt-get install gscan2pdf

Eğer GScan2PDF’i stok sürüme geri döndürmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:jeffreyratcliffe/ppa

Yorum yap

OpenJDK, Sun Microsystems tarafından 2006’da başlatılmıştır. Özgür ve açık kaynak kodludur. Genel Kamu Lisansı (GPL) ile lisanslanmıştır.

Uyarı: Java programı geliştirecek kişiler JDK’yı, geliştirme yapmayacak kişilerse JRE’yi kurmalı.

Kuruluma geçmeden önce bilgisayarınızda kullandığınız Linux dağıtımında hangi OpenJDK sürümlerini kurabileceğinizi görmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

OpenSUSE: zypper search java | grep openjdk

ArchLinux/Manjaro: pacman -Ss java | grep openjdk

Ubuntu/Mint/Debian: apt-cache search java | grep openjdk

RHEL/CentOS/Fedora 21 ve Öncesi: yum search java | grep openjdk

Fedora 22 ve Sonrası: dnf search java | grep openjdk

Yukarıdaki komutlardan birini çalıştırdıktan sonra kurmayı istediğiniz Java sürümü hangisiyse aşağıdaki kurulum komutlarında kendinize göre sürümleri değiştirebilirsiniz.

Linux’te OpenJDK Kurulumu Nasıl Yapılır?

OpenSUSE OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo zypper install java-1_8_0-openjdk
                        [JDK] sudo zypper install java-1_8_0-openjdk-devel

Ubuntu/Mint/Debian OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo apt-get install openjdk-8-jre
                        [JDK] sudo apt-get install openjdk-8-jdk

RHEL/CentOS/Fedora OpenJDK Kurulumu

[JRE 1.7] sudo yum install java-1.7.0-openjdk.x86_64
                        [JRE 1.8] sudo dnf install java-1.8.0-openjdk.x86_64
                        [JDK] sudo yum install java-1.7.0-openjdk-devel.x86_64

Arch Tabanlı Sistemlerde OpenJDK Kurulumu

[JRE] sudo pacman -Syu jre8-openjdk
                        [JDK] sudo pacman -Syu jdk8-openjdk

Yorum yap

Uyarı: İhtiyacınız yoksa, yani kullanmak zorunda değilseniz Oracle Java 9’u kurmayın. Çünkü erken erişim sürümüdür. Hatalar barındırabilir ve güvenlik yamalarını içinde barındırmıyor olabilir. Ayrıca Oracle Java 9’u indireceğiniz serverlar yavaş, internet bağlantınız hızlı bile olsa indirme işlemi zaman alabilir veya hata verebilir.

Linux’te Oracle Java 7 Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA ile Oracle JDK7 paketi (Java JDK, JRE ve Java tarayıcı eklentisi) kurulur. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 7’yi kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
                          sudo apt-get install oracle-java7-installer

Linux’te Oracle Java 8 Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA ile Oracle JDK8 paketi (Java JDK, JRE ve Java tarayıcı eklentisi) kurulur. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 8’i kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
                          sudo apt-get install oracle-java8-installer

Linux’te Oracle Java 9 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla yazarak Oracle Java 9’u kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
                          sudo apt-get install oracle-java9-installer

Bilgisayarınıza her kurduğunuz yeni Java sürümü kendini varsayılan olarak ayarlar. Yani Java 8 bilgisayarınızda kuruluysa ve siz Java 9’u kurarsanız varsayılan olarak Java 9 ayarlanır. Kendi istediğiniz sürüm hangisiyse onu varsayılan olarak ayarlamak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Oracle Java 7’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java7-set-default

Oracle Java 8’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java8-set-default

Oracle Java 9’i varsayılan olarak ayarlamak için;

sudo apt-get install oracle-java9-set-default

Linux'te Oracle Java 7 / 8 / 9 Nasıl Kaldırılır?

Hangi sürümü kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki komutlardan size uygun olanı terminalde çalıştırıp Java’yı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get remove oracle-java7-installer

sudo apt-get remove oracle-java8-installer

sudo apt-get remove oracle-java9-installer

Yorum yap

GScan2PDF, tarayıcıyla taradığınız bir veya birden fazla sayfayı PDF olarak kaydedebilmenizi sağlayan bir yazılım.

GScan2PDF Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ubuntu deposunda yazılımın eski sürümü mevcut. Yeni sürümünü kurmak için geliştiricinin PPA’sını kullanacağınız. Aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırarak GScan2PDF’in en son sürümünü kullanabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:jeffreyratcliffe/ppa
                            sudo apt-get update
                            sudo apt-get install gscan2pdf

Eğer GScan2PDF’i stok sürüme geri döndürmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:jeffreyratcliffe/ppa

Yorum yap

Terminix, Linux için VTE tabanlı terminal emülatörüdür. Birden fazla terminali, dikey ve yatay olarak tek pencerede kullanabilmenize imkan tanır.

Terminix, Quake Modu da destekliyor. Quake modu sayesinde, ihtiyaç duyduğunuzda klavyeden tek bir tuşa basarak Terminix’i ekranın üst tarafından çıkartıp kullanabiliyorsunuz. Quake modu kullanan diğer terminal emülatörlerde bu modu kullanabilmek için kısayol tuşu kayıtlıdır. Terminix’te kısayol tuşu kayıtlı olmadığı için bunu bizim yapmamız gerekiyor.

Terminix Kurulumu Nasıl Yapılır?

PPA sayesinde Terminix’i hem 32bit hem de 64bit kullanabilirsiniz. Terminix’in geliştiricisi resmi olarak 32bit desteği sunmuyor.

Terminix’i kurmak için aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/terminix
                              sudo apt update
                              sudo apt install terminix

Terminix’in Quake Modu Nasıl Aktif Edilir?

Quake modu kullanmak için kullandığınız dağıtımdaki Ayarlar kısmından Klavye ayarlarını düzenleyeceğiniz pencereye ulaşın.

Yukarıdaki pencerede gördüğünüz gibi Ekle butonuna tıklayarak terminix --quake ekliyoruz ve klavyeden kısayol tuşunu seçiyoruz. Artık belirlediğimiz kısayol tuşuyla Terminix’i kolayca çalıştırabiliriz.

Yorum yap

Ubuntu 17.10 final sürümü 19 Ekim 2017‘de yayınlanacak. Ubuntu 17.10‘un yeni özellikleri hakkında fazla birşey söyleyemesek de GNOME masaüstünü (muhtemelen GNOME 3.26) varsayılan Wayland‘ı (masaüstü ortamı), Linux 4.13‘ü veya Linux 4.14‘ü bekleyebilirsiniz.
                                Canonical, bir sonraki Ubuntu kısa süreli yayınının, yani Ubuntu 17.10‘un kesin yayınlanma tarihini açıkladı. Ubuntu 17.10‘un kod adı Artful Aardvark olacak.

Ubuntu 17.10 Yayınlama Planı

Alfa 1 – 29 Haziran
                                Alfa 2 – 27 Temmuz

Feature Freeze & Debian Import Feature – 24 Ağustos
                                Beta 1 – 31 Ağustos
                                Final Beta – 28 Eylül
                                Kernel Freeze – 5 Ekim
                                Final Freeze, Release Candidate – 12 Ekim
                                Final Release Ubuntu 17.10 – 19 Ekim

Bilmeyenler için Ubuntu, özellik odaklı bir döngü yerine, zamana dayalı bir döngüyü takip eder. Bu, Ubuntu‘nun belirli bir tarihte sürüm yayınlamayı önceden planladığı ve geliştirme sürecinin bunu akılda tutarak gerçekleştirildiği anlamına geliyor. Genel olarak, Ekim sürümleri 25 haftalık bir program izler.

Ubuntu 17.10 Yeni Özellikler

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark sürümündeki nihai özelliklerin listesi hakkında yazmak için çok erken. Yine de büyük değişiklikler hakkında kabaca bir fikrimiz var.

GNOME varsayılan masaüstü olacak (muhtemelen GNOME 3.26)
                                Ubuntu GNOME ayrı kullanım ve masaüstü deneyimi olmayacak.
                                Wayland ekran sunucusu varsayılan olacak
                                İsteğe bağlı org sunucu oturumu
                                Mesa 17.2 veya Mesa 17.3
                                Linux 4.13 veya Linux 4.14 çekirdeği
                                Mozilla Thunderbird varsayılan e-posta istemcisi olmayabilir
                                Daha iyi donanım desteği
                                Yeni Ubuntu Sunucu yükleyicisi

Kullanıcılar Ubuntu‘nun varsayılan Alpha GNOME masaüstüyle gelmesini beklemeliler
                                Sıraladığımız bu muhtemel özellikler, Ubuntu 17.10 geliştirme sürecinde geçici özellikler. Size son güncellemeleri anlatmak için Ubuntu 17.10 geliştirme döngüsünü yakından takip edeceğim.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                                X