• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

simens fs270v6 Tv arızası

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• simens fs270v6 Tv arızası

arkadaşlar tv açtığında çik çik ötme yapıyor, ve hemen rp40 100 ohm direnci yakıyor. besleme çıkış voltajında sekme var. ustalardan yardım bekliyorum.:help:

arkadasım cihazının şase modelini söyle we direncin hangi devrede oldugunu!!!!!!!!!!horzantalmi werticalmi.......beslememi....

Yorum yap

arkadaşım bu tv nın modeli ıc bus diye geçiyor bu dırenç besleme
      çıkış 147 voltun ayağındakı 2 watlık 100 ohm direnç yüksek gerilimi boşa aldığım
      da yine direnç yanıyor.

Yorum yap

arkadasım o ötme sesi normaldir onun için 27kohm bi direnc war onun yerine 12khom tak o susar diyer konu ise o direnc 100ohm degil 100kohm olacakbide onların cıksında start werince woltaj cıkar yani bu508afnin ayagında sadece 12 wolt görürsün start werince 145 vlt görürsün....

Yorum yap

fatih usta söylediğiniz gibi 100 kohm direnç takınca yanması durdu yanlı şuanki
          sorun siwiçmod tırafonun çıkışındaki 145 volt kondansatörün ayaklarına 50watt lamba taktığımda lamba yanıp sönüyor. ayrıca elinde şema varsa rp9,rp10
          cp34 smd ve rp41 değerlerini verebilirmisin ilgilerin için teşekkürler.

Yorum yap

digimen25 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
            fatih usta söylediğiniz gibi 100 kohm direnç takınca yanması durdu yanlı şuanki
            sorun siwiçmod tırafonun çıkışındaki 145 volt kondansatörün ayaklarına 50watt lamba taktığımda lamba yanıp sönüyor. ayrıca elinde şema varsa rp9,rp10
            cp34 smd ve rp41 değerlerini verebilirmisin ilgilerin için teşekkürler.
            arkadasım wallahi şema warda şuan ewdeyim yarın iş yerine gidince senin için bakarım birde besleme transistör ünün önünde 3 adet sigorta direnci olacaktır bunları ölc ama devre üzerinde ölcme paralel baglı oldugu için hepsi saglam görünecektir onun yerine oraya 3 adet 1 ohm direnc tak bide hemen cıkısta 2 tane 0,22ohm direnc olacak onlarada bak diyer direnclerin degerini yarın söylerim birde unutmadan bi 18 ohm konpanet direnc olacak 10kohm bi konpanet e seri baglıdır onuda ölc devre üzerinde saglam gösterir bunlar dikkat et o ölcü aletindeki 10kohm seni yanıltmasın yarın diyer direnclerin pozisyonlarını söylerim ama beslemede taminim bir kac konpanet direnc yanıktır emin ol onlarda.......yarın görüşmek üzere....

Yorum yap

rp10__18ohm
              rp9__1 kohm
              rp41__150 kohm 1watt

sen bunlara bi gözat
              sonucu bildirirsin
              bu malzemelerin değerleri doğrudur
              inşallah bi yardımım dokunmuştur
              kondansatör yanmamış oldğu için diğerini yazmadım
              bu tip malzemeler kolay kolay bozulmaz

Yorum yap

fatih usta besleme çıkışdaki voltajdaki sekme tcdt 1101g opto kuplorü ayaklarını boşaalınca düzeldi çıkış voltajların hepsi normal yerine coy 80n takınca standbay yanıyor kumandadan açınca cık eediyor çalışmıyor cp34 kondansatörü sökünce kırıldı onun yerine farklı değerde takmışolabilirim ayrıca w72 direnç yanmıştı 1ohm taktım şüpheliyim bunlarda yapabilirmi.

Yorum yap

fatih usta besleme çıkışdaki voltajdaki sekme tcdt 1101g opto kuplorü ayaklarını boşaalınca düzeldi çıkış voltajların hepsi normal yerine coy 80n takınca standbay yanıyor kumandadan açınca cık eediyor çalışmıyor cp34 kondansatörü sökünce kırıldı onun yerine farklı değerde takmışolabilirim ayrıca w72 direnç yanmıştı 1ohm taktım şüpheliyim bunlarda yapabilirmi.
                  cihazı fişe takıp cektiginde bazen acılıp kapanma yapıyor ise yani bi taktıgında woltaj geliyor bi taktıgında gelmiyor ise besleme entegresinin ayagında 150ohm direnc olacak konpanet onu degiş o arıza gider.....

taktıgın kondansatör okadar önemli degildir taminim ama direnc önemlidir...

direncin tam posizyon unu yaz degerini söylerim bir diyer konu ise cihaz flip filo yapıyorsa ozaman esenpies trafosun hemen cıkısında bi transistör olacak onu degiştir kacaklıdır o bc547 olanlar degil tam ismi aklımda yok şuan ewde oldugum için onu degiştir o arızada kalkacaktır şimdiden kolay gelsin transistör ü degişmeyi unutma!!!!!!!!!!!!!!!!

Yorum yap

fatih usta bu sorun zannedersem biraz daha büyüdü filip filop dediğin şekilde 20 saniye kadar çalışnca sivicmodun çıkışındaki bc tipindeki dzp3 x0202 tiristörü patlattı ve ayağındaki 33j dıyodu kısa devre yaptı işin kötü tarafı dzp3 yerine netakabilirim, birde 18ohm dediğin kompenantı bulamadım pozizsyon şeklini söylersen iyi olur.ayrıca w2 dediğim direnç bzx 53c nin ayağına bağğlı
                    şu anda çıkış voltajları bayağı düşük sekme var. yardımların için teşekkürler.

Yorum yap

dunkes: arkadaşlar bu tv şu an yine mc 44604 değiştirince çıkış voltajlarındaki sekme devam ediyyor.esmpies çıkış voltajlarını sırası ile verebilecek varsa dışardan ayrı siviçmodla denemeyi düşünüyorum.

Yorum yap

arkadaşlar elimdeki bu tviy le yaklaşık onbeşgünden beri uğraşıyorum arrızalı tv iyice arızaya girdikten sonra 2sk2545 kısadevre oldu değiştirdim bunun yanında
                        mc44604 ve besleme çıkışındaki x0202 tiristör ,dp15 diyot kısadevreydi ,değiştirdimve beslemedeki sekmenin asıl sebebi r19 471 compenant direnç değer yükseltmiş değişince besleme çıkış voltajları düzeldi yüksekgerilim çıkıyor.fakatbir sorunum kaldı tv biraz çalışınca bu 508 af yiyakıyor. daha önceden değiştirdiğim iki parça elimde şema olmadığı için orjinaldeğerde takmamış olabilirim elinde şema olan arkadaşlardan cp 34 compenant condansator ve w72 bzx 53c nin ayağındaki çeyrek watt direnç değerlerini verebilirseler sevininirim

Yorum yap

fatih usta bu sorun zannedersem biraz daha büyüdü filip filop dediğin şekilde 20 saniye kadar çalışnca sivicmodun çıkışındaki bc tipindeki dzp3 x0202 tiristörü patlattı ve ayağındaki 33j dıyodu kısa devre yaptı işin kötü tarafı dzp3 yerine netakabilirim, birde 18ohm dediğin kompenantı bulamadım pozizsyon şeklini söylersen iyi olur.ayrıca w2 dediğim direnç bzx 53c nin ayağına bağğlı
                          şu anda çıkış voltajları bayağı düşük sekme var. yardımların için teşekkürler.
                          arkadaşlar bu tv beslemedeki arızalanan parçalar değiştikten sonra beslemedeki
                          sekmenin sebebi r19 471 compenant direnç değeryükselterek bozulmuş değişince düzeldi.yalnız tv şimdi biraz çalışınca bu 508af yi bozuyor. daha önceden cp34 ve w72 çeyrek watt bzx 53c nin ayağındaki direnci orjinaldeğerinde takmamış olabilirim,
                          elinde şema olan arkadaşlardan bu malzemelerin değerlerini verebilirseler sevinirim.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                          X