• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

windows10 vu+solo2 mount etme

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• windows10 vu+solo2 mount etme

arkadaşlar solo2 yi pc deki hdd ye mount etmek için önce pc hdd sinden örnek E diskini paylaşıma açtım ve e nin içinde hdd adında bir klasör açıp onuda paylaşıma açtım .hdd içinede movie klasörü açtım .bunuda paylaşıma açtım.
    sonra vu solo2 den mount managerden yeni ağ bağlantı noktası ekle kısmını etkinleştir yapıp pc ip nosunu yazdım etkinleştirildi yazdı.ancak kayıt etme kısmından bir türlü pc deki hdd movie klasörünü göremiyorum
    güvenlik duvarını kapadım açtım yine aynı virüs koruma programını kapadım açtım yine win 8 de bunu yapıyordum sorunsuz fakat win 10 da olmadı.(
    pc ye mount etme ile uğraşan arkadaş varsa sorunu paylaşmak istedim.
    BEN UCUZ MAL ALACAK KADAR ZENGİN DEĞİLİM...

Öncelikle takılan usb diskin sistem tarafından hangi isim ile ifade edildiğini tespit etmemiz gerekiyor.
    fdisk -l
    Bu komut neticesinde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacağız;
    Disk /dev/sdb: 60.0 GB, 60060155904 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 7301 cylinders
    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
    Disk identifier: 0x000b2b03

Device Boot Start End Blocks Id System
    /dev/sdb1 1 7301 58645251 b W95 FAT32

Burada usb diskimizin /dev/sdb1 aygıtı ile tanımlandığını tespit ediyoruz. Taktığınız diskin boyutu ve aldığımız sonuçları karşılaştırarak doğru disk tanımı üzerinden işlem yaptığımızdan emin olmalıyız.

Bu işlemin sonunda sistemimizin herhangi bir klasöründe usb diskimiz için bir klasör oluşturmamız gerekiyor. Örnek olarak;
    mkdir /yedek/
    Son olarak usb diskimizi oluşturduğumuz klasöre bağlayarak (mount) diskimizin içerisindeki verilere ulaşabiliriz.
    mount /dev/sdb1 /yedek/
    Eğer bu işlemer esnasında bir hata alıyorsak diskimiz biçimlendirilmemiş ya da eski bir linux sürümü kullanıyorsak kernel tarafından desteklenmiyor olabilir. Bu durumda önce diskimizin biçimini ext3 olarak şekillendirmeli ve mount işlemini tekrar etmeliyiz. Ext3 ile biçimlendirmek için;
    mkfs -t ext3 /dev/sdb1
    Bu komut diskimizi yeniden biçimlendirecek ve içeriğini tümüyle silecektir.
    Eğer vfat yada ntfs biçimi kullanan bir diskimiz varsa ve içindeki bilgiler önemli ise sistemimize ntfs dosya biçimini tanıyabilmesi için Fuse paketini yükleyerek yeniden mount etmeliyiz
    yum install fuse -y
    yum install ntfs-3g -y
    Yukarıdaki işlemler Centos işletim sistemi için geçerli Fuse paket yükleyicisidir. Bu işlemler başarılı olduktan sonra aşağıdaki komut ile diskimizi sunucumuza ntfs dosya sistemi ile tanıtabiliriz.
    mount -t ntfs /dev/sdb1

Yapılan bu işlemler sunucunuz yeniden başlatıldığında sistem tarafından anımsanmayacaktır. Sunucunuz her başlatıldığında usb diskinizi tanısın istiyorsanız /etc/rc.local dosyasının en sonuna mount işlemini gerçekleştiren komutu ekleyiniz
    mount /dev/sdb1 /yedek/
    Fuse ve mkfs gibi komutları tekrar çalıştırmanıza gerek yoktur.

Yorum yap

merhabalar usb bellek ile ne işimiz var orasını hiç anlıyamadım ben pc nin içindeki bölünmüş alan diski olan hdd nin F kısmına yapıyordum önceden kayıtlarımı, şimdi mount etmek için ağ ekle kısmından pc ip ve hdd yolunu gösterdim save ettim.mount okey dedi ancak f diksindeki hdd klasörünü görüyor hdd klasörü içindeki movie klasörünü görmüyor.usb ile işimiz yok yani

Yorum yap

arkadaşlar herşey okey tek yaptıgım hata tüm ağlar kısmından şu resimdeki yazan parola korumalı paylaşımı kapat yazan tıkı koymakmış) şimdi maunt oldu.
        Eklenen Dosyalar

Yorum yap

arkadaşlar bu konuda dreamboxu bilgisayara mount ederek dream üzerinden pc hdd sine film müzik kayıt edebilir ve pc hdd sindeki dosyaları tvden izliyebilirsiniz.ben xp de sorunsuz kullanıyordum ancak windows 8.1 geçince çok sorun yaşadım.fakat sorunu çözdüm sizinlede paylaşmak istedim.şimdi resimli olarak anlatıyorum.
          öncelikle pc deki paylaşmak istediğiniz bir klasör oluşturunuz.klasör adını hdd olarak yazınız.(ayrıca bu hdd klasörü C YADA D neredeyse bende örnek D içinde önce D üzerinde sağ tıkklayıp özelliklerden paylaşım kısmına gelip.D bu klasörü paylaş kutucugunu tıklıyoruz.ve tamam diyoruz.şekildeki gibi olacak.

resim upload servisleri

daha sonra D içinde hdd adlı klasör açıyoruz ve bu klasör üzerinde sağ tıklayıp özelliklere geliyoruz.açılan özellikler sekmesinde paylaşım butonuna tıklıyoruz.ve resimdeki gibi everyone yazıp tam yetki ile okuma yazma onaylıyoruz.ve paylaş butonuna tıklıyoruz.

resim yülke
          daha sonra hdd klasöründe özellikler ve güvenllik sekmesine geliyoruz.açılan pencereye resimdeki gibi everyone yazarak ekliyoruz.

resİm yÜkleme

everyone adlı kullanıcı yazdıktan sonra tamamdiyoruz.tam okuma yazma yetkiside onaylandıktan sonra işlem tamamdır.
          daha sonra dreambox üzerinden ağ yöneticisind egelip ağ diski yönetimi ve yeni ağ bağlantı noktası ekle kısmına geliyoruz.
          ve resimdeki gibi yazıyoruz.kullanıcı adı parola boş bırakınız.

resim

daha sonra dreambox menüden recording settings kısmına gelip oradan nereye kayıt edilecek anlık kayıt yeri olarak pc de paylaşıma açtıgımız hdd klasörünü gösteriyoruz.dreambox üzerinden yapacağımız kayıtları bu hdd klasörüne kayıt etmesi için onaylıyoruz.işlme bu kadar ben bunu dreambox 800se ile ve windows 8.1 ile yaptım.ayrıca sorun yaşayan arkadaşlar olursa yardımcı olabilirim.kolay gelsin.

Yorum yap

son olarak buağ ve paylaşım merkezine tıklayıp alttaki tüm ağlara tıklayıp oradaki
            parolakorumalı paylaşımı kapat tıklıyoruz kaydet diyoruz işlem tamamdır.

YUKARIDAKİ WİNDOWS 10 İÇİNDE AYNIDIR GEÇERLİDİR.SORUNSUZ MOUNT EDİLDİ.
            belki lazım olan arkadaş olursa bilgi amaçlı paylaştım. saygılar.

Yorum yap

mach1 hocam bu bilgi belki arkadaşlara gerekli olabilir hocam isterseniz önemli konu olarak yukarıya sabitliyebiliriz. tşkler.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
              X