• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Next 19500 Cx Hard Format..!!!

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Next 19500 Cx Hard Format..!!!

Herkeze Hayırlı günler dilerim. Sormak istediğim çok önemli bir sorum, daha doğrusu bir sorunum var.

Herşeyden önce, her ne kadar yayınlanan yazılımları sorunsuz bir şekilde Next 19500 (ilk çıkan versiyon "tek usb girişli") makineme atsamda her seferinde eski ayar ve kanal listemin, hatta şifrelerimin bile geri geldiğine sinir bozucu bir şekilde şahit olmaktayım. Bu konu ile ilgili yapmadığım işlem kalmadı. Eski yazılımlara dönmek, fabrika ayarlarına resetlemek üstelik hem yazılım atmadan önce hem yazılım attıktan sonra, ama ne zaman makineyi on/off switch vasıtası ile resetlesem herşey geri geliyor "şifrelerim, kanal listem, server listem...vb."

Yani makine bir şekilde yazılım hariç her şeyi ve ayarları ile eski bir tarihe geri dönüyor. Bu makineyi tam anlamıyla formatlayıp sıfırlamanın bir yolu yok mu acaba. Nette yaptığım ufak çaplı bir araştırmada Next'in bazı modellerinin Telnet konsolunda bazı komutlarla tamamen hafıza temizliği yapılabildiğini öğrendim. Ancak bu modelde böyle bir bağlantı denemesi de malesef olumsuz bir girişim olarak kaldı. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum......
    Next YE-19500 HD Superior,
    Sony Bravia 42" Full HD,
    Vestel 32" Pixellence Usb Full HD,
    Inca IM-300NX,
    DARK Wireless N 150Mbit 802.11b/g/n

Arkadaşım zannedersem siz bu bahsettiğiniz olayı O yazılımın üstünde iken hazır kanal listenizi cihaza YEDEKLEMİŞ görünüyorsunuz...BU listeyi silmek mümkün ama FABRİKA ayarları ile değil, o bölümde yedeklenen kanal listesinin cihazın HAFIZASINDAN sizin tarafınızdan SİLİNMESİ gerekiyor..Bu olayı bu cihaza ait NXP İŞLEMCİ lerden başka bir cihazda bir kullanıcı yapmıştı, o yedeklenen menüden işlem yapılarak liste silinince cihaz kendine geldi...Fakat ne yazıkki bu cihazla ilgili bir çalışmam olmadığı için bende şu an bu işlemin nasıl yapılacağını hatırlamıyorum.... Ama bir araştırayım eğer bulursam buraya yazarım.
    MACHİNA - 3-D
    8 Lİ DAYZEK = TÜRKSAT + HOTBİRD + ( Tek Lnb İle 7*W3 + EUROBİRD 9* ) + ASTRA 19* + EUTELSAT 16* + THOR 0.8* + ASTRA 23*5 + HELLAS SAT 39*
    PHILIPS 7665 LED TV... PHILIPS ALTIN UÇLU HDMI KABLO.
    TTNET İNTERNET + AİRTİES 5442 ( 300 MBPS KABLOSUZ MODEM.) UYDU BULUCU:SATFİNDER 3-HD

Yorum yap

İlginiz için çok teşekkür ederim. Ancak sorun sadece kanal listesi değil tüm ayarlar, şifreler, serverler yani aklınıza ne gelirse hepsi yeniden geliyor.... Kanal listesini silip yeniden denedim ama sonuç yine çıldırtıcı bir şekilde aynı, yani her şey geri geldi...(Eski kanal liste yedekleri, şifreler, serverler .... vs.) Siz komple hafıza silme ile ilgili bir şey bulabilirseniz sevinirim....

İyi çalışmalar dilerim.....
      Sony Bravia 42" Full HD,
      Inca IM-300NX,

Yorum yap

Warlok666 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
        İlginiz için çok teşekkür ederim. Ancak sorun sadece kanal listesi değil tüm ayarlar, şifreler, serverler yani aklınıza ne gelirse hepsi yeniden geliyor.... Kanal listesini silip yeniden denedim ama sonuç yine çıldırtıcı bir şekilde aynı, yani her şey geri geldi...(Eski kanal liste yedekleri, şifreler, serverler .... vs.) Siz komple hafıza silme ile ilgili bir şey bulabilirseniz sevinirim....

İyi çalışmalar dilerim.....
        Evet zaten benimde bahsettiğim olay bu sizin YEDEK almanız demek tüm ayarları YEDEKLEMENİZ anlamına gelir..Yalnız SERVER ayarını diğer NXP çipe sahip bir cihaz için diyorum (İNPAX 9100) ne yaparsanız yapın YEDEKLEYEMEZSİNİZ...Fakat bu cihaz NXP cihaza sahip olsa bile YAZILIMLA belki yedeklenebilir ama elimde bu cihazdan maaalesef yok olmadığı içinde ancak bu kadar yardımım oluyor.Cihazın kullanım klavuzunu inceleyince zaten bu durumu AÇIKÇA yazıyor.Ama yazmadığı CİHAZIN KENDİ HAFIZASINDAKİ kanal listesine neler yapılabileceği....Burda karşımda cihaz olsa bu olayı çözerdik ama maalesef cihaz olmadığı için benimde elim kolum bağlı..
        MACHİNA - 3-D
        8 Lİ DAYZEK = TÜRKSAT + HOTBİRD + ( Tek Lnb İle 7*W3 + EUROBİRD 9* ) + ASTRA 19* + EUTELSAT 16* + THOR 0.8* + ASTRA 23*5 + HELLAS SAT 39*
        TTNET İNTERNET + AİRTİES 5442 ( 300 MBPS KABLOSUZ MODEM.) UYDU BULUCU:SATFİNDER 3-HD

Yorum yap

....

Aynen, zaten bende;
          1. tüm yedekleri silip,
          2. fabrika ayarlarına geri dönüp,
          3. yazılım atıp,
          4. tekrar fabrika ayarlarına geri döndüğüm halde

On/Off düğmesinden açılıp kapandığında sanki bu işlemlerin hiçbiri yapılmamış gibi tüm ayarlar ve kanallar ile önceden girilmiş tüm bilgiler,serverler,şifreler,yedekler ...vb. hepsi geri geliyor.

Telnet bağlantısıda yemiyorki komutla hafıza temizliği yapayım.
          Tek denemediğim RS232 üzerinden telnet yapmak, sanırım onuda deniyeceğim...

Kafayı yemek üzereyim. Yardımcı olacak kimse yok mu acaba??
          Sony Bravia 42" Full HD,
          Inca IM-300NX,

Yorum yap

Aynen, zaten bende;
            1. tüm yedekleri silip,
            2. fabrika ayarlarına geri dönüp,
            3. yazılım atıp,
            4. tekrar fabrika ayarlarına geri döndüğüm halde

On/Off düğmesinden açılıp kapandığında sanki bu işlemlerin hiçbiri yapılmamış gibi tüm ayarlar ve kanallar ile önceden girilmiş tüm bilgiler,serverler,şifreler,yedekler ...vb. hepsi geri geliyor.

Telnet bağlantısıda yemiyorki komutla hafıza temizliği yapayım.
            Tek denemediğim RS232 üzerinden telnet yapmak, sanırım onuda deniyeceğim...

Kafayı yemek üzereyim. Yardımcı olacak kimse yok mu acaba??
            Daha olmadı konumunuz İSTANBUL görünüyor cihazınızı götürürsünüz NEXT merkez servise FLASH ı yeniden programlatırsınız...
            MACHİNA - 3-D

Yorum yap

Starcomda (nxp işlemcili) Aşağıdaki dosya g share server hariç tüm server bilgilerini sıfırlıyor, dosyayı usb bellek ile usb menüden yükleyin. kanal listesi yedeğinizide yedek aldığınız menüden silin.

http://www.mach1digital.com/mach1for...6&d=1330853404
              VESTEL UD9200 4K LED TV
              ARÇELİK 32" LED TV
              2X Next 2053 HD (HEVC H.265)

Yorum yap

Çok teşekkürler Hemen deniyorum, sonucu dener denemez yazıcam....
                Sony Bravia 42" Full HD,
                Inca IM-300NX,

Yorum yap

usb menüden yükledim ama malesef başarısız cevabı aldım. Ayrıca kanal listesi yedeğimide yedek aldığım menüden siliyorum zaten. Server listesinde kendi menüsünden siliyorum ama sonuç ne yaparsam yapayım, on/off düğmesi açılıp kapandığında hep aynı. Yani dejavu, başa dönüyorum. HERŞEY YİNE YERİNDE DURUYOR....
                  Sony Bravia 42" Full HD,
                  Inca IM-300NX,

Yorum yap

A.Bozoğlu hocam, tüm denemelerim malesef sonuçsuz kalıyor. Mesela az önce elektrikler 5 dk. kadar gitti geldi. Son mesajı size cepten yazdım ve elektrikler geldiğinde yine benin Next başa döndü yani eski ayarlar ve tüm listeleri ile beraber... İşte tamda bu yüzden Diğer başlık ile yazdığım mesajımda eprom temizlemek için bir yazılım olup olmadığını sormuştum. Sanırım başka yolu yok... Çünki ne yaparsam yapayım daha önceki bir yazılımın kırıntıları yüzünden elektriksel reset ile birlikte her şey geri geliyor. Yani eprom elektrik kesintisinden sonra bir şekilde kendi gizli hafızasından ulaşamadığım bir yedeği cihaza boot esnasında geri yüklüyor.
                    Bu konu ile ilgili size sormak istediğim başka bir sorum var... Bu cihaz ile ortak board kullanan başka bir cihazın yazılımını yüklemeyi denesem ki hangi loader ve yazılımı tavsiye edersiniz? sorunum çözülür gibime geliyor, Siz ne dersiniz? Ve bu cihazın alternatif marka yazılımı nedir, ayrıca loader olarak hangi programı denemeliyim... "Aslında yazılım çıkaranlar BootLoader esnasında eski yazılım ve ayarları temizleyecek bir yazılım çıkarsalar, pek çok kişide benimki gibi benzer sorunlar çözülecek diye düşünüyorum Nacizane..... "

Saygılarımla.......
                    Sony Bravia 42" Full HD,
                    Inca IM-300NX,

Yorum yap

A.Bozoğlu hocam, tüm denemelerim malesef sonuçsuz kalıyor. Mesela az önce elektrikler 5 dk. kadar gitti geldi. Son mesajı size cepten yazdım ve elektrikler geldiğinde yine benin Next başa döndü yani eski ayarlar ve tüm listeleri ile beraber... İşte tamda bu yüzden Diğer başlık ile yazdığım mesajımda eprom temizlemek için bir yazılım olup olmadığını sormuştum. Sanırım başka yolu yok... Çünki ne yaparsam yapayım daha önceki bir yazılımın kırıntıları yüzünden elektriksel reset ile birlikte her şey geri geliyor. Yani eprom elektrik kesintisinden sonra bir şekilde kendi gizli hafızasından ulaşamadığım bir yedeği cihaza boot esnasında geri yüklüyor.
                      Bu konu ile ilgili size sormak istediğim başka bir sorum var... Bu cihaz ile ortak board kullanan başka bir cihazın yazılımını yüklemeyi denesem ki hangi loader ve yazılımı tavsiye edersiniz? sorunum çözülür gibime geliyor, Siz ne dersiniz? Ve bu cihazın alternatif marka yazılımı nedir, ayrıca loader olarak hangi programı denemeliyim... "Aslında yazılım çıkaranlar BootLoader esnasında eski yazılım ve ayarları temizleyecek bir yazılım çıkarsalar, pek çok kişide benimki gibi benzer sorunlar çözülecek diye düşünüyorum Nacizane..... "

Saygılarımla.......
                      Nxp işlemcili cihazlar tam bir kapalı kutu, bu cihazlara telnet ve nxp loaderler ile bağlanılıyor, arapforumlarında görmüştüm. ama ne kadar ileriye gidilir hiçbir fikrim yok doğrusu. kardeş forumda (turkeyforum) bir arkadaş var "Digiman4517" aynı işlemciye sahip skytech cihazlara yazılım vs. editlemesi yapıyor, ona bir danış istersen.
                      VESTEL UD9200 4K LED TV
                      ARÇELİK 32" LED TV
                      2X Next 2053 HD (HEVC H.265)

Yorum yap

İlginiz için çok teşekkürler hocam. Bu arada FG Superior HD yani benim makinenin aynısı ama farklı bir marka için olan yazılımlardan bulma şansım varmı acaba birde onu atıp denemeyi düşünüyorum... Eğer elinizde güncel versiyonlardan biri varsa çok memnun olurum...

Saygılarımla.....
                        Sony Bravia 42" Full HD,
                        Inca IM-300NX,

Yorum yap

İlginiz için çok teşekkürler hocam. Bu arada FG Superior HD yani benim makinenin aynısı ama farklı bir marka için olan yazılımlardan bulma şansım varmı acaba birde onu atıp denemeyi düşünüyorum... Eğer elinizde güncel versiyonlardan biri varsa çok memnun olurum...

Saygılarımla.....
                          -FG Superiorlara ait yazılım maalesef bu cihaza yüklenemiyor arkadaşım.
                          -Bu cihazda flash koruması var ve başka cihazlara ait yazılımlar yüklenemiyor.
                          -Bence yetkili bir serviste cihazın flashını yeniden programlatabilirseniz, sanırım sorununuz çözülür.

Yorum yap

Anladım, ilginize teşekkürler.......
                            Sony Bravia 42" Full HD,
                            Inca IM-300NX,

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                            X