• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Windows işletim sistemindeki yeni versionlar

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

Windows'ta 20 Yıllık Güvenlik Açığı Keşfedildi!
    Hemen her gün işletim sistemlerinin yeni açıkları ortaya çıkarılıyor ve yamanıyor. Bu defa bulunan ise 20 yıldır keşfedilmemiş yeni bir güvenlik açığı.

Yazılımlarda birçok güvenlik açığı bulunuyor. Araştırmacılar tarafından keşfedilen açıklar yazılım şirketlerine raporlandığında kısa sürede kapatılıyor. Bu açıklar hackerlar tarafından keşfedilirse durum kötü. Zaten tüm mücadele de açıkları olabildiğince önce bulup kapatmak üzerine kurulu… Peki ya gözden kaçanlar olabilir mi? Haberimize bakılırsa olabilir, hem de 20 yıl kadar!
    Yazıcı Açığı 20 yıl Sonra Keşfedildi!

Vectra şirketi araştırmacıları Windows’un daha önce ortaya çıkarılmamış 20 yıllık bir güvenlik açığını keşfetti. Windows Print Spooler yazılımında keşfedilen açık sayesinde hackerlar potansiyel olarak kötü amaçlı yazılımları “yazıcı kuyruklayıcı” olarak sisteme tanıtabilir. Bir doğrulama ya da sürücü kontrolü gerçekleştirmeden sisteme yüklenen zararlı yazılım, şirketler gibi ortak yazıcı ağlarında tüm bilgisayarlara bulaşabilir.

Güvenlik Yaması Yayınlandı!

Neyse ki Vectra şirketinin ortaya çıkardığı bu açığa karşı Microsoft tarafından hemen bir yama yayınlanmış durumda. Windows Vista, Windows Server 2008 ve daha yeni tüm sürümleri için güvenlik yamasını buradan yükleyebilirsiniz. Microsoft’un Windows XP’ye olan desteği sona erdiği için bu işletim sistemine yönelik bir güvenlik yaması bulunmadığını da hatırlatalım. Açıklardan endişe duyan XP kullanıcıları için yeni Windows sürümlerine terfi etmek en iyi yöntem.

Yorum yap

Windows 10 Yapı 10586.494 Güncellemesi Yayınlandı

Microsoft, mobil cihazlar ve bilgisayarlar için Windows 10 Yapı 10586.494 güncellemesini yayınladı.

Windows 10 güncellemesi izlesem mobil cihazlarda hem de bilgisayar ve tablet pc pazarında yeni bir başlangıç yapan Microsoft, Windows 10 işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 29 Temmuz tarihinde yayınlanan Windows 10 işletim sistemi için yeni bir güncelleme daha yayınlandı.
      Windows 10 yüklü tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlar için yayınlanan Yapı 10586.494 sürümü genel performans iyileştirmeleri ve kararlılık geliştirmeleri içeriyor. Windows 10 Temmuz Güncellemesi, bilgisayar ve tabletler için KB3172985 ve KB3173428 sürmeyecek numaraları ile toplu güncelleştirme olarak, Windows 10 Mobile içinse OTA (Over the Air) olarak yayınlandı.
      Windows 10 Yapı 10586.494 güncellemesi için Microsoft'un açıkladığı sürüm notlarında Windows Media Player, Internet Explorer 11, Windows Gezgini, Miracast ve Windows çekirdeği için geliştirilmiş güvenilirlik gibi geliştirmeler bulunuyor. Fakat Windows 10 Mobile için yapılan geliştirmeler hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.
      Microsoft, Mart ayında düzenlenen Build Geliştirici Konferansı'nda Windows 10 için Yıldönümü Güncellemesini duyurmuştu. Kullanıcı deneyimini geliştiren ara yüz iyileştirmeleri, Microsoft Edge tarayıcı için eklenti desteği ve yeni web bildirimleri özelliği gibi yeniliklerle gelen Windows 10 Anniversary Update, 2 Ağustos tarihinde Windows 10 Versiyon 1511 yüklü tüm kullanıcılar için ücretsiz olarak sunulacak. Microsoft'un aynı tarihte Windows 10 Mobile Anniversary Update güncellemesini de yayınlayacağını hatırlatalım.

Yorum yap

Vazgeçemediğiniz DOS programlarınızı Windows 10’da kullanmaya devam edebilmek için yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar halen DOS programlarını kullanma ihtiyacı hissedebilir. Güncel Windows sürümlerinde DOS programlarının nasıl çalıştırılacağını bilmek, çoğu zaman kullanıcıları pek çok dertten kurtaracaktır.
        DOS programlarını modern Windows’larda çalıştırmak için dikkat etmeniz gereken ilk şey, çoğu kişinin sandığı gibi Windows sürümüyle değil, sisteminizin 32-bit mi yoksa 64-bit mi olduğu ile ilgilidir. Eğer kullandınız Windows 32-bit ise, DOS programlarını çalıştırmak daha kolay olacaktır. Ancak 64-bit Windows kullanıyorsanız, fazladan birkaç adımla daha uğraşmanız gerekecektir.
        32-bit

32-bit Windows sürümlerinde DOS programlarını çalıştırmak nispeten daha kolay. Tek yapmanız gereken, DOS programını standart Windows programlarını çalıştırdığınız gibi çalıştırmak.
        İlk defa bir DOS programı çalıştırdığınızda bir pencere açılacak ve sistem sizden NTVDM adlı Windows özelliğini yüklemenizi isteyecektir. Bu özelliği yükledikten sonra dilediğiniz DOS programını Windows üzerinde kolaylıkla çalıştırabileceksiniz.
        64-bit

64-bit Windows kullanıcıları için bu işlem biraz daha dolambaçlı. 64-bit sistemlerde DOS programlarını çalıştırabilmek için, Windows içinde DOS programlarını açabilen bir sanal makineye ihtiyacınız olacak.
        Bu adresten vDOS programını indirin ve kurun. Kurulum tamamlandıktan sonra programı başlatın. Program açıldıktan sonra herhangi bir tuşa basarak veritabanı programını başlatabilir, ardından 0 tuşuna basarak klasik DOS komut satırına ulaşabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey, klasik DOS’ta olduğu gibi komutları kullanıp DOS programlarını çalıştırmak olacaktır. Eğer DOS komutları ile ilgili yardım almak istiyorsanız, komut satırına help yazıp onaylayabilirsiniz.

Yorum yap

Windows 10 Insider Preview Yapı 14393 RTM Sürüm Adayı Olarak Yayınlandı

Microsoft, Windows 10 Anniversary Update için RTM sürüm adayı Yapı 14393'ü Insider Fast Ring için yayınladı.

Microsoft'un Mart ayındaki Build Geliştirici Konferansı'nda tanıtımını yaptığı ve yaz aylarında yayınlanacağı belirtilen Windows 10 Anniversary Update güncellemesinin 2 Ağustos tarihinde tüm Windows 10 ve Windows 10 Mobile cihazlar için yayınlanacağı resmi olarak açıklanmıştı. Son olarak geçtiğimiz günlerde Windows 10 Yapı 14390 sürümünü pc ve mobil cihazlar için yayınlayan Microsoft, Windows 10 Anniversary Update güncellemesi hazırlıklarını tamamlamak üzere.

Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcılara özel derlemeleelw test edilen Windows 10 Anniversary Update'in geliştirme çalıştırmayı dün gece yayınlanan Yapı 14393 sürümü ile yeni bir aşamaya geçti. Windows 10 Yapı 14393 sürümünün ilk RTM (Release to Manufacturer) adayı olduğu belirtilirken, bu derlemenin yapılacak testlerde sorun çıkmaması durumunda üreticilere gönderilecek sürüm olması bekleniyor.
          Windows 10 Yapı 14393 sürümü ile yapılan geliştirmeler arasında ise pc tarafında daha güvenilir başlat menüsü, Cortana ve Eylem Merkezi deneyimi bulunuyor. Windows 10 Mobile Yapı 14393 sürümünde ise Lumia 950 XL gibi dual sim cihazlarda sesli mesaj senkronizasyonu sırasında aşırı pil tüketimi sorunu giderildi. Lumia 535, 640, 735, 830, 930 gibi cihazlarda da aşırı pil tüketimine neden olan sorunlar giderilirken, ses kaydedici ve dual sim cihazlarda meydana gelen bazı sorunlar da çözüldü.

Microsoft'un Windows 10 ve Windows 10 Mobile için Anniversary Update güncellemesinin yayınlanmasına kadar bir kaç yeni yapıyı daha Windows Insider aracılığıyla kullanıcılara sunması ve hem hata gidermeleri hem de performans iyileştirmeleri ile pil kullanımında daha iyi sonuçlar elde etmeye çalışması bekleniyor. Windows 10 Anniversary Update güncellemesi içinvdaha fazla yeni özelliğin ise sunulmayacağı biliniyor.

Yorum yap

Windows 10 Yapı 14390 Pc ve Mobil için Yayınlandı

Microsoft, Windows 10 Yapı 14390 sürümünü Windows Insider Fast Ring halkasında Pc ve Mobil cihazlar için yayınladı.

Microsoft, Windows Insider Preview sürümlerini yayınlamaya devam ediyor. Bu haftanın ikinci Windows Insider yapısı 14390 yapı numarası ile pc, tablet ve akıllı telefon kullanan Windows Insider üyeleri için hızlı halkada yayınlandı.
            Windows Insider Program yöneticisi Dona Sarkar'ın duyurduğu Windows 10 Yapı 14390 sürümü dün akşam saatlerinde, Windows Insider Fast Ring kullanıcıları için yayınlandı. Windows 10 Yapı 14390, herhangi yeni bir özellik ya sa kullanıcı deneyimi tarafında bir geliştirme içermiyor. Windows 10 Anniversary Update güncellemesi için artık son hazırlıkların yapıldığı güncellemede bir önceki Yapı 14388 sürümünde olduğu gibi performans iyileştirmeleri ve hata gidermeleri üzerinde duruluyor.
            Dona Sarkar'ın Windows Blog yazısında belirttiği üzere Windows 10 Yapı 14390 sürümü ile pc için yapılan geliştirmeler arasında Microsoft Edge tarayıcı için Amazon Asistant eklentisi ve İngilizce / Amerika dil ve bölgesinde olmayanların, Geliştirici modunu aktif ettiklerin karşılaştıkları 0x80004005 hata kodu sorunun çözüldüğü belirtiliyor.
            Windows 10 Mobile Yapı 14390 sürümünde ise Ses Kaydedici ve Cüzdan uygulamalarında bilinen bazı hatalar olduğu ve bu hataların önümüzdelki günlerde Windows Store üzerinden yayınlanacak olan uygulama güncellemesi ile çözüleceği söyleniyor. Ayrıca son iki yapıda olduğu üzere bu yapıda da daha az alan kullanımından Onedrive yedek sisteminde yapılan dosya formatı nedeni ile kullanıcıların veri kaybı yaşamaması için uyarı yapılıyor.
            Microsoft, Windows 10 Anniversary Update güncellemesini 2 Ağustos tarihindeyayınlanacağını resmi olarak açıklamıştı. Dona Sarkar da twitter üzerinden Bşr kullanıcıya verdiği cevapta Windows 10 Mobile Anniversary Update güncellemesinin de aynı tarihte yayınlanacağını açıkladı. Öte yandan Windows 10 Anniversary Update güncellemesinin gruplar halinde ülke ve bölgelere göre dağıtımının yapılacağı söyleniyor.

Yorum yap

Windows 10, Fransa’da Ortalığı Birbirine Kattı
              Fransa Özgürlük Komisyonu, Windows 10’un kullanıcılardan ‘haddinden fazla veri topladığını’ ileri sürerek Microsoft’a bu tutumunu değiştirmeleri için 3 aylık süre verdi.

Fransa'nın Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komisyonu (CNIL), Windows 10’un kendilerinden habersiz bir şekilde haddinden fazla veri topladığını öne sürerek Microsoft’tan bu tutumlarını değiştirmelerini istedi. Bunun için 3 ay süre tanıyan komisyon, eğer istekleri yerine getirilmezse ülke olarak Microsoft’a yaptırımlar uygulayacak.

Windows 10’u Nisan ve Haziran aylarında detaylı olarak inceleyen komisyonun elde ettiği bulgular şu şekilde:

Şirket, kullanıcıların hangi uygulamaları indirdiğini, hangisinde ne kadar zaman geçirdiğini izliyor ve Windows Store kullanım verilerini topluyor. Bu tutum, bize göre çok gereksiz.
              Microsoft hesabına girerken 4 haneli olan PIN’in yanlış girilme sayısı azaltılmış. Bu da kullanıcıların verilerinin güvende olmadığını gösteriyor.
              Windows 10’da bulunan cookie’leri (çerezleri) engellemenin bir yolu yok.
              Şirket, hesapları bulunan kişilerin verilerini sürekli ABD’de bulunan ‘güvenli liman’a gönderiyor ve burada saklıyor.

Sonuç olarak CNIL, veri toplanması konusunda önceliğin Fransız müşterilerde olmasını ve kullanıcıların sadece kendi belirledikleri bilgileri paylaşması gerektiğini söylüyor. Microsoft ise yaptığı açıklamada gizlilikle ilgili kriterlerini Ağustos ayında yenileyeceğini belirtti.

Yorum yap

windows 10 ucretsiz gecisMicrosoft, en yeni işletim sistemi Windows 10’u geçtiğimiz yıl temmuz ayında yayınlamıştı. Şirket, o günden bu yana işletim sistemine ücretsiz geçiş konusunda kullanıcılarına düzenli olarak bildirimler gönderiyor. Hatta kimi zaman söz konusu bildirimlerin gönderilme sıklığı, Windows kullanıcılarının şikayetlerine neden olmuştu.

Windows 10 ücretsiz geçiş imkanı ortadan kalkıyor

Bir yılın sonunda Windows 10 ücretsiz geçiş süreci nihayete eriyor. Tam bir yıl boyunca ücretsiz olarak geçiş yapılabilen işletim sistemini bu tarihten sonra yüklemek isteyenlerin 119 dolar ödemesi gerekecek. Windows 10 için hazırlanan ilk büyük güncelleme olan Yıldönümü Güncellemesi de 2 Ağustosta kullanıcılarla buluşacak.

Yıldönümü Güncellemesi ile Windows 10 kullanıcılarına gelişmiş hareketle kontrol seçenekleri ve Cortana komutları sunulacak. Windows ve Xbox uygulama mağazalarının birleştirilmesi de güncelleme kapsamında kullanıcıların karşısına çıkan yenilikler arasında bulunuyor.

Yorum yap

Bedava Windows 10 Dönemi Bitiyor!

29 Temmuz tarihi itibariyle ücretsiz olarak geçiş yapılamayacak Windows 10 bu tarihten sonra ücretli bir şekilde kullanılabilecek.

Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları 29 Temmuz tarihine kadar hala ücretsiz bir şekilde yeni işletim sistemine geçiş yapabilir. Microsoft tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte ücretsiz özelliğin Cuma gününe kadar geçerli olacağı ve Cuma günü itibariyle artık ücretsiz bir şekilde yeni işletim sistemine geçiş yapılamayacağı belirtilirken bu yeni işletim sistemini kullanmak isteyen kişilerin bu tarihe kadar gerekli işlemler yapması gerektiği belirtildi. 120 Dolar fiyatı ile satılmaya başlanacak olan Windows 10'un için şu an oldukça cazip bir teklif sunuyor.

Kullanıcı sayısı şu an için 350 milyona ulaşan Windows 10 günden güne kullanıcı sayısını arttırmayı başarıyor. Özellikle son 3 güne girildiğinde kullanıcı sayısındaki artışın daha da hızlı bir şekilde gerçekleşmesi beklenirken, sistem gereksinimlerinin oldukça düşük olması işletim sisteminin herhangi bir sorun yaşanmadan pek çok farklı cihazda kullanılmasının mümkün hale getiriyor. Kullanıcıların güncelleme ile yeni işletim sistemini alabilmesi de kolaylaştırılmış durumda. Yazılım güncelleme bölümünden yapılacak güncellemeler sayesinde Windows 10 edinebilmek oldukça kolay.

Bundan sonraki süreç içerisinde Windows 10 işletim sistemine yoğunlaşmak isteyen Microsoft diğer işletim sistemlerine verdiği desteği birkaç yıl içerisinde tamamen sona erdirecek. Bu bakımdan kullanıcıların güncel ve güvenli bir işletim sistemine sahip olabilmesi için Windows 10 tek seçenek olarak görünüyor.

Yorum yap

Microsoft 2850 Kişiyi İşten Çıkartacak

Özellikle mobil bölümde son dönemlerde düşüşe geçen Microsoft bu konuda başarılı olamayınca durumu işten çıkarmalarla çözümleyecek.

Uzun zamandan beri bu sektörde istediği sonucu bir türlü elde edemeyen Microsoft, yaşanan son durumun ardından çözümü işten çıkarmalarda buldu. Firma tarafından yapılan açıklamalarda işten çıkarmaların yapılacağı belirtilirken daha önce de benzer bir işten çıkarma gerçekleşmişti. Geçtiğimiz günlerde yapılan ilk işten çıkarmada 1850 çalışan işten ayrılırken yeni yapılacak işten çıkarmada bu sayı 2850’ye çıkartılacak. Bu bakımdan iş gücünün yalnızca yüzde 2.5’lik bölümü işten çıkarma yolu ile işten ayrılacak.

Projeler Tutmadı

Mobil sektörde yaşanan olumsuz durumların ardından Microsoft yeniden çıkışa geçmek adına pek çok yeni proje geliştirmiş ve özellikle çalışanlarına yönelik etkinlikler ile birlikte çalışanlarının motivasyonunu arttırmaya çalıştırmıştı. Geçtiğimiz günlerde yapılan özel bir konser ile çalışanlara motivasyon yükleyen Microsoft, üzerinden çok geçmemesine rağmen 2850 kişiyi işten çıkartarak bu konuda oldukça sürpriz bir karar aldı. Yaşanan bu durum pek çok kişi tarafından eleştiri alırken tüm eleştirilere rağmen Microsoft çıkarma konusunda oldukça kararlı olduğu gibi şimdiden pek çok çalışan ile resmi görüşmelere başlanmış durumda.

Yorum yap

Windows 10 Kullanımı Artıyor! İşte Son Rakamlar!

Windows 10 işletim sistemi ile piyasaya giriş yapan Microsoft, Windows 10 ile yükselmeye devam ediyor.

Piyasada Windows 10 öncesinde Windows 7 ve Windows 8 versiyonları kullanılan İşletim sistemi için Windows 10’u sunan Microsoft, bu hamlesi ile birlikte yükselişe geçti. Bugüne kadar yapılan en iyi işletim sistemi olarak tanıtılan Windows 10, bu özellikleri ile birlikte pek çok kişi için cazip bir fırsat yaratırken, özellikle ücretsiz bir şekilde geçiş yapma imkanının olması da bu konuda pek çok kişinin de yeni işletim sistemini denemesini sağladı.

Konuyla ilgili hazırlanan son raporda, önceki dönemlere göre Windows 10 kullanım oranlarının arttığı görülürken, Haziran ayı içerisinde yüzde 17,4 olarak belirlenen kullanım oranının Temmuz ayı itibari ile yüzde 19,1’e çıktığı belirtildi.

Bu bakımdan bir ay içerisinde yüzde 2’ye varan bir çıkış oranı ile Windows 10 kullanıma ilginin olduğu görülürken, gelecek yıllarda Windows’ta en büyük payın Windows 10’a ait olacağı iddiaları da böylece güçleniyor.

1 Milyar Hedefi Var!

Microsoft tarafından Windows 10 için koyulan hedefte 2018 yılı itibari ile 1 milyar cihazda Windows 10 kurulacağı var. Bu bakımdan şu anda 400 milyon bandına ulaşmaya yaklaşan Windows 10 için uzun ve zorlu bir yol görülüyor. Fakat Windows 10 için yapılacak yıl dönümü güncellemeleri ile birlikte işletim sisteminin daha iyi bir hale getirmesi Windows 10 için umutların artmasını sağlayabiliyor.

Yorum yap

Windows 10 masaüstünde yükseliyor!

Yavaş ancak kararlı yükselişini sürdüren Windows 10, masaüstünde bakın hangi seviyeye kadar çıkmayı başardı...

Windows 10, çıkışının bir sene sonrasında beş masaüstü bilgisayardan yalnızca birine girmeyi başardı. NetMarketShare verileri, Microsoft'un son işletim sisteminin Haziran'daki yüzde 17,4'lük pazar payını Temmuz'da yüzde 19,1'e yükselttiğini söylüyor.
                        Veriler, Windows 10'a ücretsiz geçiş fırsatının 29 Temmuz'da sonlanmasına rağmen Windows 10'un yavaş izleyen büyümesinin hızlanmadığını gösteriyor. Microsoft, çok tartışılan Windows 8'in ardından Windows 10 ile kullanıcı dostu, çekici bir işletim sistemi ortaya çıkarmak istemişti. Firma bunu başarsa da, ısrarlı tutumuna rağmen birçok kullanıcıyı Windows 10'a yükseltmedi. Firma geçen ay 2018 ortasında 1 milyar cihaza ulaşma hedefine ulaşamayacağını da açıklamıştı.

Ancak Windows 10 yavaş da olsa büyümesini sürdürecek. İşletim sistemi bugün uzun süredir beklenen Anniversary Update güncellemesini alacak. Bu güncelleme, Edge web tarayıcısına, dijital asistan Cortana'ya, Başlat Menüsü'ne, görev çubuğuna ve Hello oturum açma işlevine geliştirmeler yapacak.

Yorum yap

Microsoft bu hafta içinde PC ve tabletler için Windows 10 Yıldönümü Güncelleştirmesini çıkardı. Şimdi de gözler Windows tabanlı telefonların güncellemeyi ne zaman alacağına çevrildi. Her ne kadar Windows 10 Mobile için Yıldönümü Güncelleştirmesi çok fazla yeni özellik getirmeyecek olsa da, Microsoft bu yazılım güncellemesini 9 Ağustos tarihinde yayınlamayı planladığını kaydetti.

Neowin sitesinin tespitlerine göre, Microsoft’un Hindistan’daki Lumia Twitter hesabı bu tarihi paylaştı. Uygun olan telefonlar gelecek haftadan itibaren beklenen güncellemeyi almaya başlayacak.

Windows 10 Mobile Yıldönümü Güncelleştirmesi PC tarafında mevcut olan benzer eklentileri alacak, ancak bunlar mobile uygun şekilde gelecek. Microsoft Windows Kamera uygulamasına panorama seçeneği ekliyor, ayrıca kilit ekranında bazı düzenlemeler yapıyor. Ekran üstü geri tuşu, donanım tuşlarını barındırmayan cihazlarda kamera butonuyla değiştiriliyor, böylelikle hızlı şekilde fotoğraf çekme imkanı tanınıyor.

Ayrıca Microsoft Windows 10 Mobile’a yeni Skype uygulamasını da ekliyor. Windows 10’un masaüstü versiyonunda bulunan evrensel Skype uygulamasıyla aynı olan bu uygulama, son birkaç yıldır Windows Phone kullanıcıların epey acı çektiği zayıf uygulamadan sonra epey gelişmiş olacaktır. Diğer evrensel uygulamalarda fazla değişiklik yok gibi görünüyor, ancak bunlarda da ufak tefek iyileştirmeler görmek mümkün olacaktır.

Ayarlar uygulaması da elden geçirildi, ikonlarda oynama yapılarak her bir ayarın daha rahat bulunması sağlanıyor. Aksiyon Merkezi de bildirimleri öncelik sırasına göre gösteriyor, böylelikle en önemlileri en başta görmek mümkün oluyor. Ayrıca Microsoft kilit ekranına medya kontrolleri ekliyor, parmak izi okuyucularına deestek geliyor. Yeni Microsoft Cüzdan uygulaması da Lumia 650, 950 ve 950 XL’de temassız ödeme cihazlarını destekliyor. Cortana da telefon kaybolduğunda onu bulmayı sağlayan bir özellik kazanıyor. Tüm bunların yanına bir de yeni emoji karakterlerini ekleyelim.

Yorum yap

Microsoft'un en güncel işletim sistemi olan Windows 10, performansı ve görselliği ile dikkat çeken bir işletim sistemi. Fakat Microsoft'un yaptığı bir hata, bu duruma gölge düşürebilir!

Windows 10 yükselişine devam ediyor. Ücretsiz olarak dağıtılması ve performansı nedeniyle oldukça tercih edilen Windows 10, Microsoft'un yüzünü güldürmeyi başardı.
                            Fakat bu başarılı gidişata son gelen güncelleme sonrasında gölge düşebilir!Microsoft tarafından Windows 10 için yayınlanan son büyük güncelleme paketinden sonra kameranız bozulabilir!
                            Son güncellemede sunulan bir performans ayarı nedeniyle kameraların yazılımsal olarak sonsuz döngülere girmesine neden olan hata,Microsoft'un başını ağrıtacak gibi gözüküyor.
                            Dünya çapında on binlerce kullanıcıyı mağdur eden bu hata sonrasındaMicrosoft'tan açıklama gecikmedi.

Takip et
                            Rafael Rivera
                            ✔@WithinRafael

HKLM\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform, add DWORD "EnableFrameServerMode" and set to 0. #webcamgate
                            21:09 - 19 Ağustos 2016

6060Retweet

112112 beğeni

Şirket, güncellemeyle alakalı oluşan problemlerden haberdar olduklarını ve mühendislerin konuyla ilgili araştırma başlattıklarını açıkladı.
                            Microsoft'un mağdur ettiği kişilerden birisi ve aynı zamanda bir yazılım mühendisi olan Rafael Rivera, Twitter hesabı üzerinden alternatif bir çözüm yolu önerisini sundu.
                            Ayrıca Microsoft, buna ek olarak problem yaşayan kullanıcılara kendi resmi internet sitesi üzerinden destek olacağını açıkladı.

Yorum yap

Windows, bugüne kadar çok değişim geçirdi. Bugün ise Windows 95, 21 yaşına bastı! Biz de sizler için Windows tarihini hatırlamanız için bugüne kadar çıkan Windows sürümlerini derledik.

Yazılım dünyasındaki en güçlü markalardan olan Microsoft, bundan tam 21 yıl önce Windows 95 sürümü ile karşımıza çıkmıştı. Geçen zaman içerisinde Microsoft, Windows 98, Windows ME, Windows XP, Windows 7, Windows 8/8.1 ve Windows 10 sürümlerini yayınlamıştı.
                              Dünden bugüne Windows tarihi!

Peki, Windows 10 ile bu kadar başarılı olan Microsoft, bu başarı öncesinde yıllar boyu Windows'ta ne gibi çalışmalar yaptı?
                              İşte dünden bugüne kadar Windows'un gelişimi ve Windows 10'a kadar yapılan önemli yenilikler.

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 904x587px.

Windows 1.0

Microsoft'un ilk stabil Windows sürümü olan Windows 1.0, satış tarafında pek başarılı olamamıştır.
                              İlk Windows olduğu için yeniliklerinden pek fazla bahsedemediğimizWindows 1.0, MS-DOS üzerine geliştirilen 16 bitlik bir işletim sistemidir.Windows 1.0 ile birlikte ilk kez Notepad, Paint, Writer gibi temel Windowsyazılımları ortaya çıkmıştır.

Windows 2.0

Windows 2.0, Windows 1.0 üzerine geliştirilmiş ve Windows 1.1 olarak da değerlendirilebilecek bir Windows sürümü olmuştur.
                              İlk kez Ofis ailesinin Word ve Excel üyeleri, Windows 2.0 ile birlikte duyurulmuş, ancak Mac OS X benzerliği nedeniyle Microsoft ve HP, Appletarafından açılan davalar ile boğuşmuştur

Windows 3.0

İlk kez oyunların geldiği Windows 3.0, Solitaire ve Minesweeper gibi oyunların çıktığı işletim sistemi olmuştur.
                              Windows işletim sistemleri arasında ilk kez büyük başarı yakalayan sürüm olan Windows 3.0, kullanıcı arayüzünde önemli iyileştirmelerle gelmişti.

Windows 95

1995 yılında duyurulması nedeniyle 95 adını kullanan Windows 95, ilk 32 bit Windows sürümüdür.
                              Başlat menüsü ve Internet Explorer'ın çıkış yaptığı işletim sistemi olanWindows 95 ile aynı zamanda görev çubuğu da kullanıma sunulmuştur.

Windows 98

Windows 95 gibi duyurulduğu yıla göre adlandırılan Windows 98, geliştirilen internet hizmetleri, hızlı başlat ve harici aygıtlar ile hızlı bağlantı özelliği ile dikkat çekmiştir.
                              Outlook yazılımının da çıkış noktası olan Windows 98, Microsoft WebTVyazılımı ile TV izleme olanağı sunmuştur.

Windows ME

Windows'un 2000 yılında duyurulan ve son kez duyurulduğu yıla göre adlandırılan sürümü olan Windows Milennium Edition, adını Milenyumdöneminden almıştır.
                              Windows 98'deki tüm sorunların onarıldığı Windows ME, Windows Live Movie Maker ve Windows Media Player yazılımlarına ev sahipliği yapmıştır.
                              Ayrıca Windows ME ile birlikte sistem geri yükleme özelliği duyurulmuştur.

Windows XP

Microsoft tarafından kişisel bilgisayarların yanı sıra sunucular için de geliştirilen Windows XP, Microsoft'un en iyi işletim sistemlerinden biri olarak gösterilebilir.
                              Korsanın büyük oranda engellendiği Windows XP, çok iyi satışlar elde etmiştir.
                              ClearType, Uzaktan Erişim, Kullanıcı Hesapları ve Internet Explorer 6yazılımları Windows XP ile birlikte gelmiştir.

Windows Vista

Microsoft'un en başarısız işletim sistemlerinden biri olan Windows Vista,Windows Aero adındaki saydam arayüz özelliği ile dikkat çekmiştir.
                              Windows kenar çubuğunun da ilk kez geldiği Windows Vista, XP'de çok stabil çalışan pek çok seyi bozması ile ilk kez duyurulduğunda hiç sevilmemiş, Service Pack 1 ve 2 güncellemeleri ile yaşanan sorunlar düzelmesine karşın, kullanıcılar Vista'yı tercih etmemiştir.

Windows 7

Windows XP sonrasında en çok sevilen Windows 7 ile birlikte, ilk kez geliştirici sürümleri denenmiş, bu şekilde güncelleme öncesinde tüm sorunlardan kurtulunarak 2009 yılında Windows 7 yayınlanmıştır.
                              Esasında yedinci temel Windows sürümü olması nedeniyle Windows 7ismini alan işletim sistemi, geliştirilen görev çubuğu ve arayüz özellikleri ile ön plana çıkmıştır.

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 902x586px.

Windows 8

Windows 7 sonrasında Metro arayüzü ile dikkat çekmeye çalışan Windows 8, uygulama mağazası ile yeni bir yapıya kapılarını açmaya çalışsa da, kullanıcıların beğenisini kazanamamış.
                              Hatta başlat menüsünün gitmesi, kullanıcıların Windows 8'i özellikle tercih etmemesine neden olmuştur.

Windows 8.1

Windows 8'de yaşanan sorunların giderildiği ve Windows 7 kadar işlevli olmasa da bir başlat menüsünün getirildiği Windows 8.1, Windows 8 ile kıyaslandığında çok daha fazla beğenilmiş, ancak yine de Windows 7 kadar başarılı olamamıştır.

Windows 10

En son Windows sürümü olan Windows 10, başlat menüsünün geri gelipmetro arayüzü ile birleşmesi, Cortana, Microsoft Edge gibi pek çok yenilikle gelmiş ve yapılan araştırmalarda kullanıcılardan tam puan almıştır.
                              Windows 10 Yıldönümü güncellemesi ile sistemdeki birçok hata giderildiği gibi yeni özellikler de kullanıcılara sunuldu.

Yorum yap

Windows yerine Linux kullanmanın zamanı geldi mi?

Linux, size Windows veya OS X'i bıraktırabilecek kadar iyi bir seviyeye geldi mi? Evet; işte nedenleri!

Windows veya OS X şart mı? Hayır, değil!

NetMarketShare verileri, Linux'un masaüstündeki kullanım oranı yüzde 2'ye ulaştığını söylüyor. Açık kaynak kodlu Linux için bu bir ilk. Peki bu veriler, Linux'un Windows ve Mac OS X'in yerini alabileceği anlamına mı geliyor? Ortalama bir kullanıcı için cevap evet! İşte nedenleri.

1. Linux aslında kolay: Çoğu kullanıcı Linux'un geliştiricilere yönelik bir işletim sistemi olduğunu düşünüyor ancak bu doğru değil. Linux farklı olsa da terminalhakkında hiçbir şey bilmeden, ona birkaç günde alışabilirsiniz. Çoğu Linux dağıtımı, dosyaları düzenlemeye, PDF okumaya, resim düzenlemeye yönelik temel uygulamalarla birlikte geliyor.

2. Gelişmiş masaüstü: Linux'ta sadece gelişmiş ve işlevsel bir masaüstü değil, hem yenilikçi, hem de gayet güzel görünen, diğer işletim sistemlerindekine rakip olabilecek bir masaüstü sizi bekliyor.

3. Web tarayıcısında her şeyi yapabilirsiniz: Bilgisayar başında harcadığımız sürenin çoğunu web tarayıcısında geçiriyoruz. Çoğumuz PC'mizde yalnızca bir web tarayıcısıyla yaşayabilecek durumdayız (Chromebook'lar bunun iyi bir örneği). Bunu hesaba katarak Linux masaüstünde, Netflix izlemeden çevrimiçi Microsoft Office belgelerinizi düzenlemeye her şeyi yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Tabi Docs, Pixlr ve Chrome Web Store'daki tüm uygulamaları da unutmamak gerek.

4. Daha çok yazılım mevcut: Linux'a geçerken bildiğiniz bazı uygulamaları geride bırakacaksınız, ancak kullanabileceğiniz yazılımların sayısı sürekli olarak artıyor. Chrome'u kullanarak web'de gezinebilir, Steam ile oyunları indirebilir, Firefox, Thunderbird, LibreOffice, GIMP, Atom, VLC, ve InkScape gibi popüler araçları Windows'ta olduğu gibi, Linux'ta da kullanabilirsiniz.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                                X