• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

iOS 10 İşletim sistemindeki en son gelişmeler

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

Apple, iOS işletim sistemi üzerinde çok daha fazla yoğunlaşmaya başladı. Yeni işletim sistemi iOS 11’in gelecek olması markanın zaten bu alanda büyük oranda çalışmalar gösterdiğini ortaya koyuyor. Bunun dışında bir diğer taraftar iOS 10 kullanıcıları için yeni işletim sistemi kullanıma girmeden en kararlı sürümün yayınlanması amaçlanıyor.
    iOS 10 işletim sisteminin tüm sorunlarını çözecek ve işletim sisteminin tüm açıklarını kapatacak olan kararlı sürümün ise iOS 10.3.3 olacağı biliniyor. Bundan sonra iOS 10 işletim sisteminin güncelleme almayacağı belirtiliyor. Durum böyle olunca Apple daha başarılı bir işletim sistemi için iOS 10.3.3 sürümü üzerinde de sıkı bir çalışma yürütmekte. Sürekli yeni beta sürümleriyle beraber işletim sistemi test ediliyor. Son olarak da iOS 10.3.3 beta 5 geliştirici sürümü yayınlandı.
    iOS 10.3.3 beta 5 Geliştirici Sürümü Yenilikleri Neler?

iOS 10.3.3 beta 5 geliştirici sürümünde de ortaya çıkmış olan çok bir yenilik yok. Yine duvar kağıtları iyileştirmeleri yapan Apple’ın, bunun dışında sistemsel iyileştirmeler yapıldığı da görülüyor. Bunun dışında yine güvenlik kısmında da bir dizi iyileştirme görüyoruz. Artık çok daha kapsamlı bir sistem iyileştirmesi sunan iOS 10.3.3 beta 5 sürümünün başka bir yeniliği ise bulunmuyor.

iOS 10.3.3 beta 5 sürümünden sonra artık kararlı sürüme çok kısa bir süre kaldığı belirtiliyor. Bundan sonra gelecek olan yeniliklerin ise iOS 11 işletim sistemine saklandığı da belirtiliyor. Yine de iOS 10.3.3 final sürümünü beklemek ve yenilikleri görmek gerekecek. Her ne kadar beklenen bir durum olmasa da final sürümüyle beraber gelen yeniliklerde olabilir.

Yorum yap

Google, Android'de Triangle ile veri tüketimini azaltıyor!

Google, Android için geliştirmiş olduğu Triangle uygulaması ile veri tüketimini azaltıyor.

Arka planda çalışan uygulamalar her ay çok fazla veri tüketiyorsa, Google size Triangle uygulaması ile yardımcı olacak. Google tarafından Filipinlerde test edilen Triangle, uygulamaların ne kadar veri kullandığını detaylı bir şekilde gösteriyor. Veri tasarrufu odaklı Triangle ile uygulamaların 10 ila 30 dakika arasında veri tüketimi gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Ya da Triangle'de veri tasarrufu modunu tamamen açarak tüm uygulamaların daha az veri tüketmesini sağlayabilirsiniz. Triangle uygulaması şimdilik sadece Filipinler’deki Globe ve Smart adlı mobil operatörleri ile ortak çalışıyor. Bu operatörleri kullananlar Triangle üzerinden ne kadar internet kotası tükettiğini ve ne kalan kota miktarını görebiliyor.

Henüz ülkemizde Google Play üzerinde sunulmayan uygulamayı APK Mirror sitesi üzerinden indirip kullanmaya başlayabilirsini

Yorum yap

Apple’ın kişisel asistanı Siri’yi devre dışı bırakmak sandığınızdan daha zahmetli olabilir.

Siri pek çok konuda oldukça fayda sağlayan bir kişisel asistan. Ancak Siri’nin varlığı bazı konularda kullanıcının istekleri ile örtüşmeyebilir. Bu gibi durumlarda ilk refleks ayarlar menüsüne girip Siri’yi devre dışı bırakmak olacaktır. Ancak ne yazık ki ses kontrollü asistandan kurtulmak sanıldığı kadar kolay değil.

Varsayılan olarak Siri’yi devre dışı bıraktığınızda iOS otomatik olarak Sesle Denetim özelliğini etkinleştirecektir. Eğer Siri’yi yanlışlıkla aramalar gibi sebeplerden dolayı devre dışı bırakmak istiyorsanız Sesle Denetim özelliği önünüzde bir engel olarak kalacaktır.

Siri’yi devre dışı bırakmanın veya Siri’nin özelliklerini kısıtlamanın birden fazla yolu mevcut. İhtiyacınıza göre aşağıda göstereceğimiz üç yöntemden birini kullanabilirsiniz.

1. Siri’nin kilit ekranını aşmasını engelleyin

Siri, kilit ekranını aşmak için kullanılabiliyor. Bazı kullanıcılar bu durumun önüne geçmek isteyebilir. Doğrudan Siri’yi devre dışı bırakmak bir çözüm gibi gelebilir ancak bu durumda Sesle Denetim özelliği devreye girecektir ve engellemek istediğiniz özelliği farklı bir isim altında karşınızda bulacaksınız.

Siri’nin veya Sesle Denetimin kilit ekranını aşmasını engellemek istiyorsanız yapmanız gereken şey Siri’yi aktif bırakıp Siri’nin kilit ekranını aşma yetkilerini elinden almaktır.

Öncelikle Ayarlar > Genel > Siri menüsü altından Siri’nin aktif olduğuna emin olun.

Ardından Ayarlar menüsüne geri dönüp Touch ID ve Parola menüsüne girin ve Parolayı aç butonuna basarak parola korumasını etkinleştirin.

Parola koruması açıldıktan sonra Kilitliyken erişime izin ver listesinde Siri’yi devre dışı bırakın. Bu işlem Siri aracılığıyla kilit ekranının aşılmasını engelleyecektir.

2. Siri’yi tamamen devre dışı bırakın

Siri’yi cihazınızda tamamen kapatmak da mümkün. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi Siri’yi devre dışı bırakmak Sesle Denetim özelliğini devreye sokacaktır. Eğer Siri şikayetleriniz ses kontrolü üzerineyse, Sesle Denetim özelliği size büyük ihtimalle benzer sıkıntılar yaratacaktır.

Siri’yi kapatmaya karar verdiyseniz Ayarlar > Genel > Siri menüsüne girin ve menünün üst kısmında yer alan Siri seçeneğini kapatın.

Eğer Apple’ın cihazınızdan Siri aracılığıyla elde ettiği verileri Apple’ın sunucusundan kaldırmak istiyorsanız Ayarlar > Klavye menüsüne girip Dikte özelliğini devre dışı bırakın.

3. Hey Siri özelliğini devre dışı bırakın

Son seçeneğimiz ise Siri’den memnun olup Siri’nin kendiliğinden çalışmasından rahatsız olan kullanıcılar için. Hey Siri özelliğini devre dışı bırakarak bu sorunu giderebilirsiniz.

Bunun için Ayarlar > Genel > Siri aracılığıyla Siri menüsüne girin.

Menüde yer alan İzin ver: “Hey Siri” seçeneğini devre dışı bırakın. Bu işlem Siri’nin çalışma düzenini değiştirmeyecektir ancak Hey Siri aracılığıyla Siri’nin kendiliğinden çalışmasını engelleyecektir.

Yorum yap

Akıllı telefonların işlemcileri, kameraları, tasarımları, ekranları kısacası tüm teknik kısmı bir yana dursun, telefon üreticilerinin asıl amacı kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak. Standart cep telefonlarından akıllı telefonların bu kadar kesin çizgilerle ayrılması ve çok daha geniş bir kullanım alanına yayılmasının ana nedenlerinden de birisi bu. Diğer tüm markalarda olduğu gibi Apple’ın akıllı telefonları olan iPhone serileri içinde bu durum aynen geçerli. Hatta Apple’ın bu konuda biraz daha başarılı olduğunu söylemek gerek. Markanın sanal asistanlarında yer verdiği yapay zeka, sensörleri ve kamera teknolojilerinin yanı sıra iPhone modelleri için bu konuda uygulamaların bir hayli yardımcı olduğunu da görüyoruz. En büyük örneklerden birisi de Seeing AI uygulaması. Peki, Seeing AI uygulaması nedir? Hangi iPhone modellerinde kullanılır? Bakalım.

Seeing AI Nasıl Bir Uygulama?

Microsoft için sadece iOS işletim sistemine özel olarak yayınlanan Seeing AI uygulaması, görme engelli kullanıcılar için tasarlanmış olan özel bir yazılım. Kendi yapay zekasıyla beraber çalışan uygulama görme engelli olan kullanıcıların çevreyi çok daha rahat okuyabilmesini sağlayan bir yazılım. Birazdan daha detaylı olarak ele alacağız fakat uygulamanın bir nevi görme engelli kullanıcılar için asistan olacağını belirtelim.

Seeing AI Neler Yapabilir?

Seeing AI uygulamasının neler yapabileceğine geçelim. iPhone üzerinden anlatacak olursak,
          telefonların kameralarını kullanarak çalışan uygulama, kameraya gösterilen hemen her nesne hakkında bilgi verilmesini sağlamakta

.
          Kişi Tanıma:

Telefonları bir kişiye tuttuğunuz zaman uygulamanın içerisinde yer alan yapay zeka otomatik olarak kişiyi algılıyor ve kullanıcıya kişinin yaş bilgileriniz yüz hatları hakkında bilgileri ve ruh hali hakkında bilgi verebiliyor. Mesela yüz tanıma teknolojisi sayesinde ağlayan gözlüklü bir kadına telefonu tuttuğunuzda, uygulama görme engelli kullanıcıya karşısında gözlüklü üzgün biri olduğunun bilgisini vermekte. Bu özellik için aşağı ekleyeceğimiz videoda daha anlaşılır detaylar bulabilirsiniz.Metin Okuma: Geçelim en büyük ayrıcalıkların birine. Seeing AI uygulaması sayesinde metinleri okuması da gerçekleştirilebiliyor. Herhangi bir metin ya da yazıyı telefona okuttuğunuzda, otomatik olarak yapay zeka metni telefona alıyor ve okumaya başlıyor.

Görüntü Tanıma:

Bunun dışında uygulamanın görüntü tanıma teknolojisine de sahip olduğunu belirtelim. Bu sayede herhangi bir nesneyi telefona okuttuğunuz zaman nesnenin ne olduğu kamera tarafından tanınıyor ve bilgiler kullanıcıya okunuyor.Barkod Okuma: Bunun dışında Seeing AI uygulamasının ürün alışverişlerinde de kullanılabilecek bir yapısı var. Yine kameralara okuttuğunuz barkodlarda anında tanınabiliyor ve kullanıcıya ürünün bilgisi verildiği gibi aynı zamanda ürünün satın alma sayfaları hakkında da bilgiler veriliyor.

Microsoft tarafından yayınlanan Seeing AI uygulamasının şimdilik sadece İngilizce dil desteği bulunuyor. Uygulamanın temelini dil desteği oluşturduğu için şu an Türkiye’de kullanmak adına dil desteği bekleniyor.

Yorum yap

Apple, iki gün önce, 5 Haziran’dan bu yana gelişticiler ve beta yazılım programı kullanıcılarıyla birlikte testlerini yaptığı iOS 11‘i herkese açık olarak yayınladı.iOS 11 pek çok yeni özelliği, tasarımsal yenilikleri, arkaplan geliştirmelerini ve en önemlisi ARKit ile uygulamalara artırılmış gerçeklik deneyimini kazandırıyor oluşu ile göz dolduruyor. Ancak her kullanıcı için yenilik büyük bir anlam ifade etmiyor ve cihazlarında oluşan beklenmedik performans ve pil ömrü sorunlarıyla sıkıntı yaşayabiliyorlar.Bu yazımızda, isteyen kullanıcıların iOS 11’den iOS 10.3.3’e nasıl geri dönebileceklerini anlatmaya çalışacağız.Apple, şu anda iOS 11’den sadece iOS 10.3.3’e geri dönüşlere izin veriyor. Bu izin verme süreci muhtemelen yakın zamanda iOS 11 için bir ara güncellemenin yayınlanmasından sonra son bulacak. Bu nedenle iOS 10’a geri dönmek istiyorsanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

iOS 11’den iOS 10.3.3’e Geri Dönme

1 Buradan devam ederek, iOS cihazınızla uyumlu olan iOS 10.3.3’ün yazılımını bilgisayarınıza indirin.
            2 iOS cihazınızı bilgisayara bağlayıp DFU moda alın. iPhone 6s/6s Plus ve altı iPhone modelleri için ana ekran düğmesi + kilitleme/kilit açma düğmesine birlikte basılı tutun.
            Telefon kapanıp ekran komple kararınca beşe kadar sayıp kilitleme/kilit açma düğmesini bırakın.
            iPhone 7 ve 7 Plus için DFU mod için kilitleme/kilit açma düğmesine ve ses kısma düğmesine basılı tutmanız gerekmektedir.

3

iOS cihazınızda siyah ekran olduğu halde bilgisayarınız telefonunuzu görecek ve iTunes kurtarma modunda bir cihaz olduğu uyarısını verecek.
            4Bilgisayarın Shift tuşuna basılı tutup iTunes’te iPhone’u geri yükle’ye tıklayıp indirdiğimiz iOS yazılım dosyasını seçip geri yükle diyoruz.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
            X