• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

İOS Apple sistemdeki version Uygulaması

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Apple’ın, iOS 11 işletim sisteminin ilk büyük güncellemesinin yeni beta sürümünü yayınladı. Son olarak yayınlanan iOS 11.1 beta 1 serisinden sonra gelen yeni beta sürümü, işletim sisteminde önemli değişiklikleri de geri getirmiş durumda. iOS 11.1 beta 2 olarak yayınlanan yeni sürümle beraber gelen yeniliklerin başında ise emoji değişiklikleri geliyor.Apple’ın iOS 11.1 beta 2 sürümüyle beraber birçok yeni emojiyi kullanıma açtığı ortaya çıktı. Emoji desteğinin geliştirilmesini sağlayan yeni beta sürümünden sonra ise özellikle sosyal medya uygulamalarında bazı sıkıntılar yaşanmaya başladı. İlk sorun ise Twitter uygulamasında.iOS 11.1 beta 2 Emojileri Twitter Görüntülemelerinde Sorun

Tam olarak sorun demek doğru mu bilinmez ama iOS 11.1 beta 2 emojilerinin Twitter üzerinde görüntülemelerinde eksiklikler yaşanıyor. Şöyle ki iOS 11.1 beta 2 yüklü olan cihazlarla beraber yeni emojiler paylaşılabiliyor ve görüntülenebiliyor fakat başak bir cihazla giriş yapıldığı zaman emojiler anlamsız ifadeler olarak gözüküyor.İşin kısası paylaşılan emojileri doğru bir şekilde görüntülemek için iOS 11.1 beta 2 yüklü cihazlara sahip olmanız gerekiyor. Benzeri durumlarda sosyal medya uygulamalarının farklı sürümler için benzer ifadeler gösteriliyordu. Fakat yeni emojilerde böyle bir durum söz konusu değil.Doğrudan anlamsız ifadeler kullanılıyor. Twitter bu sorunu çözmek adına bir güncellemeye gidecek mi? Açıklama yapılmadı. Benzeri sorunların diğer sosyal medya uygulamalarında da yaşanabileceği belirtiliyor. Bunun için kapsamlı bir düzenleme gelmesi gerekebilir. Apple’ın iOS 11.1 kararlı sürümünü yayınlamasının ardından kesin karar elde edilecek gibi duruyor. Şimdilik bu çalışmanın nasıl yapılacağı konusunda bir bilgimiz yok. Yeni emojiler ile ilgili bir bilgi paylaşıldığında haberimizi güncelleyeceğiz.

Yorum yap

• Apple tabletlerini ya da akıllı telefonlarını tercih eden kullanıcılar için belli başlı kategorilerde sunulan bazı özel uygulamalar var. Bunlardan bir tanesi de fotoğraf düzenleme alanında en iyilerden biri olan Pixelmator uygulaması. iOS cihazlarınızdan profesyonel bir şekilde fotoğraf düzenlemenize olanak sağlayan ve değişiklikleri de farklı şekillerde kayıt altına almanızı sağlayan uygulamanın, iOS 11 sonrasında nasıl değişeceği ise fotoğrafla uğraşan kullanıcılar için bir hayli merak ediliyordu. Merakla beklenen konu hakkında ise sonunda cevap geldi ve iOS 11 için Pixelmator 2.4 Cobalt güncellemesi yayınlandı. Yeni güncellemenin yayınlanmasıyla beraber kullanıcılar bir nevi uygulamanın iOS 11 özelliklerini kullandığını görecek.

Pixelmator 2.4 Cobalt Neleri Değiştirdi?

Pixelmator 2.4 Cobalt güncellemesi, yazımızda da dediğimiz gibi iOS 11 uyumu için yayınlanmış olan bir güncelleme. Bu nedenle güncellemenin önemli değişiklikler aldığınız görüyoruz. İlk değişiklik yeni görüntü formatı olan HEIF görüntü formatı üzerine. Yapılan güncelleme sonrasında uygulamanın HEIF görüntülerinde içe aktarma özelliğinin aktif bir şekilde kullanılabilir olması sağlandı. Tabii ki bu türden görüntüleri oluşturma ve işleme artısı da kazandırıldı. Bunun dışında diğer bir iOS 11 özelliği ise “sürükle bırak†özelliği oldu

.

Özellikle iPad kullanıcıları için önemli bir değişiklik olan sürükle bırak özelliği Pixelmator 2.4 Cobalt sürümüyle beraber uygulamada kullanılabilir hale geldi. Ayrıca fotoğrafların bu şekilde istediğiniz gibi düzenlenmesi de sağlanıyor. Son olarak güncellemenin iPad akıllı kalemlerine özel olarak bazı iyileştirmeler aldığını belirtelim.Yayınlanan bu iyileştirmeler, fotoğraf düzenlerken kalem çiziminin donması ve kalem algılanmaması gibi sorunların önüne geçiyor. Tüm bu özellikleriyle beraber Pixelmator 2.4 Cobalt uygulamasının 18 TL gibi bir fiyatla satıldığını da eklemiş olalım. Uygulamaya sahip olan kullanıcılar ise güncellemeleri tabii ki ücretsiz olarak alacak.

Yorum yap

• Apple kullanıcılar arasında en çok tercih edilen mesajlaşma servislerinden biri olan iMessage, bu kadar popüler olmasıyla beraber hackerlarında hedefinde yer alan servislerden biri olarak öne çıkıyor. Daha önce iMessage servisi üzerinde yaşanan birçok güvenlik sorunu haberi gündeme gelmişti. iOS yeni sürümlerinde bu sıkıntılar azalmış ve güvenlik açıkları neredeyse tamamen kapatılmıştı.Fakat iMessage servisini hedef alan saldırılar bitmek bilmiyor. Son olarak hiçbir açığı kullanmadan sadece mesaj ile kullanıcıları tehdit eden bir güvenlik açığı ortaya çıktı. iPhone kullanıcılarının forumlarda paylaştığı mesajlarla beraber ortaya çıkan sorunda sahte bir mesaj dikkat çekiyor.iMessage Üzerinden Gelen Linklere Dikkat?

Söz konusu sorunda kullanıcılara iMessage üzerinden mesajlar gönderildiği ve bu mesajlarda da “Apple ID süreniz bitti. Yenilemek için linke tıklayın” ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor. Kullanıcılar bu mesaja tıkladıkları zaman ise karşılarına Apple’ın giriş ekranına çok benzer bir ekran çıkıyor

.

Eğer çok dikkat etmezseniz farkı anlayamıyorsunuz. Ardından ise kullanıcının bilgilerini bu alana girmesi isteniyor. Kullanıcıların girdikleri bilgilerde tabii ki hackerların eline geçiyor. Son zamanda çok karşılaştığımız casus yazılım tehditlerinden biri olsa da iMessagekullanıcılarını da tehdit etmeye başlayan sorunlar için Apple kullanıcıları uyarılıyor.Apple’ın böyle bir servisi olmadığı da belirtiliyor. Zaten gelen mesajlar ve tepkiler sonrasında Apple’ın da konu hakkında bir bilgilendirme yayınladığını söylemek yanlış olmaz. Kullanıcıların iMessage üzerinden gelen link içerikli mesajlara oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle bu alanlara bilgilerinizi girmekten kaçınmanız gerek. Benzeri durumlar Android işletim sisteminde de sıkça yaşanıyor. Her ihtimale karşı temkinli olmakta fayda var.

Yorum yap

• Şu anda tüm iOS 11 sürümlerinde (iOS 11.1 beta dahil) yaygın olarak karşılaşılan WhatsApp bildirim sorunu var ve sorunun kaynağı henüz doğrulanabilmiş değil. Sorunun iOS 11 değilde WhatsApp’tan kaynaklandığı tahmin ediliyor. WhatsApp ekibinin konunun farkında olduğunu ve araştırdığını düşünerek gelecekteki bir uygulama güncellemesi ile bu sorunun çözüleceğini öngörüyoruz.Elbetteki o zamana kadar bu sorun ile yaşamak kesinlikle mümkün değil. Özellikle de iş yazışmaları için WhatsApp’ı kullanan birisiyseniz gelen mesajlar için almıyor olmanız iletişiminizi önemli ölçüde etkileyecektir.

Şimdi gelin iOS 11’de WhatsApp bildirim sorununu nasıl çözeceğinize daha yakından bakalım.iOS 11 WhatsApp Bildirim Sorununun Çözümü

1 Öncelikler WhatsApp’ı açın ve ekranın sağ alt köşesindeki ayarlar simgesine dokunun

.2

Gelen ekrandan Bildirimler seçeneğine dokunun

.3

Ekranın en alt kısmında yer alan “Bildirim Ayarlarını Sıfırla†seçeneğine dokunarak işlemi onaylamak için gelen diyalog ekranından “Sıfırla†seçeneğine dokunun.

Böylece WhatsApp bildirimlerini sorunsuz almaya devam edeceksiniz. Belirtmeliyiz ki, bu sıfırlama işlemi sonrası kendi isteğiniz ile bildirimlerini sessize aldığınız kişi/kişiler veya sohbet gruplarından yeniden bildirimler almaya başlayacaksınız. Bu nedenle kişileriniz veya sohbet grupları için yeniden düzenleme yapmanız gerekecek.

Yorum yap

• Sanal asistan teknolojilerinde hızlı bir gelişim söz konusu. Bu alanda en başarılı iki firma arasındaki yarışta bir hayli kızışmaya başladı. Apple’ın Siri sanal asistanı ve Google’ın kendi adıyla kullanıma sunduğu sanal asistanı, bu alanda en çok konuşulan teknolojiler arasında. Her ne kadar akıllı telefon teknolojilerinde Siri ile Apple daha uzun bir geçmişe sahip olsa da çok kısa bir süre önce iOS sürümü de yayınlanan Google Asistan sanal asistanının özelliklerini de azımsamamak gerekiyor.
            Öyle ki Google Asistan bir yandan Android akıllı telefonlarında öne çıkarken, bir diğer yandan ise iOS platform desteği genişletiliyor. Tabii ki iOS işletim sisteminde Siri kadar detaya inemiyor olsa da son olarak Google Asistan Apple Music artısı açıklandı.
            Google Asistan İle Apple Music Kontrolü

iPhone akıllı telefonlarında kullanılan Google Asistan serisinin son güncelleme sonrasında bazı yetenekleri daha da geliştirildi. Özellikle Apple Music konusunda önemli bir adım atıldı. Artık kullanıcıların sadece Google Asistan komutlarını kullanarak Apple Music üzerinden tüm oynatımları kontrol etmeleri mümkün. Bunun için sesli komutların kullanımı yeterli olacak.

Siri sanal asistanına karşı çok büyük bir adım olarak gösterilen güncellemenin şu an için kullanıma alındığını da belirtelim. Sadece Apple Music deneyimi değil, bunun dışında güncellemenin önemli düzenlemeleri de kullanıma almaya başladığını gördük. Önemli düzenlemelerle, çökme ve ses algılama sorunlarının da önüne geçilmiş durumda.

Şaşırtıcı bir şekilde iOS işletim sistemlerinde kullanım oranları sürekli olarak artmaya devam eden Google Asistan desteğinin bundan sonraki süreçte de geliştirilmeye devam ettiğini göreceğiz. Fakat şunu da hatırlatmak gerekiyor ki iOS işletim sisteminde Siri kadar kapsamlı bir erişim hiçbir zaman elde edilemeyecek. Bu durum Google Asistan desteğinin belli bir noktada takılacağını gösteriyor. Bu duruma Apple’ın izin vermeyeceğini söyleyebiliriz. İki firma arasında sanal asistan teknolojisi konusunda ortaklığa gidilebileceğini de görmek mümkün olabilir.

Yorum yap

• Apple bugün, iOS 11.2 public beta 1’i ve tvOS 11.2 public beta 1’i halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için yayınladı. iOS 11.2 ve tvOS 11.2’nin ilk geliştirici betası dün yayınlanmıştı.

iOS 11.2 beta, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’taki yeni duvar kağıtlarını, AirPlay 2 desteğini, Hesap Makinesi uygulamasının hesaplama hatasının düzeltilmesi, yavaş animasyonların düzeltilmesi gibi bir dizi yeniliği ve geliştirmeyi kullanıma sunuyor.

Ayrıca, iOS 11.2 HomePod için SiriKit desteğini sunmak için hazırlanıyor. Bu sayede, iPhone ve iPad’deki uyumlu uygulamalar yakında piyasaya çıkacak olan Apple’ın akıllı hoparlörü ile kullanılabilecekler.tvOS 11.2, hem 4K hem de HDR düzeltmeleri ile birlikte Apple TV 4K’ya özgü düzeltmeler içeriyor. Apple ayrıca, watchOS 4.2’i test ediyor ancak Apple Watch yazılımı public beta olarak sunulmuyor, yalnızca geliştiriciler için sunuluyor. Ayrıca, macOS 10.13.2’nin ilk geliştirici betası dün yayınlanmıştı. Muhtemelen birkaç gün içerisinde onun da ilk public betası yayınlanacaktır.Apple’ın geliştirici programı için para ödenirken, halka açık beta yazılım programı tümüyle ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

beta.apple.com adresinden programla ilgili daha fazla bilgi edinebilir ve programa kaydolabilirsiniz.

Yorum yap

• Apple’ın WWDC 2017’de tanıttığı ve bir çok yenilik ile gelen iOS 11 sürümü için ortaya koyduğu iddialar beklentilerin çok üzerindeydi. Kullanıcılar tarafından merakla beklenen işletim sisteminin kararlı sürümü yayınlandıktan sonra ise beklentiler tamamen değişti. Yeni sürümde bulunan hatalar oldukça fazlaydı. Bu sorunu çözmek amacıyla aradan uzun zaman geçmeden iOS 11.0.1 güncellemesini yayınlayan Apple Son olarak bir çok hatayı düzelten ve şarj konusunda iyileşme sağlayan iOS 11.0.3 sürümünü yayınladı. Bu güncelleme ile birlikte Apple iOS 11.1 Beta sürümünüde yayınlamıştı. Bu sürümde birçok değişiklik ve hata düzeltmesi bizleri bekliyordu ve birkaç gün içerisinde iOS 11.1 final sürümünün yayınlanmasını bekliyorduk. Beklentiler bu yönde oluşmuş ve Apple’ın iPhone X ile ilk büyük güncellemeyi sunması beklenmişti. Fakat Apple bununla birlikte iOS 11.2 Beta 1 sürümünüde yayınladı.
                Beklenmeyen bir güncelleme olan iOS 11.2 Beta 1 sürümü geliştiriciler için dün yayınlandı. Öyle ki firma ilk defa böyle bir adım atıyor ve 3 farklı sürüm ile karşımıza çıkıyor. Şimdi iOS 11.2 Beta 1 sürümüyle gelen yeni özelliklere bakalım. İlk olarak iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modelinde yer alan duvar kağıtlarının eski iPhone modellerine geldiğini belirtelim.

Apple bu güncelleme ile hesap makinesinde yaşanan sorunların giderildiği açıkladı ve bu sürüm ile hesap makinesinde yaşanan olası sorunların tamamı giderildi. İlk olarak iOS 11.1 sürümü ile karşımıza çıkan emojiler yenilendi. Apple Pay’de iyileştirmelere yeniliklere gidildi. Son olarak bir çok kullanıcıyı rahatsız eden, cihazın açılış ekranında karşımıza çıkan Apple logosunun iki kez görünmesi sorunu giderildi. Kaputun altında ise performans ve pil iyileştirmeleri yer alıyor.

iOS 11.2 Beta 1 Neleri Değiştiriyor?

Beklentileri tamamen değiştiren iOS 11.2 Beta 1 sürümü geliştiriciler için kullanılabilir olarak yayınlandı. 3 koldan farklı bir şekilde güncellemeleri sürdüren Apple ise bu kez epey bir şaşırttı. Öyle ki firma ilk defa böyle bir adım atıyor. Güncellemeler 3 kola ayrılmış oldu ve oldukça ilginç sonuçlar elde ediliyor. Bunun dışında iOS 11.2 Beta 1 sürümüyle gelen yeni özelliklere bakalım. İlk olarak iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modelinde yer alan duvar kağıtlarının eski iPhone modellerine geldiği görülüyor. iOS 11.2 Beta 1 sürümü bunu sağlıyor.

Ek olarak bir süredir hesap makinesinde yaşanan sorunların giderildiği açıklandı. iOS 11.2 Beta 1 sürümü tamamen hesap makinesi sorunlarını ortadan kaldırdı. Emoji yenilikleri ve Apple Pay yeniliklerinin dışında iOS 11.2 Beta 1 sürümüyle beraber gelen en önemli yenilik geri bildirim özelliği oldu. Apple kullanıcıların sistem hakkında görüşlerini almak ve hataları öğrenmek için geri bildirim uygulamasını da yayınladı.

Son olarak AirPlay 2 kullanımını açan iOS 11.2 Beta 1 sürümünün, herkese açık sürümünün birkaç gün içerisinde yayınlanması bekleniyor. Açıkçası Apple’ın bu kadar farklı bir adım atmasının sonuçlarının neler olacağı ise merak konusu. Apple’ın neden böyle bir adım attığını zaman içerisinde görmek mümkün olacak.

Yorum yap

• Günümüzde hemen hemen herkes mesajlaşırken emoji veya emojileri kullanıyor ve Apple, iOS 11.1 ile tam 70 yeni emojiyi kullanıma sunuyor

Bu 70 emojinin cilt tonu ve diğer varyasyonları göz önüne alındığında seçim yapılabilecek 240 yeni emoji söz konusu oluyor.iOS 11.1 güncellemesinin bir parçası olarak sadece yeni emojiler sunulmuyor. Bazı mevcut emojiler en yeni iOS güncellemesi ile tasarımsal olarak yenilendi.Yeni emojilerin tamamını iOS cihazınızda zaten varolan yüzlerce emoji arasından görüp ayırt etmeniz doğal olarak pek mümkün değil. Elbetteki bazıları gözünüze çarpacaktır ancak tam olarak yeni emojileri fark edebilmeniz için kullanıma sunulan 240 yeni emojiyi sizin için bir araya getirdik.iOS 11.1 ile sunulan yeni emojiler yalnızca iOS cihazlarıyla sınırlı değil.

Yorum yap

• Sanal asistan teknolojilerinde hızlı bir gelişim söz konusu. Bu alanda en başarılı iki firma arasındaki yarışta bir hayli kızışmaya başladı. Apple’ın Siri sanal asistanı ve Google’ın kendi adıyla kullanıma sunduğu sanal asistanı, bu alanda en çok konuşulan teknolojiler arasında. Her ne kadar akıllı telefon teknolojilerinde Siri ile Apple daha uzun bir geçmişe sahip olsa da çok kısa bir süre önce iOS sürümü de yayınlanan Google Asistan sanal asistanının özelliklerini de azımsamamak gerekiyor.Öyle ki Google Asistan bir yandan Android akıllı telefonlarında öne çıkarken, bir diğer yandan ise iOS platform desteği genişletiliyor. Tabii ki iOS işletim sisteminde Siri kadar detaya inemiyor olsa da son olarak Google Asistan Apple Music artısı açıklandı.

Google Asistan İle Apple Music Kontrolü

iPhone akıllı telefonlarında kullanılan Google Asistan serisinin son güncelleme sonrasında bazı yetenekleri daha da geliştirildi. Özellikle Apple Music konusunda önemli bir adım atıldı. Artık kullanıcıların sadece Google Asistan komutlarını kullanarak Apple Music üzerinden tüm oynatımları kontrol etmeleri mümkün. Bunun için sesli komutların kullanımı yeterli olacak.

Siri sanal asistanına karşı çok büyük bir adım olarak gösterilen güncellemenin şu an için kullanıma alındığını da belirtelim. Sadece Apple Music deneyimi değil, bunun dışında güncellemenin önemli düzenlemeleri de kullanıma almaya başladığını gördük. Önemli düzenlemelerle, çökme ve ses algılama sorunlarının da önüne geçilmiş durumda.
                    Şaşırtıcı bir şekilde iOS işletim sistemlerinde kullanım oranları sürekli olarak artmaya devam eden Google Asistan desteğinin bundan sonraki süreçte de geliştirilmeye devam ettiğini göreceğiz. Fakat şunu da hatırlatmak gerekiyor ki iOS işletim sisteminde Siri kadar kapsamlı bir erişim hiçbir zaman elde edilemeyecek. Bu durum Google Asistan desteğinin belli bir noktada takılacağını gösteriyor. Bu duruma Apple’ın izin vermeyeceğini söyleyebiliriz. İki firma arasında sanal asistan teknolojisi konusunda ortaklığa gidilebileceğini de görmek mümkün olabilir.

Yorum yap

• iOS 12

Mobil işletim sistemi konusunda devlerden biri olarak karşımıza gelen iOS, son olarak iOS 11 serisi ile kendisini gösterdi. Apple’ın beklenen değişiklikleri sunduğu sürüm olarak tanıtılan ve ARkit gibi sistemlere geçiş yapılan işletim sistemi, büyük beklentilerle gelmiş olsa da hataları nedeniyle biraz geri planda kalan bir işletim sistemi oldu. Yine de son güncellemelerle beraber kendisini toplamaya başladığını gördüğümüz işletim sisteminin şimdi ise yeni sürümlerini konuşmaya başladık. Bir yandan iOS 11 işletim sisteminin güncellemeleri devam ederken, bir yandan da iOS 12 işletim sistemi için ilk beklentiler konuşulmaya başlandı. Son olarak yeni işletim sistemi için hazırlanılmış olan konsept görüntüler yayınlandı.

iOS 12 Nasıl Olacak?
                      iOS 12 için hazırlandığı belirtilen yeni konsept görüntüleri, Apple’dan alınan bilgilere göre değil, kullanıcıların geri bildirimlerine göre hazırlanmış. Özellikle iOS 11 işletim sisteminden sonra gelen yorumlara yönelik olarak hazırlandığı belirtilen yeni işletim sistemi konsept çalışmasının getirdiği yenilikler ise bir hayli fazla.

iOS 12
                      Çalışmaya göre iOS 12 genel olarak çok daha sadece bir arayüz tasarımına sahip olacak. Genel olarak daha sade ikonlar ve çok daha sadece geçişler yapılmış menüler kullanılacağı konusunda bilgiler veren yeni konsept çalışmasının, bildirimler kısmında da yeni bir düzen sunulmasını sağlayacağı görülüyor. Yeni bildirim düzenine göre artık bir uygulamadan gelen bildirimlerin tek bir bildirim çubuğu üzerinde gösterilmesi sağlanacak.

Yorum yap

• iPhone'dan Android'e Gecis

Duygusal davranmayı bırakın. iPhone’dan Android’e geçmek için çok mantıklı nedenler var. Cihazlar açısından çok daha fazla seçeneğe sahipsiniz, bir servet tasarruf edebilirsiniz ve çok fazla özelleştirme imkanı bulursunuz.

Nedenleriniz ne olursa olsun, işletim sisteminden taşınmak evden taşınmak gibidir. Hazırlamak ve yeni alanınıza koymak için bir sürü şeyiniz var.

İyi haber şu ki, iOS’dan Android’e taşınmak tahmin etmeyeceğiniz kadar kolay. Telefon rehberinizi aktarmanın en kolay yolunu, hangi uygulamaları değiştirebileceğinizi hangilerini değiştiremeyeceğinizi ve müziklerinizi Apple’dan Android’e nasıl aktaracağınızı size göstereceğiz.

İpucu: Herhangi bir şey aktarmadan önce, telefonunuzda bir bahar temizliği yapın. İstenmeyen fotoğraflar, videolar veya artık konuşmadığınız insanlar gibi şeyleri yeni evinize taşımak istemezsiniz değil mi?

Adım 1: Verilerinizi Google Drive’a Yedekleyin
                        Google Drive kişilerinizi, takviminizi ve fotoğraf galerinizi iOS’dan Android’e aktarmayı kolaylaştırır.

Uygulamayı başlatın, Ayarlar‘a gidin ve Yedekle bölümünü bulun.
                        Google Drive’a otomatik olarak yedeklenmesini istediğiniz verilerinizi belirleyin. (Bu işlem verilerinizin boyutuna göre biraz zaman alabileceğinden, telefonunuz şarj cihazına takılı olsun. Ayrıca, mümkünse hızlı bir WiFi ağına bağlı olun.)
                        Yedekleme tamamlanana kadar telefonunuzda başka işlem yapmayın ve uygulamayı kapatmayın.
                        Veri aktarmak için kullanabileceğiniz birçok uygulama var. Ancak Google Drive’ı kullanmanın avantajı, yeni Android cihazınızda Google hesabınızla oturum açtığınızda, yedeklediğiniz her şeyin orada sizi beklemesi olacak.

Adım 2: iPhone’dan Android’e Rehber Aktarma
                        Google Drive’ı kullanmak istemiyorsanız, kişi ve takvim güncellemesini manuel olarak yapabilirsiniz. Apple ve Google, kişi yönetimine benzer bir yaklaşık sergiliyor ancak birbirine rakip kendi servislerini kullanıyorlar. Apple iCloud’u, Google’da kendisini yani Google’ı kullanıyor.

Dolayısıyla, kişilerinizi aktarmanın en kolay yolu, iClodu’u kullanarak dışarı aktarmak ve Google hesabınızda içeri aktarmaktır.

iPhone’unuzda henüz iCloud senkronizasyonu yapmadıysanız, Ayarlar > Adınız > iCloud‘da (iOS 10.2 veya daha eski sürümlerdeyseniz Ayarlar > iCloud) Kişiler, Takvimler ve Hatırlatıcılar‘ın hepsinin işaretli olduğundan emin olun.

Bunu yaptıktan sonra, iCloud’a senkronizasyon için yeterli zaman verin. Siz bir fincan kahve içene kadar işlem tamamlanacaktır. Daha sonra bir PC veya Mac bilgisayardan Apple kimliğinizi kullanarak iCloud.com‘a giriş yapın.

Kişiler‘i seçin, ekranın sol altındaki dişli çark simgesini tıklayın ve Tümünü Seç > VCard’ı dışa aktarı‘ı seçin. Bu işlem, tüm kişi bilgilerinizi standart vCard formatında tek bir .vcf dosyası olarak dışa aktarır.

Gmail’e giriş yapın, sol üst köşedeki Gmail açılır menüsünden Kişiler‘i seçin.

Gmail Kisiler nerede
                        Sol taraftaki menüden Daha fazla‘ya ve İçe Aktar‘a tıklayın.

Google Kisiler Disa Aktar
                        Yeni oluşturduğunuz .vcf dosyasını seçtiğinizde, kişileriniz çok hızlı bir şekilde Gmail’a aktarılır. “Aynı kişileri†otomatik olarak bulup düzeltebilirsiniz. Sol taraftaki menüden Kopyalar‘ı tıklayın ve ardından sağ üst taraftaki TÜMÜNÜ BİRLEŞTİR‘e tıklayın.

Gmail ayni kisileri birlestirme
                        Adım 3: Müziklerinizi Sıralayın
                        Müzikleriniz üç kategoriden oluşmaktadır: cihazınızdaki müzikler, bulutta depoladığınız müzikler ve abone olduğunuz fakat sahip olmadığınız müzikler. Apple Music ve Spotify, bu son kategoriye giriyor ve her iki uygulamanın da Android sürümlerini edinebilirsiniz.

Bulutta depoladığınız müzikleri aktarmadan önce PC veya Mac’inize indirmek isteyebilirsiniz.

En hızlı aktarma yolu bilgisayarınızdan telefonunuzadır. Windows kullanıyorsanız varsayılan kitaplık Müziklerim > iTunes’dur. Mac kullanıyorsanız Müzik > iTunes’dur.

Bir kitaplığı Windows Gezgini’nden telefonunuza sürükle-bırak yöntemi ile kopyalayabilirsiniz. Ancak Mac’te bu yöntemi kullanamazsınız. Android Dosya Aktarımı uygulamasını kullanmak zorundasınız.

Adım 4: Fotoğraflarınızı Yükleyin
                        Fotoğrafları yüklemek, müzikleri aktarmaktan çok daha kolaydır.

Google Fotoğraflar uygulamasını iPhone’unuza indirin, Google Hesabınıza bağlayın ve tüm fotoğraflarınızı buluta yedeklemek isteyip istemediğiniz sorduğunda “EVET!†diye bağırın ��

Görüntü kalitesi konusunda çok az bir kayıp sizin için önemli değilse, Google Fotoğraflar size sınırsız depolama alanı sunar. Kaliteden hiç kayıp vermek istemiyorsanız, 15 GB’lık ücretsiz Google Drive depolama alanınızı sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Adım 5: Tarayıcı Yer İmlerini Senkronize Edin
                        iPhone’unuzda Chrome kullanıyor ve masaüstü bilgisayarınızda kullandığınız Chome ile senkronize ettiyseniz, herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Android cihazınızda Google hesabınızla oturum açtığınızda, sık kullanılanları kolayca senkronize edebilirsiniz.

iPhone’unuzda Safari kullanmayı tercih ettiyseniz, bilgisayarınızda Safari‘ye gidin ve Dosya > Yer İmlerini Dışa Aktar‘ı seçin. Bu işlem, daha sonra Chrome’da içe aktarabileceğiniz tüm yer imlerini içeren tek bir HTML dosyası oluşturur. Chrome (masaüstü) bu yer imlerini Chrome (Android) ile senkronize eder.

Adım 6: iPhone’unuzu Silin
                        Aktarabileceğiniz her şeyi aktardığınızı kontrol ettikten sonra, sıra iPhone’unuzu elden çıkarmaya hazır hale getirmeye geldi.

Her şeyden önce Ayarlar > Adınız > iCloud‘tan iPhone’umu Bul‘u devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız, sizden sonraki sahibi telefonu kullanamaz.

Daha sonra Ayarlar > Genel > Sıfırlar > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘e dokunun.

Hepsi bu kadar! Yeni evinize hoş geldiniz!

iPhone’dan Android’e geçiş sürecinde takıldığınız bölümler olursa, aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilir ve hızlı şekilde yardım alabilirsiniz.

Yorum yap

• Telefon, akıllı saat ve diğer pek çok cihazın üreticileri ürünlerinin su geçirmez olduğunu iddia ederler. Peki Apple, Samsung, Sony ve diğer birçok markanın ürünleri, iddia edildiği gibi gerçekten su geçirmez mi?

Yüksek teknoloji akıllı cihazların özelliklerine göz atarken “IP derecelendirmesi†ibaresini görmüşsünüzdür. IP sıvı, toz ve katı cisimlere karşı cihazların koruma derecelerini tanımlayan uluslararası bir standarttır.

Teknoloji devleri iPhone X, iPhone 8, Samsung Galaxy S8, Sony Xperia XZ1 ve Apple Watch 3 gibi cihazlarının su geçirmez olduğunu iddia ediyor. Ancak hepsinin IP derecelendirmesi aynı değil.

Örneğin; Samsung Galaxy S8, Galaxy Note 8 veya Sony Xperia XZ Premium cihazlarının özelliklerini kontrol ederseniz IP68, iPhone X veya iPhone 8’in IP67 derecelendirmesine sahip olduğunu görürsünüz.

IP ne demektir?
                          IP, Türkçe’ye “giriş koruması†olarak çevrilebilecek “ingress protection†teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup, toz ve suyun cihazın iç kısımlarına hangi kolaylıkta girebileceğini tanımlayan derecelendirme standardıdır.

Terimin IP bölümü değişmediğinden, cihazınızın ne derecede korumaya sahip olduğunu anlamak için IP’den sonra gelen rakamlara bakmanız gerekiyor.

IP’den sonra gelen ilk rakam, cihazın katı korumasının derecesini tanımlamakta olup, tozun cihaza girme olasılığının ne kadar yüksek olduğunu ve cihazınızı plajda kuma düşürdüğünüzde bir zarar gelip gelmeyeceğini anlamanıza yardımcı olur.

iPhone toz korumasi
                          Bu kısımda çoğulukla 5 veya 6 rakamını görürsünüz. 5 rakamı, “toz girişinin tamamen engellenmediği†anlamına gelirken, 6 rakamı ise “toz geçirmez†ve tam koruma sağlayan anlamına gelir.

Bazı cihazlarda ise IPX8 gibi bir derecelendirme görürsünüz. Bu, ilgili ürünün toz geçirmezlik koruması sağlamadığı anlamına gelmektedir.

IP’den sonra gelen ikinci rakam ise cihazın su geçirmezlik derecelendirmesi ile ilgilidir ve ilk rakamdan biraz daha karmaşıktır.

Neredeyse tüm mobil cihazlar, su sıçramasına veya püskürtülmesine karşı koruma sağlayan ve kullandığınız sırada cihaza yağmur temas ettiğinde endişlenmenize yer vermeyecek şekilde, en az 3 veya 4 IP derecesine sahiptir.

iphone su gecirmezlik
                          Gerçekten su geçirmez olan cihazlar ise 7 ve daha üstü IP derecesine sahip cihazlardır. 7 IP derecesine sahip cihazlar, belirli bir derinlikteki suya (1 metre) belirli bir süre maruz kaldıklarında zarar verecek derecede su girişine karşı koruma sağlarlar.

IP’den sonra gelen ikinci rakam 8 ise, cihazın 1 metreden daha derin su altında suya karşı korumalı olduğu anlamına gelir. Ancak hiçbir cihaz tamamen su geçirmez değildir

En üst derece olan 9 ise, üretici tarafından belirlenen koşullar altında cihazın sürekli su altında kalmaya uygun olduğu anlamına gelir. Bunu sağlayan özellik ise 9 IP derecesine sahip bir cihazın aynı zamanda hava geçirmez olmasıdır.

Hangi Telefon Hangi IP Derecesine Sahiptir?
                          Hiçbir telefon %100 suya dayanıklı değildir. Uzun süre çok yüksek derinlikte su altında kalmaları halinde, cihazın içine bir miktar su girmezi mümkündür.

Dünyanın en dayanıklı telefonları arasında, özellikle titreşim, şok, toz ve su geçirmezlik koruması ile tasarlanmış AGM X2, Doogee S60 veya Ulefone Armor 2 gibi telefonlar yer almaktadır.

AGM X2
                          iPhone X, iPhone 8, iPhone 7, Huawei Mate 10, Google Pixel 2 veya Pixel XL 2 ve HTC U11 model telefonlar IP67 deresine sahiptir.

Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S8, Galaxy S8 Plus, LG V30, Sony Xperia XZ1 Premium ve Samsgun Galaxy S7 model telefonlar ise IP68 derecesine sahiptir.

Yorum yap

• iOS 11.3

Apple’ın iOS 11 için yeni büyük güncellemesi olarak gösterilen iOS 11.3 sürümü yayına geçti. Beta 1 olarak yayınlanan yeni sürüm hakkında özelliklerin bulunduğu sürüm notları da yayınlanmış oldu. Kullanıcıların iPhone yavaşlatma skandallarından kurtulacakları sürüm olarak dikkat çeken yeni sürümün içerisinde yer alan bir bilgi ise epey bir dikkat çekti. Bu bilgi ise gizlilik menüsü üzerine oldu. Yeni düzenleme sonrasında kullanıcılar, veri gizliliği konusunda daha fazla bilgi verilmeye başlandı. Üstelik bunun için yeni bir yapılanmaya da gidildi.

Güvenlik Bilgileri Güncellendi?
                            iOS 11.3 sürümüyle beraber yeni bir gizlilik bilgi bölümü oluşturuldu. Telefonun ayarlar kısmında girilen ve detaylı bilgilerin alındığı bölüm artık çok daha zenginleşti demek yanlış olmayacaktır. Girilen bilgilerin nasıl korunduğu konusunda detaylı açıklamaların bulunduğu bölümü güncelleyen Apple, bir süredir tartışılan gizlilik ve Apple kimlik bilgileri için de bu alana yeni sekmeler ekledi.

iOS 11.3
                            Kullanıcıların gizliliğinin nasıl korunduğu konusunda bilgiler veren bu alanda artık detaylı önlem açıklamaları da bulunuyor. Bunun dışında yeni güncelleme sonrasında bu kısımda daha ne gibi düzenlemelerin yapıldığı konusunda da açıklamalar yapıldı.

Tüm bu açıklamaların dışında artık uygulamaların kullanıcılardan istedikleri bilgiler içinde uyarılar kullanacak olan yeni veri gizliliği özelliği, iOS 11’in güvenlik kısmını öne çıkarmakta. iOS 11.3 sürümüyle beraber gelecek olan yeni özelliklerin beta süreci içerisinde daha da geliştirilmesi bekleniyor. Geliştirmelerin tamamlanmasının ardından yeni sürüm ve veri gizliliği konusunda daha ne gibi adımlar atılacağını göreceğiz. İlk beta sürümünde görünen o ki veri gizliliği kaygılarını ortadan kaldıracak adımlar atılmak istenmiş.

Yorum yap

• Geçtiğimiz günlerde yeni iOS güncellemesi olan iOS 11.3 beta sürümü yayınlandı. Kısa süre önce yayınlanan yeni güncelleme sonrasında birçok özellik ortaya çıktı. Yeni özelliklerle beraber özellikle iPhone akıllı telefonlarında çok daha iyi bir kontrol imkanı sunacak olan Apple’ın, bir hayli önemli sistem değişiklikleri de bu sürümle beraber gelecek.

iOS 11 işletim sistemini çok daha iyi bir hale getirecek olan yeni büyük güncellemenin, tüm bu yeni özelliklerinin dışında önemli bir bilgi de ortaya çıktı. Kodlar içerisinde yer verilen bir bilgi yeni iPad Pro modeli için beklentileri ortaya çıkardı.

iPad Pro Yenilenecek Mi?
                              iOS 11.3 beta içerisinde yer alan kodlarda iPad Pro modeli için bu kez farklı bir ifade kullanıldığı görülüyor. Bundan sonraki gelecek iPad modeli için kullanılan ifadeye göre modern bir iPad Pro serisi geliyor. Yeni iPad Pro modelinden modern iPad olarak söz edilmesi, Apple’ın gelecek planlarını ortaya koymuş oldu. Öyle ki benzeri bir tercih iPhone X akıllı telefonlarında da karşımıza çıkmıştı. iPhone X modeli için kodlar içerisinde elde edilen ipuçlarına göre yeni modele modern iPhone denildiğini görmüştük.

iPad Pro
                              Beklenti zaten yüz tanıma sistemi kullanan yeni bir iPad Pro üzerinden odaklanmış durumda. iOS 11.3 beta içerisinde yer alan kodlarda bunu net bir şekilde doğrulamakta. Hatta iddialara göre yeni gelecek modellerde de geniş ekran bulunacak ve bu ekranın sadece çentik alanı gibi bir bölümü iPhone X sisteminde olduğu gibi bütünlüğü bozacak.

Fakat tabletlerin ekran teknolojisinin LCD olması bekleniyor. OLED için şimdilik çok erken olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tedarik kısmında bu modellerde sorunlar olası gibi gözüküyor.

Yorum yap

• Siri sesli komutları son 1 yıldır beklenmedik şekilde geliştirilmeye başlandı. İlk olarak Siri ile Apple Pay sisteminin öne çıkması ardından ise bazı bankaların sadece Siri kullanarak ödeme yapmaya izin vermesi gibi özellikler, sanal asistanı tam anlamıyla bir asistan haline getirdi.

Tüm bu gelişmeler ise ülkemizde çok geçerlilik görmüyor. Özellikle mobil ödeme kısmında platform desteğinin bulunmaması Siri ile servis kullanımının önüne geçiyor. Buna rağmen her geçen gün ülkemiz firmalarının da bu alana yatırım yaptığını görmekteyiz. Bu firmaların sonuncusu Türk Telekom oldu. Firma dün yaptığı duyuruyla beraber Siri üzerinden Lira gönderme sistemini kullanıma aldıklarını açıkladı.

Türk Telekom Siri İle Nasıl Lira Gönderiliyor?
                                Türk Telekom tarafından yapılan duyuru sonrasında, sistemin nasıl çalışacağına ilişkin merak edilen her şey açıklandı. Tabii ki önce kullanıcıların Türk Telekom müşterisi olması gerekiyor. Ardından ise Türk Telekom Online İşlemler uygulamasını indirip, istenen bilgilerle beraber uygulamanızı kullanılabilir duruma getiriyorsunuz.

Türk Telekom Online İşlemler
                                Hemen sonrasında yapmanız gereken tek bir şey var. Siri’ye sesli komut ile lira göndermek istediğiniz kişiyi ve göndermek istediğiniz lira miktarını söylemek yeterli olacaktır. Sesli komut ile lira gönderimi sistemi bu kadar kolay bir şekilde çalışacak. Güvenlik konusunda tercih edilecek bir sistem mi? Yorum yapmak zor olacak. Fakat bu tür servislerin ve desteklerin ülkemizde de artıyor olması, sevindirici bir haber olarak değerlendirilebilir.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                                X